Бившият директор на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, при чийто мандат КТБ, фалира, обявява, че думата "контролира" не е точна за работата на комисията. "Ние надзиравахме дали поднадзорните ни компании, включително няколко банки, спазват определени закони", обяснява в интервю пред "24 часа" Мавродиев, който наскоро стана един от изпълнителните директори на Българската банка за развитие.
Според него хората често се подлъгвали и мислели, че под името Комисия за финансов надзор се крие всемогъща институция, която може да контролира финансовия сектор.
Сега голямото предизвикателство пред него било да се върне в ролата си на "топмениджър" и финансист, какъвто бил, преди да поеме КФН. Под негово ръководство няколко от заместниците му напуснаха след публични скандали.
Определя като забележителни финансовите резултати на банката, постигнати при предишното ръководство. В същото време го притеснявало, че политиците нямат визия за банката.
Посочва, че до момента, а и по устав, банката финансирала предимно малки и средни предприятия, а те имали достъп до финансиране по различни програми и без нея. В подобни банки за развитие, "и на Изток, и на Запад", се занимавали със съвсем друго - а именно да финансират мащабни държавни или публично-частни проекти, около които се организирала екосистема от множество малки и средни предприятия.
На въпрос дали това му мнение означава, че ще промени политиката на банката (която вече финансира доста предприятия извън обхвата й по устав - бел. ред.), Мавродиев обяснява, че няма да го направи, а ще управлява банката според закона.
Посочва, че е странно банката да няма клонове, след като целта е да финансира малки и средни предприятия, а освен това онлендинг програмата й (да предоставя средства на търговски банки, които да отпускат кредити на фирмите - бел. ред.) била със съмнителен потенциал.