Министерството на финансите няма да внася нов законопроект за държавния бюджет за следващата година, обяви служебният министър на финансите Росица Велкова. Пред журналисти в кулоарите на парламента тя представи за пореден път тезата, с която аргументира внасянето на т.нар. удължителен бюджет - по думите ѝ политика следва да се прави от редовно правителство, което има парламентарна подкрепа.
"Когато се вземат решения за увеличаване на разходи, особено постоянни, текущи разходи, те имат влияние в средносрочен план, те не влияят само на бюджет 2023 г. Това е средносрочна политика, която не е редно да бъде правена от едно служебно правителство", каза Велкова.
Министърът коментира и идеите на БСП социалните разходи да се увеличат чрез предложения между първо и второ четене на удължителния бюджет. Тя уточни, че според закона за публичните финанси (ЗПФ) увеличението на минималната работна заплата не е възможно дори и чрез преходните и заключителни разпоредби на закона, тъй като съгласно член 119 от ЗПФ, когато Народното събрание приема мерки, които увеличават разходите и намаляват приходите в бюджета, би следвало да се направят корекции в закона.
Според Велкова решението за увеличение на минималната работна заплата може да бъде взето с акт на Министерския съвет, но това ще се обсъжда допълнително в рамките на бюджетната процедура. Министърът обаче подчерта, че увеличаването на минималната работна заплата дори и с 10 лв. влошава бюджетното салдо с 50 млн. лева.