Наредба за поддържане и функциониране на регистър БУЛСТАТ и за взаимоотношенията му с други регистри и информационни системи

МС

Държавен вестник брой: 83

Година: 2000

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 08.09.2005

Раздел I
Предмет

Чл.1. С наредбата се уреждат редът и начинът за поддържане и използване на Единния регистър за идентифициране на стопанските и други субекти, осъществяващи дейност на територията на Република България, наричан по-нататък "регистър БУЛСТАТ", и на взаимоотношенията на регистър БУЛСТАТ с други регистри и информационни системи.

Раздел II
Регистрация в БУЛСТАТ

Чл.2.
(1) Регистрацията се извършва в службите за регистрация в регистър БУЛСТАТ, намиращи се в централното управление, в Националното статистическо бюро (НСБ) и в териториалните статистически бюра (ТСБ) на Националния статистически институт (НСИ), разположени в областните центрове по седалището, съответно по постоянния адрес на субектите.
(2) Служби за регистрация в регистър БУЛСТАТ могат да бъдат откривани и в окръжните съдилища след писмено изразено съгласие от председателя на съответния окръжен съд.
Чл.3.
(1) За регистрация в регистър БУЛСТАТ субектите съобразно своя статут представят:
1. юридическите лица:
а) заверен от съда препис от съдебното решение за вписване в съответния съдебен регистър;
б) нормативен, съответно административен акт за създаването им, и акт, определящ лицето, което ги представлява и/или управлява;
в) утвърден от Министерския съвет устав на изповеданието и удостоверение за регистрация по чл.16 от Закона за изповеданията;
2. едноличните търговци - заверен от съда препис от съдебното решение за вписване в търговския регистър;
3. клоновете на чуждестранни банки, чуждестранни застрахователи и чуждестранни лица по чл.7 от Закона за чуждестранните инвестиции - заверен от съда препис от съдебното решение за вписване в търговския регистър;
4. търговските представителства на чуждестранни лица по чл.6 от Закона за чуждестранните инвестиции - документ за регистрация в Българската търговско-промишлена палата (БТПП);
5. физическите лица по чл.2 от Търговския закон, които са осигурители - попълнено искане за регистрация по образец - приложение No 1, и документ, удостоверяващ правото за извършване на съответната дейност, когато такъв се изисква от закона;
6. гражданските дружества по чл.357 от Закона за задълженията и договорите - дружествения договор;
7. други субекти извън посочените в т.1-6, които са осигурители - документи за легитимация и/или доказващи извършването на определена дейност, когато такива се изискват от закона;
8. клоновете и поделенията на субектите по т.1, 2 и 7:
а) заверен от съда препис от съдебното решение за вписване в съответния съдебен регистър;
б) нормативен, съответно административен акт за създаването им, и акт, определящ лицето, което ги представлява и/или управлява.
(2) Към документите по ал.1 субектите прилагат документ за платена държавна такса по Тарифата за таксите, събирани от Националния статистически институт по Закона за статистиката (ДВ,бр.2 от 2000 г.).
Чл.4. В регистър БУЛСТАТ се вписват следните данни и обстоятелства, отнасящи се до съответния субект:
1. единен идентификационен код (код по БУЛСТАТ);
2. акт за създаване/възникване, промяна, прекратяване;
3. правно-организационна форма:
а) вид субект;
б) вид обединение на търговци;
4. наименование;
5. седалище и адрес на управление;
6. предмет на дейност/функции;
7. срок на съществуване;
8. капитал и разпределение на капитала;
9. органи на управление и представителство:
а) представляващ и/или управляващ;
б) вид и състав на колективния орган на управление;
10. собственост.
Чл.5.
(1) Въведената в регистър БУЛСТАТ информация се разпечатва на регистрационен картон.
(2) В службите за регистрация в регистър БУЛСТАТ се поддържа книжно досие за всеки субект, в което се съхраняват регистрационният картон по ал.1 и копие на представените документи по чл.3. Копията на представените документи се съхраняват 5 години, след което се унищожават въз основа на заповед на председателя на НСИ.
(3) Съдебните решения и административните актове за създаване/възникване, промяна и прекратяване на субектите се сканират и съхраняват в електронно досие, създадено за всеки субект в националната база данни на регистър БУЛСТАТ, наричана по-нататък "националната база данни".
(4) Не се сканират нормативните актове и административните актове, обнародвани в "Държавен вестник". Достъпът до тях се осигурява чрез интегрирана към регистър БУЛСТАТ нормативно-справочна база.
Чл.6.
(1) При вписването в регистър БУЛСТАТ се извършва проверка за съответствие между данните в предоставените документи, данните в националната база на регистър БУЛСТАТ и данните в други регистри и информационни системи, до които има достъп регистър БУЛСТАТ.
