Планинският туризъм в България е в застой, националните паркове са с твърде ограничителни режими, които не позволяват на много хора да практикуват туризъм, какъвто им харесва. Това каза в интервю за БНТ министърът на околната среда Нено Димов.
Според него сега тези правила се определят от "група с определени интереси", но имало и други групи с други интереси. "Българите имат право да практикуват любимите си спортове и през лятото, и през зимата", каза Димов. По думите на екоминистъра въпросът за правилата за планински туризъм чака от години и е време за дебат.
Той беше помолен да коментира поредния случай на къпане в рилското езеро Окото, което е забранено, и призова гражданите, когато видят нарушение, да се обаждат по телефона на дирекцията на Националния парк. "Служителите на парка не могат да са навсякъде (...) Трябва да има гражданско усещане да подпомогнем държавата", каза Димов.
По думите му приоритет на ръководството на парка е да се справи с качването на моторни превозни средства и движението им в парка, което, по думите му, е по-сериозният проблем.
До шест месеца след публикуването на закона, който въвежда нови правила за дивото къмпингуване, ще бъде публикувана наредба към него, така че законът ще започне да се прилага от следващия сезон, се разбра от думите на министъра на околната среда. Наредбата ще уреди правилата за задоволяването на естествените нужди, достъпа до питейна вода, забраната каравани да се поставят върху дюни и прибирането на отпадъците, изброи министърът. Всичко това ще е задължение на собственика на съответния терен. "Хората с изключение на няколко, които се поставят над закона, биха искали да си платят за почистване, но сега няма ред да го направят", добави Димов.