Петя Димитрова: Банките са в основата на цялото икономическо и бизнес развитие на страната

03.12.2024 | 07:35
по статията работи: econ.bg
Според нея така наречените свръхпечалби на банките се преекспонират и не се разбира, че банките капитализират печалбите си и по този начин могат да участват правилно в икономическия процес и правилно да кредитират
Петя Димитрова: Банките са в основата на цялото икономическо и бизнес развитие на страната
Снимка: АББ

Банките в България са много добре капитализирани и са може би една от малкото системи със стабилно развитие, които дават сигурност. Те са в основата на цялото икономическо и бизнес развитие на страната. Този коментар на конференцията на Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria – „Финанси: Уравнения и решения“ направи Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Пощенска банка, която е и председател на ръководството на Асоциацията на банките в България.

Според нея така наречените свръхпечалби на банките се преекспонират и не се разбира, че банките капитализират печалбите си и по този начин могат да участват правилно в икономическия процес и правилно да кредитират.

„Когато банките са свръхобложени и нямат капитал, с който да продължат правилното кредитиране, икономическият цикъл би се забавил значително“, предупреди Петя Димитрова.

Тя напомни, че банките също така са силно регулирани, както от нашата централна банка, така и от Европейската централна банка. И добави, че в България минималните задължителни резерви са 12% с 0% лихва, като по думите на банкера това са „над 600 милиона допълнителен данък, внесен към държавата“.

„Ако се върнем на дискусията за свръхпечалбите, това означава, че с всички останали разходи, които банките имат, капитализирането и възможността за кредитиране“ подлежи на сериозен риск“, обясни Димитрова.

По думите ѝ банките правят сериозни инвестиции в сферата на дигитализацията. „Друга важна тенденция е ESG политиките, където също се отделят сериозни средства. Банките участват и във всякакви образователни инициативи. Много са примерите за инвестиции, които банките правят в държавата и обществото по един или друг канал“, посочи председателят на АББ и подчерта, че се надява здравият разум да надделее над фискалния популизъм, който се вихри през последните седмици.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....