Наредба № 2 от 28 май 2004 г. за топлоснабдяването (Отм. ДВ. бр.34/2007г.)

МЕЕР

Държавен вестник брой: 34

Година: 2007

Орган на издаване: МЕЕР

Дата на обнародване: 25.04.2007

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) С тази наредба се определят редът и техническите условия за топлоснабдяване, за оперативно управление на топлоснабдителната система, за присъединяване на производители и потребители към топлопреносната мрежа, за прекратяване на топлоснабдяването, за спиране на топлоподаването и прилагане на дяловото разпределение на топлинната енергия в сгради - етажна собственост.
(2) Техническите условия за топлоснабдяване се отнасят за:
1. производство на топлинна енергия;
2. пренос на топлинна енергия;
3. оперативно управление на топлоснабдителната система;
4. присъединяване към топлопреносната мрежа;
5. измерване и отчитане на топлинната енергия;
6. дялово разпределение на топлинната енергия;
7. прекратяване на топлоснабдяването;
8. спиране на топлоподаването.

Чл. 2.
(1) Топлоснабдяването се осъществява чрез енергийни обекти и съоръжения за производство, пренос, доставка и разпределение, свързани в топлоснабдителна система и въз основа на комплексна технико-икономическа обосновка за енергоснабдяване по чл.9, ал. 1, т. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ).
(2) Изграждането на нови и разширението на съществуващи обекти и на нови топлопреносни мрежи, необходими за топлоснабдяване в населените места, се извършва в съответствие с подробни устройствени планове и при спазване на техническите правила и нормативи, определени в наредбата по чл.139, ал. 5 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и по чл.125, ал. 4 ЗЕ.

Чл. 3.
(1) Топлопреносното предприятие е длъжно да има готовност да предоставя топлинна енергия за отопление от 1 октомври до 30 април.
(2) Топлопреносното предприятие включва отоплението в абонатната станция на сградата, когато средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни е по-ниска от +12 °С, и изключва отоплението при повишаване на средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни над +12 °С, като и в двата случая се съобразява с дългосрочната прогноза за следващите 7 - 10 дни.
(3) Топлопреносното предприятие може да включи или изключи отоплението преди или след сроковете по ал. 1 и 2 по писмено споразумение с потребителите .

Глава втора
ПРОИЗВОДСТВО НА ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ

Чл. 4. Производството на топлинна енергия се извършва от енергийни предприятия при условията на чл. 39, ал. 1, т. 1 и чл. 39, ал. 4, т. 2 и 3 ЗЕ.

Чл. 5. Производителите на топлинна енергия по чл. 4 да:
1. спазват изискванията за безопасност и осигуряват сигурна и надеждна работа на съоръженията за производство на топлинна енергия при най-икономично потребление на енергийните ресурси;
2. спазват режимите на топлоснабдяване и параметрите на топлоносителите, задавани от оператора на топлопреносната мрежа;
3. поддържат резерви от горива съгласно наредбата по чл. 128 ЗЕ.

Чл. 6. Устройството и техническата експлоатация на централите и инсталациите за производство на топлинна енергия отговарят на наредбите по чл. 83, ал. 1, т. 2 и чл.125, ал. 4 ЗЕ.

Чл. 7.
(1) Производителите на топлинна енергия по чл. 4 монтират за своя сметка на границата на собственост:
1. спирателна арматура;
2. средства за търговско измерване;
3. средства за измерване и контрол на параметрите на топлоносителя;
4. регулиращи устройства за поддържане параметрите на топлоносителя;
5. телекомуникационни устройства за предаване информация на оператора на топлопреносната мрежа.
(2) Изискванията по ал. 1 се прилагат и за вертикално интегрирани предприятия за производство и пренос на топлинна енергия, като съоръженията се монтират на границата между производствените и топлопреносните съоръжения.

Глава трета
ПРЕНОС НА ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ

Чл. 8.
(1) Преносът на топлинна енергия се извършва от топлопреносно предприятие, получило лицензия за пренос на топлинна енергия по чл. 39, ал. 1, т. 2 ЗЕ.
(2) Топлопреносното предприятие може да извършва и дейност по производство на топлинна и електрическа енергия при условията на чл. 39, ал. 1, т. 1 и чл. 39, ал. 4 ЗЕ.

Чл. 9.
(1) Топлопреносното предприятие:
1. снабдява потребителите с топлинна енергия;
2. поддържа обектите и съоръженията на топлопреносната мрежа в съответствие с техническите правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия, определени с наредбите по чл. 83, ал. 1, т. 2 и чл. 125, ал. 4 ЗЕ;
3. развива топлопреносната мрежа в съответствие с плановете за развитие, разработени съгласно чл. 9, ал. 1, т. 2 ЗЕ;
4. сключва договори за покупка и продажба на топлинна енергия;
5. осъществява чрез оператора на топлопреносната мрежа оперативно управление на топлоснабдителната система, следи за параметрите на топлоносителя и за климатичните условия;
6. взема мерки за повишаване ефективността при преноса на топлинната енергия по топлопреносната мрежа.
(2) При изпълнение на задълженията си топлопреносното предприятие опазва съоръженията и инсталациите - собственост на потребителите и на производителите.

Чл. 10. Две или повече топлопреносни мрежи се свързват на основата на писмен договор между отделните топлопреносни предприятия.

Глава четвърта
ОПЕРАТИВНО УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 11. Оперативното управление на топлоснабдителната система се извършва от оператор на топлопреносната мрежа, който е специализирано звено на топлопреносното предприятие и осъществява дейността си съобразно утвърдени правила в съответствие със ЗЕ.

Чл. 12. Операторът на топлопреносната мрежа:
1. осигурява режима на работа на топлоснабдителната система, като определя температурата и налягането на топлоносителя в съответствие с изчислителния хидравличен режим и приетия температурен график за постигане на минимални разходи при производството и преноса на топлинната енергия до съоръженията на потребителите и следи за спазването им;
2. поддържа баланса между производството и потреблението на топлинна енергия;
3. определя количеството на водата за допълване на топлопреносната мрежа в съответствие с икономически обоснованата разчетна стойност за работен режим след извършване на ремонти и при аварии;
4. осъществява координация:
а) с оператора на електропреносната и/или електроразпределителната мрежа в съответствие със сключените договори - в случаите на комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия;
б) с оператора на газопреносната и/или газоразпределителната мрежа в съответствие със сключените договори - при използване на природен газ;
в) със самостоятелните потребители или с потребителите на топлинна енергия в сгради - етажна собственост, в съответствие с общите условия на договорите.

Чл. 13. Операторът на топлопреносната мрежа регулира разпределението на топлинния товар между централите и инсталациите за производство на топлинна енергия, като се съобразява със следните критерии:
1. натоварване на съоръженията за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, когато произвеждат електрическа енергия според потребностите от топлинна енергия, инсталациите за оползотворяване на отпадна топлинна енергия, на възобновяеми енергийни ресурси и за изгаряне на отпадъци като базови мощности;
2. включване в работа на енергийните съоръжения, които произвеждат само топлинна енергия, при недостиг на топлинна мощност и/или за покриване на върховите товари;
3. топлоснабдяване при минимални разходи чрез минимализиране на сумата от разходите за покупка и/или производство на топлинна енергия и разходите при преноса й до потребителите.

Чл. 14.
(1) За дейността си операторът на топлопреносната мрежа води дневник и друга оперативна документация, определени в правилата по чл. 11.
(2) Разпорежданията на оператора са устни и писмени и задължително се записват в дневника по ал. 1 по начин, даващ техническа възможност за възпроизводство.
(3) Разпорежданията, дадени от оператора, са задължителни за производителите и потребителите на топлинна енергия.
(4) Разпоредените от оператора оперативни превключвания се извършват при условия, които не нарушават топлоснабдяването на потребителите.

Чл. 15. Операторът на топлопреносната мрежа чрез топлопреносното предприятие прави предложения пред кмета на общината за въвеждане на ограничителен режим и отговаря за изпълнението му при условията и по реда на наредбата по чл. 74, ал. 1 ЗЕ.

Чл. 16.
(1) Операторът на топлопреносната мрежа може да разпореди временно прекъсване или ограничаване на производството или снабдяването с топлинна енергия със или без предварително уведомяване на производителите и потребителите.
(2) Редът и начините за временно прекъсване или ограничаване на производството или снабдяването с топлинна енергия се определят с наредбата по чл. 74, ал. 1 ЗЕ.

Глава пета
ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ТОПЛОПРЕНОСНАТА МРЕЖА

Раздел I
Присъединяване към топлопреносната мрежа

Чл. 17.
(1) Обектите на потребителите и производителите се присъединяват към топлопреносната мрежа след:
1. подаване на заявление за проучване на условията за присъединяване от съответния потребител или производител до топлопреносното предприятие;
2. извършване на предварително проучване за присъединяване на обекта, с което топлопреносното предприятие определя техническите условия, начина, точката или мястото и срока;
3. изработване на инвестиционния проект на присъединявания обект и предаването му на топлопреносното предприятие за проверка на изпълнението на техническите условия за присъединяване преди неговото представяне за одобряване;
4. сключване на предварителен писмен договор за присъединяване между топлопреносното предприятие и производител и/или потребител на топлинна енергия след установяване, че инвестиционният проект по т. 3 е изготвен в съответствие с условията за присъединяване.
(2) С предварителния договор се определят правата и задълженията на топлопреносното предприятие и на лицата по чл. 18, ал. 1, техническите изисквания за присъединяване, срокът и условията за сключване на договор за присъединяване.
(3) След завършване строежа на обекта и съставяне на констативен акт, че строежът е изпълнен съобразно одобрените инвестиционни проекти, възложителят подава заявление до топлопреносното предприятие за сключване на договор за присъединяване при условията на предварителния договор.
(4) Договорът за присъединяване осигурява баланс между интересите на страните по него и е съобразен с техническите възможности и плана за развитие на дейността на топлопреносното предприятие. Договорът за присъединяване задължително включва:
1. вид и технически параметри на съоръженията в мястото на присъединяване;
2. проектна мощност;
3. режим на топлоснабдяване и параметри на топлоносителя;
4. брой и място на монтиране на средствата за търговско измерване, на управляващите и комуникационните устройства към спомагателните мрежи на топлоснабдителната система;
5. граница на собственост на съоръженията;
6. мощност и технически параметри на собствен резервен източник на топлинна енергия, когато такъв е необходим;
7. задължителни условия и изисквания от страна на топлопреносното предприятие за работата на собствените резервни източници на потребителя;
8. условия за промяна на договорените мощности през времетраенето на договора;
9. срокове, цени и условия за учредяване на сервитутни права и за прехвърляне на собственост или учредяване право на строеж в полза на топлопреносното предприятие;
10. цени за присъединяване на обекта към топлопреносната мрежа;
11. финансови взаимоотношения между страните;
12. задължение за двете страни да пазят съоръженията на другата страна и да осигуряват достъп до тях; 13. особени условия, свързани с изграждане на съоръженията за присъединяване по реда на чл. 137, ал. 2 ЗЕ; 14. срок на договора.
(5) Неразделна част от договора за присъединяване са техническите или работните проекти и екзекутивните чертежи на съоръжения и инсталации на обекта в мястото на присъединяване, както и констативният акт по ал. 3.

Чл. 18.
(1) Лица, които искат присъединяване към топлопреносната мрежа на новоизграждащи се и съществуващи обекти, подават в топлопреносното предприятие писмено заявление за проучване на условията и начина на присъединяване на обекта към топлопреносната мрежа и сключване на предварителен договор. За изградени обекти, които подлежат на топлоснабдяване, се предоставят одобрени инвестиционни проекти или екзекутивна документация на инсталацията за отопление и битово горещо водоснабдяване.
(2) Заявлението по ал. 1 се подава по образец, одобрен от топлопреносно предприятие. Към заявлението се прилага документ за платена цена за проучването за присъединяване.
(3) Топлопреносното предприятие извършва предварително проучване за присъединяване към топлопреносната мрежа:
1. в едномесечен срок от подаване на заявлението - за присъединяване на потребител;
2. в тримесечен срок от подаване на заявлението - за присъединяване на производител.
(4) Топлопреносното предприятие в сроковете по ал. 3 писмено уведомява лицето по ал. 1 за резултатите от предварителното проучване и при съгласие предлага проект на предварителен договор за присъединяване към топлопреносната мрежа.
(5) Топлопреносното предприятие може да откаже присъединяване на производител или потребител в сроковете по ал. 3 при условията на ЗЕ и на тази наредба, като писмено мотивира причините за отказа.

Чл. 19.
(1) При реконструкция или разширение на присъединителни топлопроводи и на съоръженията към тях, на абонатни станции и на инсталации, с които се изменят определените технически условия за присъединяване, лицето по чл. 18, ал. 1 сключва с топлопреносното предприятие нов договор или допълнение към сключения договор за присъединяване към топлопреносната мрежа.
(2) Устройството на изградените и/или реконструирани присъединителни топлопроводи и съоръжения към тях, на абонатните станции и на инсталациите на лицето по чл. 18, ал. 1 съответства на техническите условия за присъединяване и на одобрената проектна документация.

Чл. 20.
(1) В процеса на строителството лицето по чл. 18, ал. 1 е длъжно да осигурява достъп на упълномощени представители на топлопреносното предприятие до съоръженията в мястото на присъединяването в съответствие със сключения договор за присъединяване.
(2) Лицето по чл. 18, ал. 1 е длъжно да осигурява за ползване от топлопреносното предприятие копия от екзекутивни чертежи и характеристики на съоръженията и протоколи от изпитвания и настройки за целите на присъединяването.

Чл. 21.
(1) Изпитване и настройка на присъединителния топлопровод, на съоръженията към него и на абонатната станция се извършват от топлопреносното предприятие по писмено искане на лицето по чл. 18, ал. 1.
(2) Лицето по чл. 18, ал. 1 няма право да извършва промяна в установената настройка на съоръженията по ал. 1 без съгласието на топлопреносното предприятие.
(3) Топла проба и 72-часова проба при експлоатационни условия на присъединителните топлопроводи и съоръженията към тях се извършват по искане и за сметка на собственика им.

Чл. 22. Топлопреносното предприятие включва в редовна експлоатация присъединителните топлопроводи и съоръженията към тях след изпълнение на техническите условия за присъединяване и при наличие на: 1. разрешение за ползване на обекта или удостоверение за въвеждане в експлоатация в зависимост от категорията на обекта;
2. документ за платена цена за присъединяване по чл. 138, ал. 2 ЗЕ; 3. сключен писмен договор или публично известни общи условия за продажба на топлинна енергия в съответствие с чл. 149 и 150 ЗЕ.

Раздел II
Присъединяване на производители на топлинна енергия

Чл. 23.
(1) Писменото заявление за проучване на техническите възможности и за сключване на предварителен договор за присъединяване на производител на топлинна енергия към топлопреносната мрежа се подава в съответното топлопреносно предприятие и съдържа:
1. данни за производителя;
2. съдебно удостоверение за актуално състояние, ако е търговец;
3. скица на площадката и характеристика на енергийния обект, който ще се присъединява;
4. характеристика на енергийните съоръжения;
5. дългосрочна прогноза за обема и режима на производството на топлинна енергия;
6. дългосрочна прогноза за финансовите условия за продажба на топлинна енергия;
7. вид и параметри на топлоносителя;
8. документ за собственост, право на ползване или право на строеж съгласно чл. 182 ЗУТ.
(2) Когато енергийният обект е за производство на топлинна енергия с мощност над 5 МW, към молбата по ал. 1 задължително се прилага и копие от лицензия по чл. 39, ал. 1, т. 1 ЗЕ.
(3) Производителите се присъединяват към топлопреносната мрежа чрез присъединителни топлопроводи, които се изграждат от и за сметка на производителя и са негова собственост.

Чл. 24.
(1) С предварителния договор освен предвиденото в чл. 17, ал. 2 задължително се определят:
1. мястото на присъединяване;
2. изискванията към съоръженията и инсталациите на производителя;
3. параметрите на топлоносителя в мястото за присъединяване;
4. максималното и минималното производство на топлинна енергия;
5. качеството на връщания кондензат при топлоносител пара;
6. мястото на монтиране на средствата за търговско измерване на топлинната енергия;
7. мястото и видът на управляващите и комуникационните устройства към спомагателните мрежи на топлоснабдителната система;
(2) Топлопреносното предприятие може да откаже присъединяване на производител към топлопреносната мрежа, когато:
1. не притежава лицензия по чл. 39, ал. 1, т. 1 ЗЕ, ако такава се изисква или същата му е отнета;
2. не са изпълнени изискванията на наредбата по чл. 125, ал. 4 ЗЕ;
3. финансовите условия по предложената дългосрочна прогноза за продажба на топлинна енергия са икономически неизгодни за него;
4. предлаганият режим на производство не отговаря на изискванията на оператора на топлоснабдителната система;
5. за производителя е започнало производство по несъстоятелност или ликвидация;
6. не са изпълнени изискванията по чл. 127, ал. 2 ЗЕ.

Чл. 25.
(1) Предварителният договор за присъединяване се сключва в срок до три месеца от датата на получаване на уведомлението по чл. 18, ал. 4.
(2) Ако в срока по ал. 1 не се сключи предварителен договор и са настъпили съществени изменения в условията за присъединяване, се подава нова молба за проучване и сключване на предварителен договор, съобразен с изменените условия.
(3) Договорът за присъединяване се сключва при условията и по реда на чл. 17, ал. 3, 4 и 5. При сключване на договора за присъединяване производителят прилага:
1. данни за лицето, включително съдебно удостоверение за актуалното състояние по фирменото дело на производителя, когато е търговец по смисъла на Търговския закон;
2. нотариално заверено пълномощно на лицето, упълномощено да представлява производителя;
3. лицензия по чл. 39, ал. 1, т. 2 ЗЕ за производство на топлинна енергия, когато такава е необходима;
4. одобрен инвестиционен проект и разрешение за строеж.