(2) За установени несъответствия при проверката по ал.1 се изготвя справка-образец - приложение No 2. Службите за регистрация предоставят справка на представляващия субекта или на упълномощено от него длъжностно лице и на органите, издали документа, съдържащ несъответстващи данни, за отстраняване на несъответствията.
Чл.7. Структурата на кода по БУЛСТАТ на субектите по чл.32 от Закона за статистиката се определя в съответствие с приложение No 3.
Чл.8.
(1) При вписването на субектите в регистъра се издава регистрационно удостоверение за кода по БУЛСТАТ по образец - приложение No 4, със срок на действие един месец.
(2) При връщане на регистрационното удостоверение представляващият или упълномощено от него лице получава карта за идентификация по образец, утвърден със заповед на председателя на НСИ.
(3) В случаите по чл.6, ал.2 карта за идентификация не се издава, а срокът на регистрационното удостоверение се удължава до отстраняване на несъответствията, но за не повече от 6 месеца.
(4) Картата за идентификация съдържа следните данни за субекта:
1. кода по БУЛСТАТ;
2. документ за създаване и промяна;
3. наименование;
4. седалище и адрес на управление;
5. представляващ и/или управляващ;
6. номер на картата за идентификация;
7. дата на издаване на картата.
(5) Данни за документа за промяна се вписват в картата за идентификация, когато с него се променят някои от данните по ал.4.
(6) Освен данните по ал. 4 картата за идентификация съдържа и:
1. за клон или поделение - наименованието на юридическото лице или на едноличния търговец;
2. за кметство - наименованието на общината, към която принадлежи;
3. за търговско представителство - наименованието на чуждестранното лице, открило представителството.
Чл.9.
(1) Карта за идентификация се издава на представляващия и/или управляващия. При повече от един представляващ и/или управляващ може да се издаде карта за идентификация на всеки от тях.
(2) Службите по регистрация издават копие или дубликат на карта за идентификация и заверен препис на регистрационно удостоверение при депозирано от представляващия и/или от упълномощено от него лице искане, придружено с документ за платена държавна такса.
(3) Копие на карта за идентификация се издава при необходимост субектът да се идентифицира едновременно пред различни лица.
(4) Дубликат на карта за идентификация или заверен препис на регистрационно удостоверение се издава при изгубена карта или удостоверение.
(5) Изгубените карти за идентификация се включват в списък на невалидните и анулираните карти, поддържан в регистър БУЛСТАТ. Информацията в този списък е публична.
(6) По искане на представляващия или на упълномощено от него лице НСИ обявява невалидността на изгубената карта за идентификация в "Държавен вестник". Таксата за обнародване на обявлението се заплаща от субекта, направил искането.
Чл.10.
(1) При вписване в регистър БУЛСТАТ на промяна на обстоятелство, съдържащо се в картата за идентификация, се издава ново регистрационно удостоверение и съответно нова карта за идентификация по реда на чл.8, ал.1 и 2.
(2) Регистрационното удостоверение по ал.1 се издава при върната карта за идентификация, която се анулира.
(3) Анулираните карти периодично се унищожават въз основа на заповед на директора на съответното статистическо бюро.
Чл.11.
(1) Регистър БУЛСТАТ поддържа и съхранява данните за вписаните субекти от създаването до прекратяването им.
(2) Информацията за прекратените субекти се съхранява в регистър БУЛСТАТ в срок 10 години от прекратяването им.
(3) След изтичането на срока по ал.2 данните за прекратените субекти ежегодно се прехвърлят в архива на БУЛСТАТ. Копие от тези данни се предава на технически носител в Централния държавен архив.
Чл.12.
(1) Субектите, изискващи специален режим на регистрация съгласно чл.31, ал.3 от Закона за статистиката, се вписват в специализираната подсистема на БУЛСТАТ от съответната служба за регистрация в централното управление на НСИ.
(2) Специалният режим на регистрация, документите за вписване в регистър БУЛСТАТ, съхраняването им, съдържанието на регистрационното удостоверение и картата за идентификация, достъпът до специализираната подсистема и предоставянето на информация от нея на други регистри и информационни системи се определят от председателя на НСИ.
(3) Информацията за търговските дружества с държавно участие, в които правата на собственост на държавата се упражняват от министъра на отбраната или от министъра на вътрешните работи, съдържаща се в националната база данни на БУЛСТАТ, се репликира в специализираната подсистема на регистър БУЛСТАТ.
(4) Съответната служба за регистрация в централното управление на НСИ набира допълнителна информация, присъща само за дружествата по ал.3, със специален въпросник.

Раздел III
Взаимоотношения на регистър БУЛСТАТ с други регистри и информационни системи

Чл.13.
(1) За осъществяване на функциите си регистър БУЛСТАТ ползва данни от следните регистри, класификатори, номенклатури и ведомствени информационни системи:
1. регистрите за вписванията, водени от окръжните съдилища;
2. автоматизираните информационни фондове на Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН);
3. Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ);
4. националния информационен фонд "Български документи за самоличност";
5. Националния данъчен регистър;
6. Регистъра на статистическите единици;
7. Националната отраслова класификация;
8. Указателя на пощенските кодове;
9. Указателя за автоматично телефонно набиране;
10. Списъка на кодовете за представяне на наименованията на страните БДС ISO - 3166;
11. информационната система на Държавната комисия по ценните книжа;
12. Класификатора на пътните артерии;
13. други регистри, класификатори, номенклатури и ведомствени информационни системи, създадени с нормативен акт.
(2) Институциите, поддържащи регистрите, класификаторите, номенклатурите и информационните системи по ал.1 предоставят безплатен достъп на регистър БУЛСТАТ до информацията в базите данни. Редът и достъпът се уреждат с двустранни споразумения.
Чл.14.
(1) Окръжните съдилища предоставят ежедневен достъп на регистър БУЛСТАТ до търговския регистър и другите регистри за вписванията, водени от тях.
(2) Редът за предоставяне на достъпа по ал.1 се определя с двустранни споразумения между председателя на окръжния съд и председателя на НСИ.
Чл.15.
(1) За въвеждане на кода по БУЛСТАТ в търговския регистър и другите регистри за вписванията НСИ предоставя:
1. безплатен достъп на окръжните съдилища, на Министерството на правосъдието и на органите на съдебната власт до данните в националната база на регистър БУЛСТАТ за обстоятелствата, подлежащи на вписване в Търговския регистър и в другите регистри за вписванията;
2. информация на окръжните съдилища за Единния идентификационен код на търговците и на другите юридически лица, подлежащи на вписване;
3. справка за открити несъответствия между данните, предоставени от окръжните съдилища, и данните в националната база на регистър БУЛСТАТ.
(2) Редът за предоставяне на достъпа и на информацията по ал.1 се определя в споразумението по чл.14, ал.2.
Чл.16.
(1) Министерството на вътрешните работи предоставя следната информация от националния информационен фонд "Български документи за самоличност":
1. собствено, бащино и фамилно име;
2. номер на документа на български гражданин;
3. дата на издаване;
4. дата на валидност;
5. единен граждански номер;
6. личен номер на чужденец;
7. пол;
8. гражданство;
9. дата на раждане;
10. имена на кирилица и на латиница на чужд гражданин;
11. номер на националния паспорт;
12. постоянно пребиваване на лице в Република България;
13. постоянен адрес;
14. списък на невалидните документи (вид, номер, статус, дата).
(2) При вписването в регистър БУЛСТАТ се извършва проверка за съответствие на данните за физическите лица в представените документи за самоличност и в документите за създаване, промяна или прекратяване на субектите по чл.32 от Закона за статистиката с данните от националния информационен фонд "Български документи за самоличност".
(3) При несъответствие НСИ уведомява Министерството на вътрешните работи и органа, издал съответния документ, който отстранява несъответствията след получаване на уведомлението.
Чл.17. С цел проверка на пълнотата и достоверността на данните, идентифициращи субектите по чл.32 от Закона за статистиката, Министерството на финансите предоставя на регистър БУЛСТАТ следните данни от Националния данъчен регистър:
1. единен идентификационен код;
2. идентификационен номер от Националния данъчен регистър;
3. вид на субекта;
4. номер на фирменото дело, окръжния съд;
5. пълно наименование на субекта;
6. седалище и адрес на управление;
7. данъчен адрес;
8. идентификатор на представляващ и/или управляващ (ЕГН, ЛНЧ, ЛП, ЛК);
9. име, презиме и фамилия на представляващия и/или управляващия;
10. статус на субекта.
Чл.18. Държавната комисия по ценните книжа осигурява достъп на регистър БУЛСТАТ до следните данни, съдържащи се в информационната система, поддържана от нея:
1. код по БУЛСТАТ, наименование, размер на съдебно регистрирания капитал на търговското дружество, разпределение на капитала в акции (вид акции, брой и номинална стойност на една акция);
2. идентификатор на акционера (ЕИК, ЕГН, ЛНЧ, ЛП или друг);
3. имена или фирма (наименование) на акционера;
4. гражданство или държава на регистрация;
5. вид и брой акции на акционера.
Чл.19.
(1) Националният статистически институт предоставя информация от националната база данни на регистър БУЛСТАТ на органите на централната и местната администрация и на други местни и чуждестранни юридически и физически лица съгласно чл.42 и 43 от Закона за статистиката.
(2) На органите на централната и местната администрация НСИ предоставя безплатно информацията от регистър БУЛСТАТ според отрасловата компетентност или за изпълнение на функциите им, определени със закон или с друг нормативен акт. Разходите за комуникационните, техническите и софтуерните средства по предоставянето и използването на информацията от регистър БУЛСТАТ се поемат от съответния орган на администрацията.
Чл.20.
(1) Националният статистически институт осигурява достъп и разпространение на информацията от регистър БУЛСТАТ чрез:
1. справки в националната база данни на регистър БУЛСТАТ по Интернет;
2. стандартни изходни файлове по електронна поща или друг технически носител;
3. тематични публикации, справки и удостоверения;
4. репликация на националната база данни.
(2) За въвеждане на кода по БУЛСТАТ НСИ репликира националната база данни на регистър БУЛСТАТ в институциите, поддържащи данъчния регистър, регистъра на осигурителите, регистъра на статистическите единици и в други институции, определени по реда на чл.43, ал.1 от Закона за статистиката. Репликацията се извършва при заявена техническа готовност от страна на институциите.
(3) Комуникационните и техническите средства за репликация се осигуряват от институциите, поддържащи регистрите и информационните системи по ал.2.
(4) При осигурени технически условия НСИ извършва репликацията чрез еднократно инсталиране на националната база данни на регистър БУЛСТАТ на определените за целта сървъри и последваща ежедневна актуализация чрез репликация.

Допълнителна разпоредба

§ 1. "Репликация" по смисъла на наредбата е автоматично дублиране на информация от една база данни в друга.

Заключителна разпоредба

§ 2. Наредбата се приема на основание § 8 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за статистиката.

Приложение No 1 към чл.3, ал.1, т.5

НАЦИОНАЛЕН СТАТИСТИЧЕСКИ ИНСТИТУТ
СЛУЖБА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ ...............

ИСКАНЕ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ No ....

на самоосигуряващо се физическо лице и работодател (осигурител) физическо лице на основание на нормативните актове за задължително обществено осигуряване в Република България
............................................ (име, презиме, фамилия), ЕГН/ЛНЧ ....................
ЛП/ЛК: .............. (серия, номер), издаден/а/ на ................ (дата на издаване - ден, месец, година) от ................ управление на МВР - гр. ..........

ПОСТОЯНЕН АДРЕС:

Населено място гр./с. ........., пощенски код .......... област .............., община/район .................. ж.к. ..............., бул./ул./пл ............ No ... бл. ..., вх. ..., ет. ..., ап. ...., пощенска кутия ....

МЯСТО НА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА (1):

Населено място гр./с. ............, пощенски код ....... област ................, община/район .................. ж.к. ............, бул./ул./пл ........ No .... бл. ..., вх. ..., ет. ..., ап. ...., пощенска кутия ....

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ:

Телефон ..........; факс ...........; телекс ........... E-mail: ............................

МОЛЯ ДА БЪДА РЕГИСТРИРАН В РЕГИСТЪР БУЛСТАТ КАТО:

1. Лице, упражняващо професионална дейност на основание на регистрация, определена с нормативен акт (нотариус, адвокат, лекар, стоматолог, експерт-счетоводител, лицензиран оценител, експерт към съда и прокуратурата)
Документ за регистрация: ...............................
2. Лице, което плаща патентен данък и не е едноличен търговец
Документ за данъчна регистрация: .......................
3. Лице, упражняващо професионална дейност на свой риск и за своя сметка (деец на науката, културата, образованието, архитект, икономист, медицински специалист, инженер, журналист)
Диплома за завършено образование: .........../ ...... г.
Учебно заведение: ..................., гр. .............
Специалност: ...........................................
Вид на упражняваната професия (дейност): ............................
Документ за упражняване на дейността
(2): ...........................
4. Съдебен кандидат по чл.164, ал.3 от Закона за съдебната власт
Заповед за разпределение: ...............................
5. Застрахователен агент по чл.44, ал.2 от Закона за застраховането
Документ за легитимиране на застрахователен агент: ..................
6. Частен земеделски стопанин
7. Работодател - физическо лице
Трудов договор с наетото лице: .........................
8. Друг осигурител (самоосигуряващо се лице), упражняващ дейност на свой риск и за своя сметка
Документ: ..............................................
Лице, поискало регистрацията: .............. (име, презиме, фамилия)
............. 2000 г.
............... (подпис)

------------------------------
(1) Попълва се, ако адресът на местоизвършване на дейността се различава от постоянния адрес на лицето.
(2) Документът се представя, ако упражняваната професия (дейност) се различава от специалността.

Приложение No 2 към чл.6, ал.2

НАЦИОНАЛЕН СТАТИСТИЧЕСКИ ИНСТИТУТ
СЛУЖБА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ ...........

СПРАВКА
за извършени проверки в националната база данни на регистър БУЛСТАТ на данните от документа за ........................

....................................................... (създаване, промяна, прекратяване) на .........................................
(пълно наименование на субекта)
Единен идентификационен код: ............ (ЕИК)
РК: ............(номер на РК)
Документ за ............................................... (създаване/промяна/прекратяване)
........................................................... (вид на документа; номер, дата на документа; орган, издал документа)
Не са открити несъответствия в данните,
или
След извършените проверки в националната база данни на регистър БУЛСТАТ са установени следните несъответствия:
1. Фирменото дело се дублира с фирменото дело на: ...............................................
(списък на субектите със същото фирмено дело - ЕИК и наименование, фирмено дело/година, регистър)
2. физическото лице ....................................... (имена на лицето, ЕГН/ЛНЧ) има друга регистрация като ЕТ ...................
....................................................... (наименование на другата фирма като ЕТ, фирмено дело/година, съд)
3. Седалището на клона ............................. (наименование на клона) съвпада със седалището на юридическото лице/ЕТ.
4. Физическото лице ....................................... (трите имена на лицето, ЕГН/ЛНЧ) -
(съдружник/акционер, представляващ и/или управляващ) има грешен .............. (ЕГН/ЛНЧ)
5. Физическото лице ....................................... (трите имена на лицето, ЕГН/ЛНЧ) -
(съдружник/акционер, представляващ и/или управляващ) е непълнолетно.
6. Физическото лице ....................................... (трите имена на лицето, ЕГН/ЛНЧ) -
(съдружник/акционер, представляващ и/или управляващ) е починало.
7. Гражданинът на ................................... (гражданство на лицето)
....................................................... (трите имена на лицето, чуждестранен паспорт No) няма документ за постоянно пребиваване в страната.
8. Документът ....................................... (вид документ на физическо лице, серия, номер) на физическото лице ....................................... (трите имена на лицето, ЕГН/ЛНЧ) - (съдружник/акционер, представляващ и/или управляващ) не е валиден/се издирва.
9. Субектът ........................................ (наименование, ЕИК) - (съдружник/акционер/собственик) е ............................ (в ликвидация, в несъстоятелност или прекратен /закрит/заличен в съдебен регистър)
10. Размерът на капитала ............................... (размер на капитала) в хил. лв. не отговаря на законово определения минимум.

Приложение No 3 към чл.7

Структура на Единния идентификационен код

Структура на деветцифровия Единен идентификационен код
a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9

a1 - Диапазон
а2-а8 - Поредни номера, генерирани от системата
а9 - Контролно число

Структура на тринадесетцифровия Единен идентификационен код за клонове и поделения
a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12 a13

а1-а8 - Деветцифров код на юридическото лице или ЕТ
а9 - Контролно число на деветзначния код
а10-а12 - Пореден номер на клон/поделение
а13 - Контролно число

Приложение No 4 към чл.8, ал.1

НАЦИОНАЛЕН СТАТИСТИЧЕСКИ ИНСТИТУТ
РЕГИСТЪР БУЛСТАТ

РЕГИСТРАЦИОННО УДОСТОВЕРЕНИЕ No ...
Валидно до ....... г.

Единен идентификационен код:
Наименование:
Документ за създаване/промяна:
Седалище и адрес на управление:
Представляващ и/или управляващ:
Клон (поделение, кметство, представителство) на:
........ 200... г.
Служба за регистрация: ............ (подпис и печат) (име, фамилия)

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив