Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1.
(1) С наредбата се уреждат:
1. категоризирането на плажовете - туристически обекти, по чл.3, ал. 3, т. 5 от Закона за туризма;
2. минималните задължителни изисквания за обезопасеност, информационна обезпеченост, спазване на санитарно-хигиенните норми и предлагани туристически услуги на плажовете.
(2) Минималните задължителни изисквания по ал. 1, т. 2 са посочени в приложение № 1.
Чл. 2.
(1) Плажове, подлежащи на категоризиране по наредбата, са:
1. плажове към естествени водни обекти - морски, речни и езерни;
2. плажове към изкуствени водни обекти - язовирни, и към плувни басейни.
(2) (Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Наредбата не се прилага за плажове към плувни басейни, прилежащи към средства за подслон и места за настаняване.
Чл. 3. (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Категорията на плажовете се определя от председателя на Държавната агенция по туризъм по предложение на Експертната комисия по категоризиране на туристически обекти по чл. 9а, ал. 5 от Закона за туризма.
Чл. 4. Категорията на плажовете се определя на базата на съответствие с минималните задължителни изисквания за:
1. обезопасеност;
2. информационна обезпеченост;
3. спазване на санитарно-хигиенните норми;
4. предлагани туристически услуги.
Чл. 5.
(1) Туристически услуги се предлагат в категоризирани плажове или в плажове с временно удостоверение за открита процедура по категоризиране.
(2) Туристическите услуги по ал. 1 се предлагат в охраняваните зони от плажа.
Чл. 6. За категоризиране на плаж може да кандидатства лице, което:
1. е търговец по смисъла на Търговския закон или е юридическо лице, което има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност;
2. не е в производство по ликвидация или несъстоятелност.
Глава втора
ОПРЕДЕЛЯНЕ КАТЕГОРИЯТА НА ПЛАЖОВЕТЕ. ВИДОВЕ КАТЕГОРИИ
Чл. 7.
(1) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Лицето, което ще предоставя туристически услуги на територията на плажа и е негов собственик или са му предоставени права за ползване върху плажа, или упълномощено от него лице подава заявление до председателя на Държавната агенция по туризъм за категоризиране или за промяна на категорията на плажа. Заявлението е по образец съгласно приложение № 2.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:
1. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия от документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право да извършва стопанска дейност по силата на друг закон или по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
2. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) удостоверение, че лицето не е в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или нотариално заверено копие;
3. свидетелство за съдимост на лицето, което ще осъществява функции по управление на дейностите в обекта;
4. копия от документите за собственост на плажа или съответно от договора за концесия, за наем или от друг договор, от който е видно, че на лицето са му предоставени права за ползване на плажа;
5. заключение от органите на държавния здравен контрол, че качеството на водата за къпане и зоната за къпане, прилежаща към плажа, отговарят на нормативната уредба, с дата на издаване, предхождаща с не повече от 30 дни датата на подаване на заявлението;
6. схема на границите на плажа, скица на плажа или друг документ, от който е видно точното местонахождение на плажа, издадени от съответния компетентен орган;
7. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) нотариално заверено пълномощно - оригинал, когато заявлението се подава от пълномощник;
8. документ за платена такса за категоризиране съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 8.
(1) Заявлението по чл. 7, ал. 1 и приложените към него документи се разглеждат от Експертната комисия по категоризация на туристически обекти в 14-дневен срок от постъпването им.
(2) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти открива процедурата за категоризиране на плажа, когато констатира, че представените документи съответстват на изискванията на чл. 7, и издава на заявителя временно удостоверение за открита процедура, валидно за срок 3 месеца.
(3) Временното удостоверение по ал. 2 се изпраща до заявителя с препоръчано писмо с обратна разписка на адреса по неговото седалище или на друг адрес, посочен от него, в 14-дневен срок от заседанието на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти.
(4) Във временното удостоверение по ал. 2 се вписват следните данни:
1. пореден номер;
2. наименование на плажа;
3. местонахождение на плажа;
4. собственик на плажа;
5. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) концесионер, наемател или друго лице, на което са му предоставени права за ползване върху плажа, ако такова е налице - наименование, седалище, единен идентификационен код (ЕИК);
6. срок на валидност;
7. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) номер и дата на заповедта на председателя на Държавната агенция по туризъм за откриване на процедурата;
8. (изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) подпис на председателя на Държавната агенция по туризъм или на оправомощено от него длъжностно лице и печат.
(5) Временното удостоверение по ал. 2 се поставя на видно за туристите място на информационно табло, разположено на входните места на плажа.
(6) Съдържанието на информационното табло по ал. 5 е посочено в приложение № 1, т. 2.
Чл. 9.
(1) В случай че Експертната комисия по категоризация на туристически обекти констатира нередовности в представените документи по чл. 7, заявителят следва да ги отстрани в 14-дневен срок от уведомяването му за тях.
(2) Ако по независещи от него причини заявителят не може да отстрани нередовностите в срока по ал. 1, той може да направи писмено обосновано искане до председателя на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти за удължаване на срока. Искането следва да бъде направено в рамките на 14-дневния срок по ал. 1.
(3) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти може да вземе решение за удължаване на срока по ал. 1 с не повече от 30 дни считано от датата на уведомяването на заявителя за решението. Решението се взема с обикновено мнозинство от присъстващите членове на комисията.
(4) Уведомяването на лицето, подало заявление за категоризиране, за сроковете по ал. 1 и 3 се извършва с препоръчано писмо с обратна разписка. Уведомяването с препоръчано писмо се удостоверява чрез известие за получаването му.
(5) Ако уведомяването не бъде прието от заявителя на посочения от него адрес, то се счита за извършено с поставянето му на специално определено за целта място в непосредствена близост до мястото на подаване на заявления по наредбата.
(6) При отстраняване на нередовностите в сроковете по ал. 1 и 3 процедурата за категоризиране продължава по реда на чл. 8.
Чл. 10.
(1) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти с обикновено мнозинство от присъстващите членове взема решение за създаване на експертни работни групи за проверка на място на плажовете за съответствието им с минималните задължителни изисквания към съответния плаж, посочени в приложение № 1, съобразно заявената категория.
(2) В експертните работни групи по ал. 1 могат да бъдат включени и експерти, избрани чрез конкурс, които не са служители във ведомствата по чл.9а, ал. 5 от Закона за туризма. Външните експерти работят по граждански договор.
(3) (Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Конкурсът се обявява от председателя на Държавната агенция по туризъм чрез централния или местния печат. Обявлението за конкурса трябва да съдържа:
1. мястото и характера на работа и изискванията за длъжността;
2. начина за провеждане на конкурса;
3. необходимите документи, мястото и срока за подаването им.
(4) Експертните работни групи по ал. 1 се състоят от председател и членове, определени от Експертната комисия по категоризация на туристически обекти за всеки конкретен случай.
(5) Проверките на място се извършват от експертните работни групи по ал. 1 в състав най-малко трима души. За проверките експертните работни групи съставят констативен протокол, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне на категорията на плажа.
(6) Освен предложението по ал. 5 констативният протокол съдържа:
1. имената на съставителя и длъжността му;
2. дата и място на извършената проверка;
3. правно основание за съставянето му;
4. описание на съответствията и несъответствията с изискванията за определяне на категория;
5. предписания и срок за отстраняване на констатираните несъответствия (ако има такива);
6. наименование и седалище на заявителя или на упълномощено от него лице;
7. имената и точните адреси на свидетелите;
8. обяснения и/или възражения на заявителя или на упълномощеното от него лице;
9. имената и подписите на всички проверяващи;
10. имената и подписа на заявителя или на упълномощеното от него лице, а при отказ от негова страна - на един свидетел.
(7) При констатиране на несъответствия с изискванията, за които се допускат предписания, посочени в приложение № 1, експертните работни групи дават задължителни предписания за отстраняването им, като срокът за тяхното изпълнение не може да надвишава 30 дни.
(8) При констатиране на несъответствия с изискванията, за които не се допускат предписания, експертните работни групи предлагат определяне на по-ниска от заявената категория или отказ за определяне на категория.
(9) Обясненията и/или възраженията на заявителя по констативния протокол по ал. 5 се отразяват при подписването му на място или писмено до Експертната комисия по категоризация на туристическите обекти в 3-дневен срок от извършване на проверката.
(10) Председателите на експертните работни групи в 14-дневен срок от извършването на проверката на място въз основа на констативния протокол изготвят доклад до Експертната комисия по категоризация на туристически обекти, който съдържа предложение за определяне категория на плажа или за отказ за определяне.
Чл. 11. Плажовете се категоризират в следните категории: "А", "Б" и "С", в низходяща градация по реда на изброяването им.
Чл. 12. Минималните задължителни изисквания за определяне на съответната категория на плажа са посочени в приложение № 1.
Чл. 13. (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Определянето на категорията на плажа се извършва в срок 3 месеца от датата на откриване на процедурата за категоризиране със заповед на председателя на Държавната агенция по туризъм.
Чл. 14.
(1) Определянето на категорията на плаж се извършва при наличие на съответствие с минималните задължителни изисквания по чл. 4 и не се влияе от естествените природни дадености на туристическия обект и на водния обект, в непосредствена близост до който е разположен плажът.
(2) Извършването на подобрения на плажа с оглед получаване на по-висока категория следва да бъде съобразено с нормативните изисквания, свързани с опазването на околната среда, защитените със закон територии и обекти, с националната сигурност, отбраната на страната и обществения ред.
(3) В рамките на един плаж могат да се обособят части от неговата територия, които отговарят на изискванията за различни категории. В този случай категорията на плажа се определя на базата на съответствието на 2/3 от обособените части с изискванията за конкретната категория.
Чл. 15. Категорията на плажовете е безсрочна.
Чл. 16.
(1) На категоризираните плажове се издава категорийна символика в 14-дневен срок от датата на заповедта по чл. 13. Категорийната символика включва удостоверение и табела.
(2) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Удостоверението и табелата по ал. 1 се издават по образец, утвърден от председателя на Държавната агенция по туризъм.
(3) В удостоверението по ал. 1 се вписват следните данни:
1. номер на удостоверението;
2. вид на обекта;
3. наименование на плажа;
4. категория на плажа;
5. собственик на плажа;
6. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) концесионер, наемател или друго лице, на което са предоставени права за ползване върху плажа, ако има такива - наименование, седалище, ЕИК;
7. (изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) номер и дата на заповедта на председателя на Държавната агенция по туризъм за определяне на категория;
8. (изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) подпис на председателя на Държавната агенция по туризъм или на оправомощено от него лице и печат.
(4) Табелата по ал. 1 съдържа информация за:
1. вида и наименованието на туристическия обект - на български и на английски език;
2. определената категория на туристическия обект.
(5) Надписите върху табелата за вида, наименованието и категорията на плажа следва да съответстват на посочените в удостоверението по ал. 1 данни и да не въвеждат в заблуждение туриста.
(6) При получаване на категорийната символика по ал. 1 лицето по чл. 7, ал. 1 заплаща такса съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 17.
(1) Дубликат на удостоверение за категория на плаж се издава при загубване или унищожаване на първоначално издаденото удостоверение по заявление на лицето, което предоставя туристически услуги и е собственик на плажа или са му предоставени права за ползване на плажа, с приложена декларация за обстоятелствата, при които удостоверението е загубено или унищожено. За издаването на дубликат се заплаща такса съгласно тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
(2) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Издадените дубликати се отразяват от председателя на Държавната агенция по туризъм в Националния туристически регистър.
Чл. 18. При захабяване на табелата по чл. 16, ал. 1 лицето, което предоставя туристически услуги и е собственик на плажа или са му предоставени права за ползване на плажа, може да заяви изработката на нова табела, като заплати такса съгласно тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 19.
(1) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Председателят на Държавната агенция по туризъм по предложение на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти издава заповед за отказ за определяне на категория, когато:
1. не се отстранят нередовностите по заявлението и приложените към него документи в сроковете по чл. 9, ал. 1 и 3;
2. не са изпълнени минималните задължителни изисквания за категория "С", посочени в приложение № 1.
(2) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Председателят на Държавната агенция по туризъм по предложение на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти определя категория, по-ниска от заявената, при неизпълнение на изискванията за заявената категория.
(3) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Заповедта на председателя на Държавната агенция по туризъм за отказ за определяне на категория или за определяне на категория, по-ниска от заявената, (в частта й за всеки обект) може да бъде обжалвана по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(4) Уведомяването на лицето по чл. 7, ал. 1 за заповедите по ал. 1 и 2 се извършва съгласно чл. 9, ал. 4 и 5.
(5) (Нова, ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Плаж, по отношение на който има влязла в сила заповед за отказ за определяне на категория, се обозначава от лицето, което е собственик на плажа или са му предоставени права за ползване върху него, по подходящ начин, информиращ туриста, че обектът не отговаря на изискванията на наредбата.
Глава трета
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА КАТЕГОРИЯТА. ПРОМЯНА
Чл. 20.
(1) Категорията на плажовете се прекратява:
1. по искане на лицето, което е собственик на плажа или на което са предоставени права за ползване върху него;
2. при обявяване в ликвидация или несъстоятелност на лицето по т. 1;
3. при системни нарушения на минималните задължителни изисквания за съответната категория.
(2) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Категорията на плажовете се прекратява със заповед на председателя на Държавната агенция по туризъм.
(3) Уведомяването на лицето по чл. 7, ал. 1 за заповедта по ал. 2 се извършва съгласно чл. 9, ал. 4 и 5.
(4) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) В случаите по ал. 1, т. 3 председателят на Държавната агенция по туризъм прекратява категорията на плажа по предложение на председателя на Комисията за защита на потребителите в резултат на осъществените му контролни правомощия по чл. 64б, ал. 2, т. 7 от Закона за туризма.
(5) След прекратяване на категорията на плаж нова категория се определя по реда на чл. 7.
(6) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) При прекратяване на категорията на плаж председателят на Държавната агенция по туризъм предприема съответни действия за публично оповестяване на прекратяването чрез средствата за масово осведомяване.
(7) (Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Плаж, по отношение на който има влязла в сила заповед за прекратяване на категория, се обозначава от лицето, което е собственик на плажа или са му предоставени права за ползване върху него, по подходящ начин, информиращ туриста, че обектът не отговаря на изискванията на наредбата.
(8) (Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Заповедта по ал. 2 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 21. Когато лицето по чл. 7, ал. 1 желае категорията на плажа да бъде променена, то предприема съответните действия по чл. 20, ал. 1, т. 1 и подава заявление за определяне на категория по реда на чл. 7.
Глава четвърта
ВПИСВАНЕ НА КАТЕГОРИЗИРАНИТЕ ПЛАЖОВЕ В НАЦИОНАЛНИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ РЕГИСТЪР. ТАКСИ ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ
Чл. 22.
(1) Категоризираните плажове се вписват в Националния туристически регистър по чл.58 от Закона за туризма.
(2) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Вписванията в регистъра се правят от председателя на Държавната агенция по туризъм или от оправомощено от него длъжностно лице служебно или след постъпило заявление за отразяване на промени във вписаните обстоятелства.
(3) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Лицата, за които е настъпила промяна в обстоятелствата, вписани в регистъра по ал. 1, са длъжни да заявят писмено в Държавната агенция по туризъм промяната в едномесечен срок от настъпването й.
(4) Към заявлението по ал. 3 се прилагат копие от документ, удостоверяващ промяната, и документ за платена такса съгласно тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 23.
(1) (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) При промяна на лицето по чл. 7, ал. 1 лицето, придобило собствеността или правото на ползване на туристическия обект, подава заявление до председателя на Държавната агенция по туризъм за отразяване на променените обстоятелства в Националния туристически регистър по реда на чл. 22, ал. 3.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат следните документи:
1. (изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия от документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право да извършва стопанска дейност по силата на друг закон или по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
2. удостоверение, че лицето не в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или заверен препис;
3. копия от документите за собственост на обекта, съответно от договора за концесия, за наем или от друг договор, от който е видно, че на лицето са му предоставени права за ползване на обекта;
4. свидетелство за съдимост на лицето, което ще осъществява функции по управление на дейностите в обекта; 5. документ за платена такса за вписване на настъпили промени в обстоятелствата съгласно тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
(3) В случай на промяна на собственика на плажа, при която няма промяна на лицето, което предоставя услуги на плажа, лицето, придобило собствеността, подава заявлението по ал. 1. Към заявлението се прилага актът за собственост и документ за платена такса за вписване на настъпили промени в обстоятелствата съгласно тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
(4) В случаите по ал. 1 и 3 и чл. 22, ал. 3 определената категория на плажа се запазва и се издава ново удостоверение за категория в 14-дневен срок от предоставяне съответно на документите по ал. 2, по ал. 3 и по чл. 22, ал. 4, отразяващи настъпилите промени.
(5) Удостоверението по ал. 4 се предоставя след връщане на първоначално издаденото удостоверение.
Чл. 24. За категоризирането на плажове се заплаща такса в размер, определен в тарифата по чл.55, ал. 4 от Закона за туризма.
Глава пета
КОНТРОЛ
(ОТМ., ДВ, БР. 98 ОТ 2007 Г.)
Чл. 25. (Отм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.)
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1. По смисъла на наредбата:1. "Естествен плаж" е плаж по смисъла на Закона за туризма, който е разположен в непосредствена близост до Черно море, до река или до езеро, включващ терен от съответната брегова ивица към прилежащата му водна площ, запълнена със статична или течаща вода.
2. "Морски плаж" е плаж, представляващ част от крайбрежната плажна ивица към прилежащата й водна площ, която част включва изкуствено или естествено обособен терен, покрит с пясък, чакъл или други седиментни образувания, който се определя и планира с устройствени схеми и подробни устройствени планове.
3. "Речен плаж" е плаж, представляващ част от бреговата ивица към прилежащата й водна площ, запълнена с течаща вода, която част включва изкуствено или естествено обособен терен, покрит с трева, пясък, чакъл или други седиментни образувания.
4. "Езерен плаж" е плаж, представляващ част от бреговата ивица към прилежащата й водна площ, запълнена със статична вода, която част включва изкуствено или естествено обособен терен, покрит с трева, пясък, чакъл или други седиментни образувания.
5. "Изкуствен плаж" е плаж по смисъла на Закона за туризма, който е разположен в непосредствена близост до язовир или плувен басейн, включващ терен от бреговата ивица към прилежащата му водна площ, съответно от територията около басейна и самия изкуствен басейн, където водата е предимно статична, и който е резултат от съзнателна човешка дейност.
6. "Язовирен плаж" е плаж, представляващ част от бреговата ивица към прилежащата му водна площ, запълнена със статична вода, която част включва изкуствено или естествено обособен терен, покрит с трева, пясък, чакъл или други седиментни образувания.
7. "Плаж към плувен басейн" е плаж, представляващ територия с естествена или изкуствена повърхност, върху която обикновено са разположени шезлонги и чадъри и която е прилежаща към изграден изкуствен воден басейн под или над повърхността на релефа.
8. "Охраняема зона от плажа" е обособен участък от територията на плажа, на който е осигурена водноспасителна дейност.
9. "Системно нарушение" е нарушение, извършено повече от 3 пъти за две последователни години.
10. "Активен туристически сезон" е периодът от време, през който поне 30 на сто от капацитета на плажа е в експлоатация.
11. "Органи на държавния здравен контрол" са органите съгласно чл.12, ал. 1 от Закона за здравето.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. (Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.)
(1) Когато към датата на влизане в сила на наредбата има приети решения от Министерския съвет, съответно подписани договори за предоставяне на концесия върху мор-ски плажове - част от крайбрежната плажна ивица, тези морски плажове получават категория "С" по право.
(2) Концесионерите на морските плажове по ал. 1 подават заявление за получаване на категория "С" по право, съдържащо необходимата по чл. 61, ал. 1, т. 3 от Закона за туризма информация, за вписване в Националния туристически регистър.
(3) Към заявлението по ал. 2 се прилага заверено копие от договора за предоставяне на концесия върху морския плаж.
(4) Концесионерите на морските плажове по ал. 1 получават категорийна символика, включваща удостоверение и табела, без да заплащат такса.
(5) В случай че лицата по ал. 1 желаят на плажа да бъде определена по-висока категория, те подават заявление по общия ред.
§ 3. Собствениците, съответно лицата, на които са им предоставени права за ползване върху съществуващи към момента на влизане в сила на наредбата плажове, следва да ги приведат в съответствие с изискванията на наредбата и в 6-месечен срок от влизането й в сила да подадат заявление за категоризирането им.
§ 4. Наредбата се приема на основание чл.51, ал. 5 от Закона за туризма.
§ 5. (Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Указания по прилагането на наредбата дава председателят на Държавната агенция по туризъм.
§ 6. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1 (PDF)
към чл. 1, ал. 2, чл. 8, ал. 6, чл. 10, ал. 1 и 7, чл. 12 и чл. 19, ал. 1, т. 1
(Изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.)
Приложение № 2
към чл. 7, ал. 1
(Изм., ДВ, бр. 51 от 2005 г. - в сила от 21.06.2005 г., изм., ДВ, бр. 98 от 2007 г.)