Раздел III
Присъединяване на потребители, ползващи топлинна енергия за стопански нужди

Чл. 26.
(1) За присъединяване на обекти на потребителите на топлинна енергия за стопански нужди към топлопреносната мрежа се подава писмено заявление в съответното топлопреносно предприятие за проучване на техническите възможности и за сключване на предварителен договор за присъединяване, която съдържа:
1. данни за лицето;
2. съдебно удостоверение за актуално състояние, ако е търговец;
3. скица на площадката и характеристика на присъединявания обект, в т.ч. и според характера на потреблението;
4. място на абонатна станция;
5. дългосрочен прогнозен режим на потреблението на топлинна енергия - сезонни, месечни и денонощни графици;
6. количество на топлинната енергия и средномесечно потребление по месеци;
7. максимални и минимални часови товари;
8. вид и параметри на топлоносителя и изискванията за тяхното осигуряване;
9. задължителни условия и изисквания от страна на топлопреносното предприятие за работата на собствените резервни източници на потребителите първа категория;
10. количество и качество на връщания кондензат при топлоносител пара, изисквания по сигурността и надеждността на топлоснабдяването;
11. вид и място на управляващите и комуникационните устройства към спомагателните мрежи на топлоснабдителната система;
12. документ за собственост, право на ползване или право на строеж съгласно чл. 182 ЗУТ или други документи, на основание на които владее или държи обекта.
(2) При присъединяване на потребител на топлинна енергия за стопански нужди присъединителните топлопроводи и съоръженията към тях и абонатната станция се изграждат от и за сметка на потребителя и са негова собственост.
(3) Присъединяване на нов потребител на топлинна енергия за стопански нужди чрез съществуващ присъединителен топлопровод - собственост на друг потребител за стопански нужди, може да бъде извършено при техническа възможност, когато топлопреносното предприятие изкупи частта за общо ползване от присъединителния топлопровод или собственикът учреди в негова полза възмездно вещно право на ползване върху тази част.
(4) Според характера на потреблението потребителите на топлинна енергия за стопански нужди са:
1. I категория - които задължително имат резервно захранване;
2. II категория - които нямат необходимост от резервно захранване.
(5) При присъединяване на потребители на топлинна енергия за стопански нужди с топлоносител гореща вода в заявлението по ал. 1 не се посочват данните по ал. 1, т. 4, 5, 6 и 8.

Чл. 27. С предварителния договор освен предвиденото в чл. 17, ал. 2 задължително се определят:
1. мястото на присъединяване;
2. разположението и видът на съществуващите топлопроводи и свързаните с тях сервитутни зони;
3. мястото на абонатната станция, на средствата за търговско измерване и на средствата за измерване и контрол;
4. параметрите на топлоносителя в мястото за присъединяване;
5. максималната и минималната часова консумация на топлинна енергия;
6. изискванията към вътрешната разпределителна мрежа и инсталациите в сградите, използващи топлинна енергия;
7. количеството и качеството на връщания кондензат при топлоносител водна пара;
8. основните характеристики на съоръженията в абонатната станция, на средствата за търговско измерване;
9. видът и мястото на управляващите и комуникационните устройства към спомагателните мрежи на топлоснабдителната система.

Чл. 28.
(1) Предварителният договор за присъединяване се сключва в срок до един месец от датата на получаване на уведомлението по чл. 18, ал. 4.
(2) Ако в срока по ал. 1 не се сключи предварителен договор и са настъпили съществени изменения в условията за присъединяване, се подава нова молба за проучване и сключване на предварителен договор, съобразен с изменените условия.
(3) Договорът за присъединяване се сключва при условията и по реда на чл. 17, ал. 3, 4 и 5. При сключване на договор за присъединяване потребителят на топлинна енергия за стопански нужди прилага: 1. данни за лицето, включително съдебно удостоверение за актуалното състояние по фирменото дело на потребителя, когато е търговец по смисъла на Търговския закон;
2. нотариално заверено пълномощно на лицето, упълномощено да представлява производителя;
3. одобрен инвестиционен проект и разрешение за строеж.

Раздел IV
Присъединяване на потребители, ползващи топлинна енергия за битови нужди

Чл. 29.
(1) Писменото заявление за проучване на техническите възможности и за сключване на предварителен договор и условията за присъединяване на обекти на потребители на топлинна енергия за битови нужди се подава от:
1. упълномощен представител на собствениците или на титулярите на вещно право на ползване за построени сгради - етажна собственост;
2. възложител на новостроящи сгради - етажна собственост;
3. самостоятелен потребител, собственик или титуляр на вещно право на ползване на имота.
(2) Заявлението по ал. 1 се подава в съответното топлопреносно предприятие и към него се прилагат:
1. данните за сградата и вида на сградните инсталации;
2. документите за собственост, право на ползване или право на строеж на потребителите от топлоснабдявания обект;
3. максималният топлинен товар по предварителни данни;
4. режимът на топлоснабдяване;
5. визата за проектиране, ако такава се изисква;
6. решението на общото събрание на собствениците или на титулярите на вещно право на ползване за сгради - етажна собственост.
(3) Решението по ал. 2, т. 6 съдържа най-малко:
1. упълномощеното лице, което ще представлява потребителите пред топлопреносното предприятие;
2. реда за разпределение и начина на заплащане на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация, и разходите за отопление на общите части на сградата;
3. решение за безвъзмездно предоставяне на помещение за абонатна станция в сграда - етажна собственост, за ползване от топлопреносното предприятие.

Чл. 30. С предварителния договор освен предвиденото в чл. 17, ал. 2 задължително се определят:
1. мястото на присъединяване;
2. изискванията към предоставеното помещение за абонатна станция съгласно наредбата по чл. 125, ал. 4 ЗЕ;
3. параметрите на топлоносителя в мястото на присъединяване и в абонатната станция;
4. максималният топлинен товар;
5. технологичните изисквания и изискванията за безопасна експлоатация на съоръженията и свързаните с това сервитутни зони;
6. изискванията към индивидуалното разпределение и измерване на топлинната енергия в отделните имоти в сградата и за регулиране на инсталациите в сградите;
7. схемата на абонатната станция, видът и характеристиката на съоръженията и на средствата за търговско измерване, на регулиращите и измерителните уреди в нея и на телекомуникационните устройства.

Чл. 31.
(1) Предварителният договор за присъединяване се сключва в срок до един месец от датата на получаване на уведомлението по чл. 18, ал. 4.
(2) Ако в срока по ал. 1 не се сключи предварителен договор и са настъпили съществени изменения в условията за присъединяване, се подава нова молба за проучване и сключване на предварителен договор, съобразен с изменените условия.
(3) Договорът за присъединяване се сключва при условията и по реда на чл. 17, ал. 3, 4 и 5. Неразделна част от договора за присъединяване са и:
1. документите за собственост, право на ползване или право на строеж съгласно чл. 182 ЗУТ на потребителите от топлоснабдявания обект;
2. нотариално завереното пълномощно на лицето, упълномощено да представлява потребителите в сграда - етажна собственост;
3. декларацията от лицето по т. 2, че на посочения адрес има цялостно изградени инсталации за отопление и горещо водоснабдяване, изпълнени и комплектувани съгласно одобрените инвестиционни проекти;
4. решението на общото събрание за сгради - етажна собственост, съгласно чл. 29, ал. 3 или декларация на собственика или ползвателя за безвъзмездно предоставяне на помещение за абонатна станция;
5. одобреният инвестиционен проект и разрешението за строеж.

Чл. 32. Присъединителният топлопровод, съоръженията към него и абонатната станция за топлоснабдяване на сгради - етажна собственост, се изграждат от топлопреносното предприятие при:
1. депозирано писмено заявление с нотариално заверени подписи на подаващите заявлението, документи за собственост или правото на ползване на сградата или на отделните имоти в сграда - етажна собственост;
2. платена цена за присъединяване към топлопреносната мрежа от собственика на сградата или от собствениците или ползвателите на отделните имоти в сграда - етажна собственост;
3. получено разрешение за ползване на обекта - при съществуващи сгради, или констативен акт за съответствие на изградения строеж с одобрения инвестиционен проект на обекта - за новостроящи се сгради;
4. сключен договор за присъединяване към топлопреносната мрежа и договор за безвъзмездно ползване на помещение в сградата за абонатна станция между топлопреносното предприятие и собственика за срока на топлоснабдяване на обекта.

Чл. 33.
(1) В случаите по чл. 137, ал. 2 ЗЕ собствеността върху изградените съоръжения от потребителите на топлопреносното предприятие се прехвърля с договора за присъединяване.
(2) Потребителят е длъжен да осигурява достъп на упълномощени представители на топлопреносното предприятие до съоръженията в мястото на присъединяване.

Чл. 34.
(1) Топлопреносното предприятие извършва настройка на абонатната станция за достигане на договорената мощност чрез ограничаване на разхода на топлоносител с монтирания регулатор на налягането. В абонатна станция, в която не е монтиран или е повреден регулаторът на налягане, се използва ограничителна бленда.
(2) Мощността на абонатната станция може да се ограничава с технически средства от топлопреносното предприятие по искане на търговеца за дялово разпределение, управителя на етажната собственост или на управителя на асоциацията на потребителите по чл. 151, ал. 1 ЗЕ при:
1. привеждане мощността на абонатната станция до стойността на общата топлинна мощност на сградата по проект;
2. доказано намаление на топлинната мощност на сградата вследствие предприети мерки за подобряване на енергийната ефективност на сградата.

Чл. 35.
(1) Присъединяването на потребители от една или повече сгради към абонатна станция в друга сграда се допуска при наличие на:
1. съгласие на общото събрание на етажните собственици или титуляри на вещно право на ползване;
2. контролни топломери за отопление за сметка на присъединяващите се, монтирани в абонатната станция преди присъединителните топлопроводи, които се поддържат и ремонтират от тях;
3. контролни водомери за гореща вода, монтирани в абонатната станция на присъединителните водопроводи за битово горещо водоснабдяване и на рециркулацията, които са за сметка на присъединяващите се и се поддържат и ремонтират от тях;
4. споразумение за разпределение между сградите на:
а) количеството топлинна енергия, измерено по топломера в абонатната станция;
б) количеството студена вода, отчетено в абонатната станция, като общо потребена за битово горещо водоснабдяване;
5. договор за ползване на помещението на абонатната станция между собствениците на сградите.
(2) Редът за присъединяване и включване на съоръженията в експлоатация е съответен на реда, предвиден при присъединяване на сгради към топлопреносната мрежа чрез присъединителен топлопровод.

Чл. 36. В случаите, когато собствениците или титулярите на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, са учредили асоциация на потребителите по чл. 151, ал. 1 ЗЕ, действията по присъединяване се извършват от управителя на асоциацията.

Раздел V
Условия и ред за снабдяване с топлинна енергия

Чл. 37. Снабдяването с топлинна енергия се извършва от топлопреносното предприятие при спазване на следните условия:
1. потребителите са присъединени към топлопреносната мрежа;
2. сключен е писмен договор за продажба на топлинна енергия или договор при общи условия между топлопреносното предприятие и потребителите - собственици или титуляри на вещно право на ползване;
3. потребителите на топлинна енергия заплащат дължимите суми за топлинна енергия в срок.

Чл. 38.
(1) При смяна на потребителя в присъединен към топлопреносната мрежа обект новият потребител подава до топлопреносното предприятие писмено заявление за сключване на договор за продажба на топлинна енергия в 30-дневен срок от настъпване на основанието за това.
(2) В случаите на промяна на характера на ползване на топлинната енергия потребителят уведомява топлопреносното предприятие в 30-дневен срок от настъпване на основанието за това.

Чл. 39.
(1) Топлинната енергия се заплаща в сроковете, посочени в писмените договори за продажба или в публичните общи условия за продажба на топлинна енергия, по цени съгласно наредбата по чл. 36, ал. 3 ЗЕ.
(2) Когато с наредбата по чл. 36, ал. 3 ЗЕ е определена двукомпонентна цена, потребителите на топлинна енергия заплащат за отчетен период на топлопреносното предприятие сума за мощност и сума за енергия, като:
1. сумата за енергия е произведение от определеното за потребителя количество топлинна енергия и цената за енергия според предназначението на имота;
2. сумата за мощност за потребителите на топлинна енергия в сграда - етажна собственост, присъединена към една абонатна станция или нейни самостоятелни отклонения, е произведение от разпределената между всички потребители договорена мощност на сградата и съответната цена за мощност;
3. договорената мощност за сградата се разпределя между всички потребители пропорционално на пълния отопляем обем на имотите по проект.
(3) Когато в сграда са предприети мерки за подобряване на енергийната ефективност, топлопреносното предприятие и потребителите могат да определят нова стойност на договорената мощност на инсталацията.
(4) В случаите, когато в сграда - етажна собственост, има изградена само инсталация за битово горещо водоснабдяване, сумата за мощност по ал. 2, т. 2 се разпределя между всички потребители пропорционално на броя санитарни арматури в имота, захранвани с топла вода.

Глава шеста
ИЗМЕРВАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ

Раздел I
Общи положения

Чл. 40.
(1) Количеството продадена топлинна енергия се измерва и отчита при производителя и потребителите за периоди, в срокове, определени в договорите по чл. 149 и 150 ЗЕ, със средства за търговско измерване, собственост на производителя на топлинна енергия или на топлопреносното предприятие.
(2) Когато топлопреносното предприятие е ползвател на присъединителните топлопроводи и абонатната станция - собственост на потребителя, мястото на измерване и отчитане на количеството топлинна енергия е след последната спирателна арматура преди разпределителната мрежа на сградните инсталации.

Чл. 41.
(1) При отсъствие или повреда на средства за търговско измерване количеството топлинна енергия за отчетен период се определя от топлопреносното предприятие или от производителя на база средни стойности за потребителя, измерени при аналогични климатични условия и в съответствие с режима на потребление на топлинна енергия.
(2) При повреди в средствата за търговско измерване собственикът е длъжен да ги замени в срок до 5 работни дни от констатиране на повредата.

Чл. 42.
(1) Потребителят има право на информация за показанията на средствата за търговско измерване.
(2) През времетраенето на договора за продажба на топлинна енергия представителите на топлопреносното предприятие имат право по ред, определен в писмените договори и в договорите при общи условия, на безпрепятствен достъп за монтиране, проверка и отчитане на средствата за търговско измерване или за поддържане, ремонт и подмяна на други съоръжения - собственост на топлопреносното предприятие, и разположени в имота на потребителя.

Чл. 43.
(1) Потребителят може да изисква за своя сметка топлопреносното предприятие да изпълни:
1. подмяна на средствата за търговско измерване с такива със същите или с по-добри технически параметри, които не водят до снижаване точността на измерване;
2. монтиране на контролни средства за измерване - собственост на потребителя, които не могат да бъдат с по-ниски метрологични показатели и да са монтирани при същите условия като тези на средствата за търговско измерване.
(2) Потребителят няма право без участието на представител на топлопреносното предприятие да преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за контролно измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление, поставени от топлопреносното предприятие, от оторизиран държавен орган или упълномощени от него длъжностни лица.
(3) Топлопреносното предприятие няма право без участието на представител на потребителя да преустройва, ремонтира или да заменя елементите на средствата за контролно измерване, както и да нарушава пломба, знак или друго контролно приспособление на тези средства.

Чл. 44.
(1) Топлопреносното предприятие изчислява, изготвя справка и коригира сметките за използвана от потребителя топлинна енергия за изминал период в случаите на:
1. отклонения извън допустимите граници на метрологични и технически характеристики на средствата за търговско измерване, установени с протокол по реда на Закона за измерванията;
2. нарушения в целостта и функционалността на средствата за търговско измерване, установени при проверка от топлопреносното предприятие с констативен протокол.
(2) Корекцията по ал. 1 се прави от датата на предходната проверка, отразена с протокол, но за не повече от 45 дни назад, освен ако времето на неточно и/или неправилно измерване може да бъде точно определено. Корекцията се извършва от топлопреносното предприятие или от производителя на база средни стойности за потребителя, измерени при аналогични климатични условия в съответствие с режима на потребление на топлинна енергия, и при условия, определени в писмените договори за продажба на топлинна енергия.

Чл. 45. Условията за изчисляване на ползваната топлинна енергия при нерегламентирани въздействия върху средствата за търговско измерване по чл. 44 се прилагат и в случаите на констатирано ползване на топлинна енергия без разрешение от топлопреносното предприятие.

Раздел II
Измерване

Чл. 46.
(1) Количеството топлинна енергия се измерва в приетата в системата SI единица Джаул (J). За търговски плащания се използва единицата Ватчас (Wh) и кратните й. Коефициентите на превръщане на досега ползваните единици в новата са: 1 kWh = 3600.103 J; 1 kWh = 860 kcal.
(2) Количеството топлинна енергия се измерва със средства за търговско измерване, отговарящи на изискванията на Закона за измерванията, с гарантирано автономно електрозахранване.
(3) Налягането и температурата на топлоносителя се измерват с манометри и термометри.
(4) Когато топлоснабдяването се извършва с топлоносител водна пара, се допуска количеството на топлинната енергия да се определя по показанията на регистриращи разходомер, манометър и термометър по ред, определен в договора.
(5) Търговските средства за измерване на параметрите на топлоносител пара при продажбата на самостоятелни потребители са регистриращи, с гарантирано автономно електрозахранване и автономна система за отчитане продължителността на работа.
(6) Не се допуска търговско отчитане на количеството и параметрите на топлинната енергия по записи на данни от показващи уреди.

Чл. 47.
(1) Количеството на върнатия кондензат при топлоносител водна пара се измерва с разходомер.
(2) Температурата и налягането на връщания кондензат се измерват с регистриращи термометри и манометри при спазване разпоредбите по чл. 46, ал. 5.
(3) Количеството и температурата на връщания кондензат от топлопреносното предприятие и потребителите се измерват на границата на собственост.

Чл. 48.
(1) Средствата за търговско измерване на параметрите и количеството на топлинната енергия, по показанията на които се извършва продажба на топлинна енергия, трябва да са вписани в Държавния регистър на одобрените за използване в страната средства за измерване.
(2) Контролът на средствата за измерване по ал. 1 се извършва по реда на Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, приета с ПМС № 239 от 24.Х.2003 г. (ДВ, бр. 98 от 2003 г.), и се осъществява при:
1. първоначална проверка на средствата за измерване, която е за сметка на собственика;
2. последваща проверка след ремонт и последваща периодична проверка, които са за сметка на собственика;
3. съмнение в точността им, като в случай на констатирана неизправност проверката е за сметка на собственика, а в останалите случаи - за сметка на поискалия проверката;
4. констатирано външно въздействие, като проверката е за сметка на лицето, определено по чл. 214, ал. 1, т. 1 ЗЕ.

Чл. 49.
(1) За дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сгради - етажна собственост, се използват средства, монтирани след средството за търговско измерване, както следва:
1. водомери за гореща вода за имотите на потребителите;
2. топломер или водомер за студена вода пред подгревателя за горещо водоснабдяване или топломер за определяне на топлинната енергия за отопление в абонатната станция;
3. индивидуални разпределители на топлинната енергия, монтирани върху всички отоплителни тела;
4. индивидуални топломери за отделните имоти в сграда - етажна собственост, в случаите, когато не се предвиждат индивидуални разпределители.
(2) Средствата по ал. 1 не са средства за търговско измерване по смисъла на тази наредба и служат само за определяне на дяловете консумирана топлинна енергия между отделните потребители в сгради - етажна собственост.
(3) При присъединени две или повече сгради към една абонатна станция дяловете консумирана топлинна енергия от отделните сгради се определят с контролни топломери и водомери.
(4) Топломерите и водомерите подлежат на метрологичен контрол съгласно Закона за измерванията за сметка на собственика.

Раздел III
Отчитане

Чл. 50.
(1) Количеството топлинна енергия се отчита ежемесечно от топлопреносното предприятие или упълномощено от него лице в присъствието на управителя на етажната собственост или на упълномощено от него лице.
(2) Управителят на етажната собственост е длъжен да уведоми топлопреносното предприятие за лицето, което ще присъства при отчитането на топломера в абонатната станция.
(3) Топлопреносното предприятие е длъжно предварително да уведоми лицето по ал. 2 за графика на отчитане. Когато лицето не се яви при отчитането на топломера, показанията се отчитат в негово отсъствие.
(4) Когато топломерът се отчита дистанционно, топлопреносното предприятие уведомява за това лицето по ал. 2.

Чл. 51.
(1) Количеството топлинна енергия с топлоносител водна пара се определя, като от подадената към топлопреносното предприятие или потребителя количество топлинна енергия, измерено със средство за търговско измерване, се приспадне върнатата с кондензата топлинна енергия.
(2) Количеството топлинна енергия с върнат кондензат по ал. 1 се определя като произведение на разхода на върнатия кондензат и температурната разлика между температурата на върнатия кондензат, когато тя е в границите от +30 °С до +70 °С, и температурата на водата от водоизточника на производителя.
(3) Количеството топлинната енергия на върнатия кондензат с температура под +30 °С не се отчита.
(4) Когато температурата на върнатия кондензат е над +70 °С, количеството топлинна енергия се определя при температура +70 °С.

Чл. 52.
(1) Количеството топлинна енергия, продадено от производителя на топлопреносното предприятие с топлоносител гореща вода, се определя, като към подадената за топлопреносното предприятие количество топлинна енергия, измерена с топломера на подаващия топлопровод, се прибави количеството топлинна енергия за загряването на количеството вода, допълнено в мрежата.
(2) Количеството топлинна енергия за загряването на добавената вода се определя като произведение от количеството й и разликата на температурите на водата във връщащия топлопровод и на водата от водоизточника на производителя.
(3) Количеството вода, добавено в топлопреносната мрежа, се измерва от производителя и е за сметка на топлопреносното предприятие.

Чл. 53.
(1) Количеството топлинна енергия, продадено на потребител с топлоносител водна пара, се определя по реда на чл. 51.
(2) Продаденото количество топлинна енергия за сгради - етажна собственост, се отчита от топлопреносното предприятие.
(3) Когато сградните инсталации за отопление се допълват с топлоносител гореща вода от топлопреносната мрежа, към количеството топлинна енергия, определено по ал. 2, се добавя количеството на топлинната енергия за подгряване на водата за допълване.

Чл. 54.
(1) Когато количеството топлинна енергия се измерва със средства за търговско измерване, монтирани на място, различно от границата на собственост, отчетените количества се коригират с технологичните разходи на топлинна енергия за участъка между средството за търговско измерване и границата на собственост.
(2) Технологичните разходи на топлинна енергия на съоръженията се определят съгласно раздел IV.
(3) Разпоредбата по ал. 1 се отнася и за абонатни станции в сгради - етажна собственост, и в сгради с един собственик.

Раздел IV
Технологични разходи на топлинна енергия в топлопреносните мрежи и абонатните станции

Чл. 55.
(1) Количеството топлинна енергия за технологични разходи в топлопреносните мрежи с топлоносител вода и водна пара за отчетен период се определя като разлика между количествата топлинна енергия, измерени при производителя и при потребителите.
(2) Количеството топлинна енергия за технологични разходи в абонатна станция се определя от техническата характеристика на абонатната станция съгласно данни на производителя или експериментални резултати от топлопреносното предприятие и са за сметка на собственика.
(3) Количеството топлинна енергия за технологичните разходи по линеен участък на топлопреносната мрежа се определя по изчислителен път по методика на топлопреносното предприятие.

Чл. 56.
(1) Не се допускат пропуски на пара и кондензат от топлопреносните мрежи с топлоносител пара и връщане на замърсен кондензат. Отделянето на кондензат от паропровода се извършва само чрез затворена схема за кондензоотделяне.
(2) Не се допуска разходите от пропуски в топлопреносни мрежи с топлоносител гореща вода да бъдат повече от определените разходи по наредбата по чл. 83, ал. 1, т. 2 ЗЕ. Тези разходи се измерват непрекъснато при производителя.

Глава седма
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ТОПЛИННАТА ЕНЕРГИЯ

Раздел I
Разпределение на топлинната енергия между абонатните станции и сгради

Чл. 57.
(1) Когато към една абонатна станция са присъединени повече от една сгради, количеството доставена топлинна енергия между тях се разделя от топлопреносното предприятие или упълномощено от него лице, както следва:
1. по контролни топломери и водомери за топла вода за отделните сгради, монтирани в абонатната станция преди присъединителните топлопроводи и на рециркулационната линия за гореща вода за битови нужди или,
2. пропорционално на инсталираната мощност на сградните инсталации съгласно споразумението по чл. 35, ал. 1, т. 4.
(2) Когато отделни имоти в група сгради - етажна собственост, се топлоснабдяват от повече от една абонатна станция, сборът от общото количество топлинна енергия, отчетено по топломерите в абонатните станции, се разпределя между всички потребители.
(3) Когато топлоснабдяването на висока сграда - етажна собственост, се осъществява от две или повече абонатни станции, захранващи отделни инсталации за отопление и битово горещо водоснабдяване, доставеното в сградата количество топлинна енергия е сбор от количествата топлинна енергия, определени за всяка от абонатните станции.
(4) Алинеи 2 и 3 не се прилагат в случаите, когато топлоснабдяването от едната от абонатните станции е прекратено.

Раздел II
Разпределение на топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост

Чл. 58.
(1) Дяловото разпределение на топлинната енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, се извършва от топлопреносното предприятие или от търговец.
(2) Търговецът или топлопреносното предприятие се избира от потребителите или от асоциацията по чл. 151, ал. 1 ЗЕ при спазване изискванията на тази наредба.
(3) Разпределение на топлинна енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, се извършва само от топлопреносното предприятие, когато:
1. не съществува техническа възможност за прилагане на системата за дялово разпределение, в случаите когато сградната инсталация за отопление е еднотръбна проточна, лъчиста, конвекторна и смесена;
2. договорът за дялово разпределение е прекратен и не е спазено изискването по чл. 147, ал. 3 ЗЕ;
3. потребителите в сградата - етажна собственост, не са изпълнили задълженията си по чл. 153, ал. 1 ЗЕ.
(4) В случаите по ал. 3, т. 1 и 3 топлинната енергия се разпределя по отопляемия обем или по инсталираната мощност на отоплителните тела съгласно т. 5.1 от приложението.
(5) В случаите по ал. 3, т. 2 топлинната енергия се разпределя при финансовите условията на прекратения договор.
(6) Топлопреносното предприятие контролира техническите възможности за прилагане на дяловото разпределение в сгради - етажна собственост. Техническата невъзможност за прилагане на дяловото разпределение се установява с констативен протокол, съставен от топлопреносното предприятие и/или търговеца по ал. 2 и представител на потребителите.

Чл. 59.
(1) В сгради - етажна собственост, в които се въвежда системата за дялово разпределение, потребителите са длъжни да монтират на всички отоплителни тела в имота си уреди за дялово разпределение или апартаментни топломери, както и водомери за гореща вода на инсталацията за битово горещо водоснабдяване.
(2) Системата за дялово разпределение се прилага, когато в имотите на потребителите, чиято собственост общо възлиза най-малко на 90 на сто от отопляемия обем в сграда - етажна собственост, са монтирани уредите по ал. 1.
(3) Потребителите в сгради - етажна собственост, в която вече е въведена система за дялово разпределение, са длъжни при техническа възможност да монтират в имотите си водомери за гореща вода и уреди за дялово разпределение на всичките си отоплителни тела.

Чл. 60.
(1) Разпределението на топлинната енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, се извършва възмездно от лице, регистрирано като търговец, или от топлопреносното предприятие по правилата съгласно приложението.
(2) Търговецът по ал. 1 предоставя на топлопреносното предприятие:
1. методиката по ал. 1, която се прилага за всички сгради, в която той извършва услугата за дялово разпределение;
2. идентификация на сградата общо и по отделни имоти, съдържаща отопляемия обем по проект, топлинните товари и видовете потребление.

Чл. 61.
(1) Топлопреносното предприятие сключва договор при общи условия за извършване на дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сграда - етажна собственост, с търговец по чл. 58, ал. 1, който:
1. е производител на индивидуални разпределители на топлинна енергия или надлежно упълномощен негов представител;
2. предлага индивидуални разпределители на топлинна енергия, отговарящи на нормите БДС EN 834 и БДС EN 835;
3. прилага методика за дялово разпределение на топлинната енергия, съответстваща на правилата за разпределение съгласно глава десета, раздел VI от ЗЕ и на тази наредба.
4. разполага с квалифициран персонал и упълномощен представител в съответното населено място;
5. осигурява гаранционно и извънгаранционно обслужване на предлаганите и монтираните уреди за дялово разпределение;
6. представи проект на договор за дялово разпределение на топлинната енергия с потребителите в сграда - етажна собственост, който не съдържа неравноправни клаузи по смисъла на Закона за защита на потребителите и за правилата на търговия и съответства на общите условия по чл. 146, ал. 2 ЗЕ.
(2) Топлопреносното предприятие или упълномощено от него лице извършва дяловото разпределение при спазване на разпоредбите на ал. 1.

Чл. 62.
(1) Договорът между топлопреносното предприятие и търговеца за извършване на дялово разпределение на топлинната енергия между потребителите в сгради - етажна собственост, се сключва при общи условия, предложени от топлопреносното предприятия и одобрени от Държавната комисия за енергийно регулиране в съответствие с чл. 146 ЗЕ.
(2) Договорът между топлопреносното предприятие и търговеца задължително съдържа:
1. реда за разглеждане на жалби и рекламации от потребителите;
2. честотата за отчитане на уредите за дялово разпределение и сроковете за изготвяне на изравнителните сметки.
(3) Неразделна част от договора са:
1. общите условия, одобрени от Държавната комисия за енергийно регулиране;
2. заявлението за приемане на общите условия или индивидуално споразумение за специални условия;
3. съдебното удостоверение за актуално състояние;
4. методиката за дялово разпределение на топлинната енергия;
5. проектът на договор с потребителите за прилагане на дяловото разпределение на топлинната енергия.

Чл. 63.
(1) Потребителите, чиято собственост общо възлиза най-малко на 90 на сто от отопляемия обем в сграда - етажна собственост, или асоциацията по чл. 151, ал. 1 ЗЕ сключват чрез упълномощен представител писмен договор за извършване на услугата дялово разпределение с търговец.
(2) Общото събрание на етажната собственост при условията и по реда на Правилника за управление, реда и надзора в етажната собственост, одобрен с ПМС № 1486 от 13 декември 1951 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1951 г.; изм., бр. 16 от 1952 г., бр. 14 и 32 от 1957 г., бр. 76 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г., бр. 21 от 1991 г. и бр. 87 от 2002 г.), взема решение за:
1. избор на търговец за извършване на дялово разпределение;
2. избор на упълномощения представител на потребителите за сключване на договора по ал. 1;
3. определяне на процент на топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация по чл. 143, ал. 1 ЗЕ;
4. отопление на общите части на сградите;
5. избор на лице, което да бъде инструктирано и обучено от топлопреносното предприятие за допълване на сградната инсталация, за действия при аварийни ситуации и което да съхранява ключа за абонатната станция.
(3) Договорът по ал. 1 се сключва в съответствие с чл. 147, ал. 2 ЗЕ. Към договора задължително се прилага нотариално заверен протокол от общото събрание на етажната собственост, съдържащ данните по ал. 2.
(4) Количество топлинна енергия, отдадено от сградната инсталация, се определя в съответствие с чл. 143, ал. 1 ЗЕ.
(5) Разпоредбата по ал. 1 се прилага и за потребители в сгради, за които дяловото разпределение на топлинната енергия не е задължително, но те желаят да го въведат.

Чл. 64. При прекратяването на договора за дялово разпределение търговецът по чл. 58, ал. 1 и потребителите на топлинна енергия изпълняват изискванията по чл. 147, ал. 3 и 4 ЗЕ.

Чл. 65. Количеството топлинна енергия, доставено в сградата, се разпределя според различните видове потребление - за отопление, битово горещо водоснабдяване и климатизация.

Чл. 66. Делът на топлинната енергия за клубове, офиси, магазини, зали, басейни и други обекти, присъединени чрез самостоятелни отклонения към абонатни станции в сгради - етажна собственост, се определя със средства за контролно измерване.

Чл. 67.
(1) Количеството топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване в сграда - етажна собственост, се определя:
1. при ползване само на гореща вода за битови нужди за отчетния период - по показанията на топломера в абонатната станция в съответствие с разпоредбите на чл. 55, ал. 1 и 2 и чл. 57;
2. при ползване на топлинна енергия за отопление и гореща вода за битови нужди - чрез количеството студена вода, измерено по контролния водомер, монтиран пред подгревателя за битово горещо водоснабдяване, умножено по необходимото количество топлинна енергия за загряване на 1 куб.м вода.
(2) Количеството топлинна енергия, необходимо за загряване на 1 куб.м вода за битово горещо водоснабдяване, включващо и технологичните разходи по сградната инсталация - собственост на потребителите, се определя по следния начин:
1. при ползване на топлинна енергия само за гореща вода за битови нужди за отчетния период общото количество топлинна енергия се разделя на общото количество гореща вода за периода, измерено чрез контролния водомер, монтиран преди подгревателя за битово горещо водоснабдяване в абонатната станция;
2. при ползване на топлинна енергия за отопление и гореща вода за битови нужди полученото количество топлинна енергия по т. 1, усреднено за предходен неотоплителен период, се коригира чрез умножение с температурен коефициент, определен по формулата: К = tз/ tл, където: К е температурният коефициент; tз - разликата между температурите на подгряваната вода на изхода и на входа на подгревателя за битово горещо водоснабдяване, усреднена за отчетния период с отопление; tл - разликата между температурите на подгряваната вода на изхода и на входа на подгревателя за битово горещо водоснабдяване, усреднена за периода по т. 1.
(3) В случаите, когато температурата на студената вода за подгряване за съответния месец не се измерва и за нея няма данни от водоснабдителното дружество, се приема температура 10 °С.
(4) Температурата на подгрятата вода се измерва на изхода на подгревателя за битово горещо водоснабдяване. При липса на измерване се приема температура 55 °С.
(5) За периода на неизправност или липса на контролния водомер пред подгревателя за битово горещо водоснабдяване общото количество гореща вода се определя като сума от количествата вода, отчетена по показанията на индивидуалните водомери на потребителите.
(6) Контролните водомери пред подгревателя за битово горещо водоснабдяване са собственост на топлопреносното предприятие и се монтират и поддържат от него.

Чл. 68.
(1) Количеството топлинна енергия, определено по чл. 67, се разпределя между потребителите въз основа на изразходваните от тях количества гореща вода.
(2) Изразходваното количество гореща вода от отделните потребители се определя по водомерите им за гореща вода, а когато такива липсват или са повредени или не е осигурен достъп за отчитане - при норма за разход на гореща вода 140 л на обитател за едно денонощие на потребление.
(3) Разликата между количеството гореща вода, определено по контролния водомер пред подгревателя за битово горещо водоснабдяване, и количеството гореща вода, определено от показанията на водомерите в отделните имоти и/или в случаите по ал. 2, се разпределя пропорционално на изразходваното количество гореща вода от отделните потребители.

Чл. 69. Количеството топлинна енергия, отчетено по топломер в сграда - етажна собственост, включително и за имотите на потребителите без уреди за дялово разпределение, се разпределя от търговеца за дялово разпределение по правилата съгласно приложението.

Чл. 70.
(1) При дялово разпределение прогнозният дял на топлинната енергия за отопление на отделен имот се определя въз основа дела на топлината за отопление на имота спрямо общата топлина за отопление на сградата за предходен отоплителен период и се начислява ежемесечно през отоплителния период.
(2) При дялово разпределение прогнозният дял на топлинната енергия за битово горещо водоснабдяване на отделен имот се определя въз основа на средномесечната му консумация за предходен период и се начислява ежемесечно.
(3) Средномесечната консумация по ал. 2 се изчислява, като количеството топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване, определено по чл. 67, ал. 2, т. 1, за периода между две изравнявания се раздели на броя месеци за същия период.
(4) Промяна на прогнозните дялове на топлинната енергия по ал. 1 и 2 се допуска при промяна на характера на потреблението с писмено заявление на потребителя, съгласувано с упълномощеното лице, до търговеца по чл. 58, ал. 1.

Чл. 71.
(1) При прилагане на системата за дялово разпределение на топлинната енергия и плащане на равни или прогнозни месечни вноски изравняването на действително ползваното количество топлинна енергия с начисленото за периода се извършва най-малко два пъти в годината - преди и след отоплителния сезон, независимо от честотата на отчитане на средствата за дялово разпределение.
(2) Преди отоплителния период търговците за дялово разпределение по чл. 58, ал. 1 изготвят изравнителни сметки на дяловете топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване през летния период.
(3) След отоплителния период търговците за дялово разпределение по чл. 58, ал. 1 изготвят изравнителни сметки на дяловете топлинна енергия за отопление и битово горещо водоснабдяване през отоплителния период.
(4) Условията и редът за изготвяне на изравнителните сметки по ал. 2 и 3 се посочват в общите условия по чл. 62.
(5) При смяна на собственик или на титуляр на вещно право на ползване новият потребител е длъжен да поиска и търговецът да извърши по ред, определен с договора по чл. 62, ал. 1, междинно отчитане и изготвяне на изравнителна сметка за имота извън случаите по ал. 1.

Чл. 72.
(1) Потребителите на топлинна енергия в сграда - етажна собственост, могат да заплащат консумираната топлинна енергия, както следва:
1. на единадесет равни месечни вноски и една дванадесета изравнителна вноска;
2. на месечни вноски, определени по прогнозна консумация за имотите в сградата, и една изравнителна вноска;
3. по реална месечна консумация.
(2) Размерът на равните месечни вноски по ал. 1, т. 1 се определят като една дванадесета част от прогнозната годишна консумация на топлинна енергия на потребителя.
(3) Прогнозната едногодишна обща консумация на топлинна енергия за отделен имот се определя като средно количество топлинна енергия, ползвано от имота през предходен едногодишен период. При липса на данни за предходен период прогнозната едногодишна обща консумация на топлинна енергия се определя по проектни данни или по договаряне.
(4) Потребителите заплащат дължимата годишна сума за договорена мощност на равни месечни вноски - целогодишно, за периода на ползване или за друг период, договорен между страните. Сумата за мощност се заплаща и от потребителите, които са прекратили подаването на топлинна енергия в имотите си.

Глава осма
СПИРАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТОПЛОСНАБДЯВАНЕТО

Чл. 73. Топлопреносното предприятие или производителят имат право да спират подаването на топлинна енергия:
1. без предварително уведомяване - в случаите по чл. 72, ал. 1 и чл. 73, ал. 1 ЗЕ, при условията и по реда на наредбата по чл. 74, ал. 1 ЗЕ;
2. след предварително уведомяване - в случаите по чл. 73, ал. 2 ЗЕ, при условията и по реда на наредбата по чл. 74, ал. 1 ЗЕ, както и в случаите на чл. 154, ал. 2 ЗЕ.

Чл. 74.
(1) При забавяне плащането на дължимите суми с повече от два месеца след определения срок топлопреносното предприятие има право да спре топлоподаването чрез:
1. прекъсване на връзката на отоплителните тела и линията за горещо водоснабдяване от общите сградни инсталации, или;
2. прекъсване на инсталацията на имота със сградната инсталация в колекторния възел при сгради с апартаментно (имотно) захранване и отчитане на топлинната енергия за отопление.
(2) В случаите по ал. 1 топлопреносното предприятие уведомява потребителя за датата и часа за спиране на топлоподаването. Потребителят е длъжен да осигури достъп до имота си, до отоплителните тела и до линията за горещо водоснабдяване за посоченото в уведомлението време.
(3) Топлоподаването се възстановява след заплащане на дължимите суми заедно със законната лихва за забава и разходите за спиране и възстановяване на топлоподаването.
(4) При топлоснабдяване на потребители за битови нужди топлоподаването в случаите по ал. 1 може да се спре и от търговеца по чл. 58, ал. 1, когато е упълномощен за това в договора с топлопреносното предприятие.

Чл. 75.
(1) Всички потребители в сграда - етажна собственост, могат да поискат прекратяване на топлоснабдяването за отопление и/или битово горещо водоснабдяване при условията на чл. 153, ал. 2 ЗЕ.
(2) В случаите по ал. 1, когато топлоподаването към сградата се прекрати от абонатната станция, топлопреносното предприятие може да демонтира своите съоръжения в договорен между страните срок. (3) Прекратеното топлоснабдяване се възстановява след изпълнение на изискванията за присъединяване на потребители, ползващи топлинна енергия за битови нужди.

Чл. 76.
(1) Топлоподаването на потребител на топлинна енергия за битови и стопански нужди в самостоятелна сграда се спира или прекратява в абонатната станция, когато потребителят:
1. е подал заявление до топлопреносното предприятие - при прекратяване;
2. е забавил плащането на дължимите суми с повече от два месеца след определения срок - при спиране. (2) Топлопреносното предприятие е длъжно да извърши исканото прекратяване по ал. 1, т. 1 в срок до 15 дни след постъпване на заявлението. Лицата по ал. 1 се считат за потребители на топлинна енергия до датата на прекратяване на топлоснабдяването.
(3) В случаите по ал. 1, т. 2 топлопреносното предприятие уведомява потребителя за датата и часа за спиране на топлоподаването.
(4) В случаите по ал. 1 топлоподаването се възстановява след заплащане на дължимите суми заедно със законната лихва за забава и разходите за спиране и възстановяване на топлоподаването.

Чл. 77.
(1) Когато топлинният товар на присъединените отоплителни тела в сграда - етажна собственост, е под 50 % от проектния отоплителен товар на сградата, топлопреносното предприятие е длъжно писмено да уведоми за това и произтичащите от него последствия, потребителите в сградата - етажна собственост, както и търговеца по чл. 58, ал. 1.
(2) Писменото уведомление се връчва на упълномощения представител на сградата - етажна собственост, и/или се поставя на видно място в сградата - етажна собственост.
(3) Писменото уведомление по ал. 1 съдържа най-малко следната информация:
1. намалените стойности на топлинния товар спрямо проектните;
2. списъка на имотите със спряно топлоподаване;
3. обобщена прогнозна информация за очакваните последствия вследствие намалението на топлинния товар;
4. срока, в който потребителите писмено заявяват желанието си да останат потребители при променените условия;
5. датата на прекъсване на топлоснабдяването при липса на писмено заявено желание от потребителите по т. 4.
(4) Потребителите по ал. 1 писмено заявяват в срока по ал. 3, т. 4 своето желание да останат потребители при променените условия.
(5) Когато потребителите по ал. 1 не заявят писмено желанието си да останат потребители при променените условия в срока по ал. 2, т. 4, топлопреносното предприятие може да прекрати топлоподаването към сградата.
(6) Алинея 4 се прилага и в случаите, когато топлинният товар за битово горещо водоснабдяване е намален с над 50 % от проектния.
(7) За времето на прекратено топлоподаване по ал. 5 и 6 потребителите в сградата не заплащат на топлопреносното предприятие сума за мощност.

Глава девета
КОНТРОЛ И АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 78.
(1) Контролът по спазване на разпоредбите на тази наредба се осъществява от министъра на енергетиката и енергийните ресурси при условията и по реда на чл. 75 - 81 ЗЕ.

Чл. 79. В изпълнение на контролните си правомощия министърът на енергетиката и енергийните ресурси: 1. извършва проверки чрез лицата по чл. 77, ал. 1, т. 1 ЗЕ;
2. уведомява органите на специализирания контрол с оглед предприемането на мерки по компетентност;
3. налага принудителни административни мерки и административни наказания.

Чл. 80.
(1) Нарушенията по тази наредба се установят с актове на лицата по чл. 77, ал. 1, т. 1 ЗЕ.
(2) Наказателните постановления се издават от министъра на енергетиката и енергийните ресурси или от упълномощено от него длъжностно лице.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват при условията и по реда на чл. 75 - 81 ЗЕ и Закона за административните нарушения и наказания.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Групова абонатна станция" е абонатна станция, захранваща две или повече самостоятелни сгради.
2. "Договорена мощност между топлопреносното предприятие и потребителите в сгради - етажна собственост, или битови потребители в самостоятелни сгради" е общата топлинна мощност на сградата по проект. Общата топлинна мощност на сградата по проект се намалява при извършени допълнителни мерки по подобряване на енергийната ефективност.
3. "Договорена мощност между топлопреносното предприятие и потребители на енергия за стопански нужди в самостоятелни сгради" е мощността на инсталираната абонатна станция или стойността, до която тази мощност е ограничена с технически средства от топлопреносното предприятие или от лице под негов контрол.
4. "Инсталация в сграда" или "сградна инсталация" е съвкупността от топлопроводи и съоръжения за разпределяне и доставяне на топлинна енергия от абонатната станция до имотите на потребителите, включително главните хоризонтални и вертикални разпределителни линии. Когато към една абонатна станция са присъединени повече от една сгради, всеки от присъединителните топлопроводи е елемент на съответната инсталация в сградата.
5. "Инсталирана отоплителна мощност" е сумата от мощността на монтираните в жилището отоплителни тела.
6. "Комплексна технико-икономическа обосновка за енергоснабдяване" е разработване на "план за енергоснабдяване" на всяка община или регион с няколко алтернативни варианта, които включват:
а) алтернативни варианти за енергоснабдяване;
б) потребление на горива;
в) производствени разходи;
г) инвестиции за вариантите;
д) финансиране на вариантите;
е) влияние върху заетостта;
ж) влияние върху околната среда;
з) сравнителен анализ на слабите и силните страни за всеки вариант;
и) анализ върху чувствителността за десетгодишен период.
7. "Максимален часов товар" е максималното количество топлинна енергия, ползвано от потребителя с топлоносител водна пара или гореща вода за един час.
8. "Минимален часов товар" е минималното количество топлинна енергия, ползвано от потребителя с топлоносител водна пара или гореща вода за един час.
9. "Отоплителен период" е периодът от време, през който топлинната енергия се ползва за отопление.
10. "Отчетен период" е периодът от време между две отчитания на показанията на уредите за търговско мерене, контролните уреди и индивидуалните разпределители.
11. "Пломбирано отоплително тяло" е отоплително тяло, към което е спряно топлоподаването чрез затваряне и пломбиране на спирателната арматура, а не чрез физическо отделяне от сградната отоплителна инсталация и което не е оборудвано със средствата по чл. 140, ал. 1, т. 3.
12. "Присъединени отоплителни тела" са отоплителните тела, които са физически свързани към сградната отоплителна инсталация.
13. "Разпределителна мрежа" е системата от топлопроводи и съоръжения към тях, разположени след границата на собственост между топлопреносното предприятие и потребителите. В сгради - етажна собственост, тя е елемент от сградните инсталации.
14. "Регулатор на налягане" в абонатна станция е техническото средство за поддържане на разчетен напор и необходимото количество на топлоносителя, с вграден автоматичен ограничител до стойността на разчетното количество топлоносител за всяка абонатна станция според договорената мощност.
15. "Средства за търговско измерване" са средства за измерване по смисъла на § 1, т. 58 ЗЕ и чл. 5 от Закона за измерванията.
16. "Топлоснабдителна система" е системата от енергийни обекти и съоръжения за производство, пренос и снабдяване с топлинна енергия на потребителите.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Собствениците и/или титулярите на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, са длъжни:
1. да монтират средства за дялово разпределение на пломбираните отоплителни тела в имотите си или физически да ги отделят от сградната инсталация;
2. да монтират водомери за гореща вода на всички отклонения към имота си от сградната инсталация за битово горещо водоснабдяване.

§ 3. Указания по прилагане на наредбата се дават от министъра на енергетиката и енергийните ресурси.

§ 4. Наредбата се издава на основание чл.125, ал. 3 от Закона за енергетиката.

Приложение
към
чл. 58, ал. 4

Правила за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради - етажна собственост

1. Измерената по топломера в абонатната станция на сградата - етажна собственост, топлинна енергия за отчетен период е сбор от енергията за отопление, енергията за подгряване на вода за битови нужди и технологичните разходи на топлинна енергия в абонатната станция.
2. Когато допълването на сградните инсталации за отопление се извършва с топлоносител гореща вода от топлопреносната мрежа, към количеството измерена по топломера топлинна енергия се добавя количеството на топлинната енергия за подгряване на водата за допълване - Qдоб. Същото се определя като произведение от количеството й и разликата на температурите на водата във връщащия топлопровод и на водата от водоизточника на производителя по зависимостта:

Qдоб = V*ρ*(tг.вр. - tст.и.)*(1,163)/1000, kWh,

където: V е количеството на водата, измерено по водомера на тръбната връзка за допълване на сградната инсталация, m3; ρ - плътност на водата при средна температура (tг.вр. - tст.и.)/2, kg/m3.
3. Количеството на технологичните разходи на топлинна енергия в абонатна станция се определя от топлопреносното предприятие съгласно чл. 46, ал. 2 и се приспада от количеството енергия за разпределение, когато абонатната станция е негова собственост.
4. Количеството топлинна енергия за горещо водоснабдяване се определя съгласно чл. 67 и се разпределя между потребителите въз основа на изразходваните от тях количества гореща вода:
4.1. В периода между две изравнявания на действително ползваната топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване на потребителите се начислява ежемесечно прогнозно количество топлина, определено по чл. 70, ал. 4.
4.2. Изравняването на действително ползваната топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване се извършва по следния начин: А. При изравняване на количеството топлинна енергия за горещо водоснабдяване в неотоплителен период: Определя се средното количество топлинна енергия, необходимо за загряване на 1 куб.м вода за битово горещо водоснабдяване - qср.н., kWh/m3:

където: еколичеството топлинна енергия, измерена по топломера в абонатната станция през неотоплителния период в kWh;
Gоб.в. - разликата между крайното и началното показание на общия водомер, монтиран пред подгревателя за БГВ в абонатната станция, за неотоплителен период, m3.

1) Определя се действителният разход на гореща вода в i-тия потребител giн, m3:

giн = gотч.н. r ,

където: gотч.н. е разликата между крайното и началното показание на водомера/ите за топла вода за неотоплителния период на i-тия потребител; при липса на водомер се прилага чл. 68, ал. 2;
r - коефициент, коригиращ разликата между отчета на общия водомер, монтиран пред подгревателя за БГВ, и сумата от индивидуалните апартаментни водомери;

2) Определя се действителното количество топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване за изравнителния период на i-тия потребител Qiн, kWh:

Qiн = giн q ср.н.

Б. При изравняване на количеството топлинна енергия за горещо водоснабдяване в отоплителен период: 1) Определя се средното количество топлинна енергия, необходимо за загряване на 1 куб.м вода за битово горещо водоснабдяване за отоплителния период - qср.о, kWh/m3.

qср.о = qср.н. К,

където: qср.н. е средното количество топлинна енергия, необходимо за загряване на 1 куб.м вода за битово горещо водоснабдяване за предходния неотоплителен период, kWh/m3;
К - температурен коефициент, определен по чл. 67, ал. 2, т. 2.

2) Определя се действителният разход на гореща вода в i-тия потребител - gi о, m3:

giо = gотч.о . r,

където: gотч. е разликата между крайното и началното показание на водомера/ите за топла вода за отоплителния период на i-тия потребител; при липса на водомер се прилага чл. 68, ал. 2;
r - коефициент, коригиращ разликата между отчета на общия водомер, монтиран пред подгревателя за БГВ, и сумата от индивидуалните апартаментни водомери;

3) Определя се действителното количество топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване за изравнителния период на i-тия потребител - Qiо, kWh:

Qiо = giо . qср.о .

5. Количеството топлинна енергия за отопление Qот се получава като разлика между общото количество топлинна енергия, отчетено по топломер, технологичните разходи в абонатната станция и количеството топлинна енергия за горещо водоснабдяване:
5.1. Количеството топлинна енергия за отопление включва количествата топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, топлинната енергия за отопление на общите части и топлинната енергия за отопление на отделните имоти:
5.1.1. Количеството топлинна енергия Qи, отдадена от сградната инсталация, зависи от вида и топлофизичните особености на сградата и на отоплителната инсталация. Определя се в размер от 15 до 30 % от общото количество топлинна енергия за отопление и се приема от общото събрание на сградата. За определянето на този размер общото събрание може да поиска мнението на търговеца, извършващ дяловото разпределение, или правоспособно техническо лице. Ако общото събрание не вземе решение, се приема 15 %.
5.1.2. Количеството топлинна енергия Qи, отдадена от сградната инсталация, се разпределя пропорционално на пълния отопляем обем на имотите по проект.
5.1.3. Когато сградната инсталация във високоетажни сгради - етажна собственост, имат двуконтурни схеми, по решение на общото събрание може да се определят различни проценти за двата контура.
5.2. Количеството топлинната енергия Qоб, консумирано за отопление на общите части на сградата - етажна собственост, в които има отоплителни тела без монтирани индивидуални разпределители, се определя въз основа на тяхната инсталирана мощност по зависимостта:

където: Qi e топлинната мощност на i-тото отоплително тяло, kW;
N - общият брой на инсталираните отоплителни тела в сградата;
М - броят на инсталираните отоплителни тела в общите части на сградата;
i - индекс.
Количеството топлинна енергия Qоб се разпределя между потребителите - собственици или титуляри на вещно право на ползване, пропорционално на пълния отопляем обем на имотите по проект.
5.3. Количеството топлинна енергия за отопление на отделните имоти Qk се изчислява като разлика между общата енергия за отопление Qот и количествата Qи и Qоб, определени по т. 5.1 и 5.2:
5.3.1. В случаите, когато всички отоплителни тела в сградата са окомплектувани с уреди за дялово разпределение, количеството топлинна енергия за отопление на отделните имоти Qk се разпределя между потребителите по показанията на техните уреди по зависимостта:

в която: Qk еколичеството топлина за отопление на имота на k-ия потребител, kWh;
Pi сапоказанията на топлинния разпределител на i-тото отоплително тяло за отчетния период съгласно стандартите EN 834 и EN 835;
N еобщият брой на инсталираните върху отоплителни тела средства за отчитане на дяловото потребление;
К - броят на инсталираните върху отоплителни тела средства за отчитане на дяловото потребление в имота на k-ия потребител.

5.3.2. В случаите, когато в сградата има отоплителни тела без уреди за дялово разпределение или уредите не са отчетни, дяловите единици за тях се определят, както следва:
А. При липса на уреди за дялово разпределение или при неосигуряване на достъп за отчитане се прилага екстраполация по максимален специфичен разход на сградата:
1) Определя се инсталираната мощност на отоплителните тела. При липса на данни се приемат данните на подобно отоплително тяло - например от аналогично помещение на друг етаж.
2) За всяко отоплително тяло с уреди в сградата се определя отношението между отчетените дялови единици и инсталираната им мощност.
3) Най-голямото отношение за отоплително тяло с уред за дялово разпределение се приема за максимален специфичен разход за сградата (МСРС) при работещо отоплително тяло.
4) Инсталираната мощност на отоплително тяло без отчет се умножава с МСРС и се получава екстраполираният отчет.
5) Екстраполираният отчет по решение на общото събрание на етажната собственост може да се завишава с 10 %. С така определените дялови единици от всички отоплителни тела без уреди топлинната енергия за отопление се разпределя по реда на т. 5.3.1.
7. Периодът на липса по т. А се приема за периода между две отчитания на уредите за дялово разпределение.
Б. При повреда на уреди за дялово разпределение:
1) Топлинната енергия, отдадена от отоплителното тяло Qот.тяло , се определя чрез екстраполация на регистрирано за предишен отчетен период количество топлинна енергия и реалните денградуси за периода на повредата по формулата:

където: Qпр.п. е отдаденото количество топлинна енергия от отоплителното тяло в имота за предходен отчетен период, kWh;
Dпр.п. са денградусите за предходния отчетен период;
Dн.п. - денградусите през отчетния период.

2) Определеното количество по т. 1 се приспада от количеството топлинна енергия за разпределение по т. 5.3.
3) Периодът на повреда по т. Б се приема за периода между две отчитания на уредите за дялово разпределение. В. При щранг-лира или други отоплителни тела, за които няма техническа възможност за монтаж на уреди за дялово разпределение и регулиране, отдадената топлинна енергия от него се определя по изчислителен път, предложен от търговеца и включен в методиката към договора за дялово разпределение. Определеното количество по т. 1 се приспада от количеството топлинна енергия за разпределение по т. 5.3. Топлинната енергия за отделните помещения, отоплявани посредством това отоплително тяло, се определя пропорционално на отопляемия обем на съответните помещения.
5.3.3. В случаите, когато в сградата - етажна собственост, не съществува техническа възможност за прилагане на системата за дялово разпределение, топлинната енергия за отопление на отделните имоти за отчетен период Qот. се определя пропорционално на отопляемия обем или инсталираната мощност на отоплителните тела.
5.4. Когато сградната инсталация позволява отчитане на топлинната енергия чрез монтираните във всички имоти индивидуални топломери, топлинната енергия за отопление се определя по следния начин:
5.4.1. Топлинната енергия за отопление на отделните имоти за отчетен период се определя по показанията на индивидуалния топломер на имота.
5.4.2. Топлинната енергия за отопление на общите части на сградата - етажна собственост, заедно с топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация, се определя като разлика между общото количество топлинна енергия за отопление и сумата от показанията на индивидуалните топломери в отделните имоти и се разпределя между всички потребители пропорционално на отопляемия им обем по проект.
5.4.3. При повреда на индивидуален топломер топлинната енергия за отопление на имота за отчетния период Qот.имот се определя чрез екстраполация на регистрирано за предишен отчетен период количество топлинна енергия и реалните денградуси за периода на повредата по формулата:

където: Qпр.п. е измереното количество топлинна енергия в имота за предходен отчетен период, kWh;
Dпр.п. са денградусите за предходния отчетен период;
Dн.п. - денградусите през отчетния период.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив