Наредба № 29 от 24 юли 2002 г. за ветеринарно-санитарните изисквания при събирането и обезвреждането на отпадъци от животински произход (Отм. ДВ бр. 111/2004)

МЗГ

Държавен вестник брой: 111

Година: 2004

Орган на издаване: МЗГ

Дата на обнародване: 03.04.2006

(Отм., ДВ, бр. 111 от 21.12.2004 г. - в сила от 01.04.2006 г.)

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) С тази наредба се уреждат ветеринарно-санитарните изисквания за:
1. събиране, транспортиране и обезвреждане на отпадъци от животински произход;
2. изграждане и работа на предприятията, обезвреждащи отпадъци от животински произход;
3. преработените продукти от животински произход за производство на фуражи по начин, изключващ възможността от наличие на болестотворни фактори в тях;
4. предлагането на пазара на обезвредените животински продукти, които не са предназначени за човешка консумация.
(2) Разпоредбите на наредбата не се прилагат за:
1. борбата и ликвидирането на някои заболявания и употребата на кухненски отпадъци от местата за обществено хранене;
2. производство на комбинирани фуражи, съдържащи животински и растителни продукти, и на фуражи, съдържащи материали само от растителен произход.

Чл. 2.
(1) Отпадъците от животински произход са:
1. специфичнорискови материали;
2. високорискови материали;
3. нискорискови материали.
(2) Отпадъците по ал. 1 се обезвреждат в специализирани предприятия - екарисажи, които се одобряват и контролират от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС).
(3) Обезвреждане на нискорискови материали може да се извършва и в одобрени и контролирани утилизационни цехове, предприятия за производство на храна за домашни любимци или в предприятия за фармацевтични или технически продукти.

Чл. 3.
(1) Предприятията за обезвреждане на отпадъци от животински произход се одобряват от НВМС, ако отговарят на изискванията по тази наредба.
(2) На одобрените предприятия по ал. 1 се издава ветеринарномедицинско разрешително за дейност по реда на чл.92 от Правилника за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност (ДВ, бр. 55 от 2000 г.).
(3) Предприятията, които са получили ветеринарномедицинско разрешително за дейност, се регистрират по реда на чл.93 от Правилника за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Чл. 4. Ветеринарномедицинското разрешително за дейност се отнема по реда на чл.59 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).

Чл. 5. Обезвреждането на отпадъци от животински произход извън одобрените предприятия се извършва под контрола на НВМС по начините, посочени в чл. 16, ал. 2.

Чл. 6.
(1) Използването на отпадъци от животински произход с научноизследователска цел или за храна на животни в зоопаркове, циркове и ферми за отглеждане на животни за ценни кожи се извършва след предварително съгласуване с НВМС.
(2) Заинтересуваните лица подават заявление в свободен текст до директора на съответната регионална ветеринарномедицинска служба (РВМС).
(3) В 7-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 2 комисия, определена със заповед на директора на РВМС, изготвя становище.
(4) В 3-дневен срок от получаване на становището директора на РВМС издава разрешително по образец, утвърден от генералния директор на НВМС, или мотивирано отказва издаването му.
(5) Отказът по ал. 4 подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.

Глава втора
ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ СЪБИРАНЕ И ТРАНСПОРТИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД

Чл. 7. Във всяко населено място, обслужвано от екарисаж, общините изграждат и поддържат за тяхна сметка трупосъбирателни площадки.

Чл. 8. Теренът за изграждане на трупосъбирателните площадки в населените места, обслужвани от екарисаж, се определя от комисия в състав: представител на общината (кметството), на РВМС, регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция (РХЕИ), регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и на обслужващия екарисаж.

Чл. 9. Трупосъбирателната площадка отговаря на следните изисквания:
1. при определяне на мястото за строеж са спазени изискванията на Наредба № 7 от 1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда (ДВ, бр. 46 от 1992 г.);
2. подпочвените води са най-малко на 2 м под нивото на терена;
3. осигурена е възможност за достъп на транспортното средство на екарисажа;
4. оградена е със стабилна ограда с врата, която се заключва, като не се позволява достъп на животни и неупълномощени лица; 5. застлана е с трайна настилка, която се почиства лесно и ограничава замърсяването на подземните води;
6. разположена е на противоположната страна на преобладаващите ветрове на населеното място;
7. почиства се, измива и дезинфекцира след всяко извозване на труповете;
8. разполага със септична яма за събиране и отвеждане на отпадните води от измиване и дезинфекция, отговаря на изискванията на чл. 16, ал. 5.

Чл. 10.
(1) Животинските трупове, предназначени за трупосъбирателните площадки по чл. 7, се придружават от служебна бележка, издадена от държавен или частнопрактикуващ ветеринарномедицински специалист, в която се посочват името и адресът на собственика и причината за смъртта и видът на животното.
(2) Документът по ал. 1 се представя в общината (кметството) от собственика на умрялото животно и се предава на представителя на екарисажа.

Чл. 11.
(1) Екарисажите са длъжни да събират и приемат всички отпадъци от животински произход, които произхождат от територията на определения им район за обслужване.
(2) Отпадъците от животински произход от трупосъбирателните площадки в населените места и от животновъдните обекти се събират в срок 24 часа след подаване на съобщение от общината или от собствениците на животновъдните обекти.
(3) Отпадъците от животински произход от месодобивни и месопреработвателни предприятия се събират най-малко два пъти седмично по график, съгласуван между предприятията и екарисажите.

Чл. 12.
(1) Институтите, станциите и лабораториите по чл.81 ЗВД изграждат или осигуряват на територията, на която осъществяват дейността си, съоръжения или оборудване за съхранението на отпадъците от животински произход, които се предават на екарисаж най-малко два пъти седмично.
(2) Отпадъците по ал. 1 се съхраняват в едно от следните съоръжения:
1. изолирани и предназначени за целта помещения, снабдени с подходящи съдове;
2. подходящи контейнери, поставени на определени за целта места.
(3) Съоръженията по ал. 2 се почистват, измиват и дезинфекцират след всяка поредна употреба от и за сметка на техните собственици.

Чл. 13.
(1) Отпадъците от животински произход се транспортират със специализирани транспортни средства директно или поставени във водонепропускливи и плътно затворени контейнери на предприятията.
(2) Транспортните средства, с които се превозват нискорискови материали, са водонепропускливи, закрити или плътно покрити с брезентови покривала по време на транспорт.
(3) Транспортните средства, с които се превозват специфичнорискови и високорискови материали, са с водонепропусклива и плътно затворена каросерия и не се използват за превозване на нискорискови материали.
(4) Транспортните средства и контейнерите се почистват, измиват и дезинфекцират след всяко поредно разтоварване на територията на предприятието.
(5) Лицата, които извършват транспорта, носят предпазно облекло, като след приключване на работа почистват и дезинфекцират ръцете, обувките и предпазното облекло.

Чл. 14.
(1) Продукти от животински произход, които не са предназначени за човешка консумация, но са получени от животни, чието месо или мляко са разрешени за човешка консумация, се транспортират директно за преработка до предприятията в контейнери, кашони или друг подходящ начин на опаковане.
(2) Върху контейнерите, кашоните или друга опаковка по ал. 1 на видно място се поставя етикет с информация за произхода и естеството на продукта и надпис "Негодно за човешка консумация", изписан с големина на буквите не по-малка от 2 см.
(3) Нискорискови материали, които се използват за производство на храна за домашни любимци или за производство на фармацевтични или технически продукти, се транспортират директно до предприятията. На контейнерите или превозните средства се поставя надпис "Само за производство на храни за домашни любимци" или "Само за производство на фармацевтични или технически продукти".

Чл. 15.
(1) При транспорт на отпадъци от животински произход транспортното средство се придружава от потвърдителна бележка, посочена в приложението, издадена в мястото на произхода на материалите и указваща:
1. собственик;
2. дата и място на товарене;
3. вид и количество на продуктите;
4. място на разтоварване;
5. регистрационен номер и вид на транспортното средство.
(2) Документът по ал. 1 се съхранява в предприятието най-малко две години и подлежи на проверка от НВМС.

Глава трета
ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД ИЗВЪН ПРЕДПРИЯТИЯТА

Чл. 16.
(1) Обезвреждането на отпадъци от животински произход извън одобрените предприятия се извършва на определен за целта терен, одобрен от комисия, съставена от представители на общината (кметството), РВМС, РХЕИ и РИОСВ, когато:
1. произхождат от труднодостъпни райони и не е възможно да бъдат транспортирани;
2. количеството на отпадъците и разстоянията, които трябва да се преодолеят, не оправдават тяхното транспортиране;
3. транспортирането е нежелателно поради повишен риск от разпространение на заразна болест;
4. не достига капацитет на екарисажа при ликвидиране на заразна болест;
5. отпадъците по ал. 1 са носители на заразни агенти или остатъчни субстанции, които не могат да бъдат обезвредени чрез термична преработка;
6. е спряла производствената дейност на предприятията поради непредвидени обстоятелства.
(2) Обезвреждането по ал. 1 се извършва чрез:
1. заравяне;
2. използване на трупни ями; 3. изгаряне.
(3) При определяне на терена по ал. 1 се спазват изискванията на Наредба № 7 от 1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда.
(4) При заравянето се спазват следните изисквания:
1. към терена:
а) да е на места, където нивото на подпочвените води е най-малко 2 м под дъното на изкопа;
б) да не е на стръмни склонове;
в) да не е на територия, заета от пояси I и II от санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и на минералните води, използвани за питейни и хигиенни нужди;
г) да не е в границите на крайбрежните заливаеми площи;
2. към начина на заравяне:
а) извършва се на дълбочина най-малко 1 м;
б) дъното на изкопа се покрива с 2 - 3 см негасена вар;
в) след поставяне на отпадъците в изкопа се напръскват с подходящо дезинфекционно средство, разрешено от НВМС, и се покриват с 2 - 3 см пласт от негасена вар;
г) след заравянето повърхността над изкопа се покрива най-малко с 50 см пръст.
(5) Трупната яма трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да е на противоположната страна на преобладаващите ветрове в населеното място;
2. подпочвените води да са най-малко на 2 м под дъното на ямата;
3. да е осигурена надеждна хидроизолация на дъното и стените на ямата;
4. повърхността й да е покрита с бетонна плоча с отвор, покрит плътно със заключващ се метален капак;
5. мястото да е обозначено с табела с надпис "Трупна яма".

Глава четвърта
ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ И РАБОТА НА ПРЕДПРИЯТИЯТА, ОБЕЗВРЕЖДАЩИ ОТПАДЪЦИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД

Чл. 17.
(1) При изграждането на екарисажи, предприятия за производство на храна за домашни любимци, предприятия за производство на рибно брашно и предприятия за производство на технически или фармацевтични продукти се спазват следните изисквания:
1. при определяне на мястото за строеж се спазват разпоредбите на Наредба № 7 от 1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда;
2. да са напълно отделени от предприятия за производство на прясно месо, прясно птиче месо и месни продукти;
3. подпочвените води са най-малко на 2 м под нивото на строителния терен.
(2) Утилизационните цехове трябва да са напълно изолирани от производствените помещения на предприятието, към което са изградени.

Чл. 18.
(1) Предприятията за обезвреждащи отпадъци от животински произход отговарят на следните изисквания:
1. територията, на която се намират, да е плътно оградена, с обособени и охранявани входове и изходи;
2. вратите на входовете и изходите се заключват;
3. транспортните средства влизат в тях след разрешение на отговорни за тази цел служители;
4. помещенията, в които се намират преработвателните инсталации, са изолирани от останалите помещения;
5. разполагат с тоалетни, съблекални и бани за персонала;
6. разполагат със съоръжения, притежаващи достатъчен капацитет за производство на гореща вода и пара, необходими в процеса на преработката на отпадъците от животински произход;
7. пречиствателните инсталации за отпадните води и обезмирисителните инсталации на предприятията са в съответствие с изискванията на действащото законодателство по отношение на компонентите води и въздух;
8. имат собствени лаборатории или ползват услугите на лаборатории, оборудвани за извършване на анализите за съответствие с изискванията за готовата продукция, посочени в чл. 27 и 28.
(2) Помещенията за приемане и преработване на специфичнорискови и високорискови материали, както и помещенията за съхранение на получените продукти след тяхната преработка трябва да са напълно изолирани от помещенията за приемане, преработване и съхранение на нискорисковите материали и получените от тях продукти.

Чл. 19.
(1) Предприятията, които използват нискорискови материали за приготвяне на храна за домашни любимци, фармацевтични или технически продукти, трябва да имат подходящи съоръжения за:
1. съхранение и обработка на нискорисковите материали при пълна безопасност;
2. унищожаване на неизползваните нискорискови материали, останали след производството на храна за домашни любимци, фармацевтични и технически продукти;
3. обезвреждане на неоползотворените отпадни материали, получени в производствения процес.
(2) Обезвреждането по т. 2 и 3 се извършва по начините, посочени в чл. 16, ал. 2, а когато не е възможно - в екарисаж.

Чл. 20.
(1) Производствените помещения и дворът на предприятията са разделени на два изолирани един от друг сектора - "замърсен" и "незамърсен".
(2) Замърсеният сектор разполага със:
1. закрито помещение за приемане на отпадъците от животински произход, което отговаря на следните изисквания:
а) подът не пропуска течности;
б) повърхността на пода, стените и вратите е гладка и позволява лесно почистване и дезинфекция;
в) вентилацията е инсталирана по начин, който не позволява проникването на причинителите на инфекциозни заболявания в незамърсения сектор;
2. монтирани приспособления за одиране на животните и помещения за съхранение на кожите, когато това е необходимо;
3. съоръжения и средства за почистване и дезинфекция на приемното помещение;
4. съоръжения за раздробяване на отпадъците и съоръжения за зареждане със суровина на преработвателните възли;
5. съоръжение за стерилизация чрез химична или термична дезинфекция на отпадните води за отстраняване на болестотворните фактори;
6. дезинфекционна площадка за дезинфекция на гумите на транспортните средства, построена по начин, който не позволява заобикалянето й; дълбочината на площадката гарантира цялостното намокряне на гумите от дезинфекционния разтвор.
(3) Приемното помещение и съоръженията за разтоварване, дране и разфасоване ежедневно се почистват и дезинфекцират, а другите помещения в замърсения сектор ежедневно се почистват и ежеседмично се дезинфекцират.

Чл. 21.
(1) Не се допуска лицата, работещи в замърсения сектор, да го напускат без смяна на дрехите и обувките.
(2) Работещите в предприятията трябва:
1. да носят различаващо се по цвят предпазно облекло в замърсения сектор от това в незамърсения;
2. при напускане на работа да оставят предпазното облекло в помещението за преобличане и да сменят обувките;
3. при напускане на работа да измиват и дезинфекцират ръцете си;
4. периодично да дезинфекцират и изпират предпазното облекло.
(3) Инвентар, инструменти и други предмети могат да се внасят от замърсения в незамърсения сектор само след предварително почистване и дезинфекция.
(4) На всички входни и изходни врати на производствените помещения се изграждат дезинфекционни площадки за дезинфекция на обувките и ръцете на персонала.

Чл. 22.
(1) Преработвателните инсталации за топлинна обработка на нискорискови материали от бозайници, специфичнорискови и високорискови материали се съоръжават със:
1. измервателни прибори за отчитане на температурата, налягането и времетраенето на производствения процес в критичните точки;
2. прибори, които непрекъснато регистрират резултатите от измерванията по т. 1; 3. осигурителна система за гарантиране технологичните параметри по чл. 23, ал. 2, т. 2; 4. апаратура за графично отчитане на параметрите по чл. 23, ал. 2, т. 2.
(2) Измервателната апаратура по ал. 1 се калибрира един път в годината от представител на Държавната агенция по стандартизация и метрология.

Чл. 23.
(1) Отпадъците от животински произход се преработват възможно най-бързо след приемането им в предприятията.
(2) Нискорисковите материали от бозайници, високорисковите и специфично-рисковите материали се преработват при следните технологични параметри:
1. максималният размер на раздробените частици на отпадъците от животински произход преди преработката е до 50 мм, което се постига чрез раздробяване с подходящи съоръжения;
2. отпадъците от животински произход се загряват до вътрешна температура в сърцевината на парчетата най-малко 133° С в продължение на 20 минути при налягане 3 бара.
(3) Параметрите по ал. 2 не са задължителни при преработване на:
1. нискорискови материали за производство на храни за домашни любимци;
2. кости, от които е извлечена мазнината за производство на желатин;
3. кожи за производство на желатин, колаген и протеини, получени чрез хидролиза, копита, рога и космена покривка;
4. жлези, тъкани и органи за фармацевтична употреба;
5. кръв и кръвни продукти;
6. мляко и млечни продукти;
7. отпадъци от непреживни животни за производство на преработени мазнини, с изключение на мазнини, извличани от такова производство;
8. нискорискови материали за производство на преработени мазнини, с изключение на мазнини, извличани от такова производство;
9. кости, годни за човешка консумация;
10. нискорискови материали за храна на животни в зоологически градини, циркове, животни за ценни кожи, регистрирани ловджийски кучета и организми, отглеждани във ферми за риболовна стръв.
(4) Документацията за спазването на параметрите по ал. 2 се съхранява най-малко една година.
(5) Не се допуска специфичнорискови и високорискови материали да се преработват в инсталация за преработване на нискорискови материали.

Чл. 24.
(1) Ръководителите на предприятията вземат мерки за:
1. ограничаване достъпа на птици и унищожаване на гризачи, насекоми и други вредители;
2. обеззаразяване и почистване на предприятията.
(2) Мерките по ал. 1 и 2 се отразяват в протоколи и се съхраняват в предприятията най-малко една година.

Чл. 25.
(1) Готовите продукти се съхраняват в незамърсената зона на преработвателните предприятия по начин, който изключва възможността от тяхното повторно замърсяване.
(2) Преди да напуснат помещенията за съхраняване на преработените специфичнорискови и високорискови материали, колелата на транспортните средства се измиват и дезинфекцират.
(3) Кожите се поставят в предназначено за тази цел помещение непосредствено след одирането, като се обработват със смес от 95 части натриев хлорид и 5 части натриев бикарбонат и престояват най-малко 8 дни.

Чл. 26.
(1) В предприятията се води и съхранява ежедневна документация за количеството и времето на престой на отпадъчните продукти, условията на преработка (температура, налягане, времетраене и размер на частиците), дата на производство и реализацията на готовата продукция.
(2) Документите по ал. 1 се съхраняват най-малко една година.

Глава пета
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОДУКТИТЕ СЛЕД ТЯХНАТА ПРЕРАБОТКА

Чл. 27. При преработване на нискорискови материали от бозайници, високорискови материали и специфичнорискови материали пробите от готовите продукти, взети непосредствено след топлинната обработка, не трябва да съдържат термично устойчиви патогенни бактериални спори - липса на Клостридиум перфрингенс в 1 грам от продукта.

Чл. 28. Пробите от готовите продукти, добити от специфичнорискови, високорискови и нискорискови материали, взети по време на съхраняването или след това, трябва да отговарят на следните изисквания:
1. салмонели - липса в 25 грама, n= 5, с= 0, m=0, M=0; 2. ентеробактерии: n=5, c=2, m=10, M=3 x 10 2 в 1 грам, където: n е броят на пробите; m - граничната стойност за броя на бактериите; резултатът се приема за задоволителен, когато броят на бактериите във всички проби е по-нисък от m; M - максималната стойност за броя на бактериите; резултатът е незадоволителен, когато броят на бактериите в една или повече проби надхвърля M; c - броят на пробите, за които бактериалната стойност е между m и M; резултатът е задоволителен при положение, че бактериалната стойност за останалите проби е по-малка от m.

Чл. 29. Преработените нискорискови материали за производство на рибно брашно трябва да отговарят на изискванията, посочени в чл. 28.

Глава шеста
КОНТРОЛ ПРИ ОБЕЗВРЕЖДАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД И ВЪРХУ ОБЕЗВРЕДЕНИТЕ ЖИВОТИНСКИ ПРОДУКТИ, ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА ПАЗАРА

Чл. 30. В предприятията се въвежда система за собствен контрол, чрез която:
1. се определят и контролират критичните точки в производствената дейност при преработката на отпадъците от животински произход;
2. се вземат представителни проби от всички преработени партиди за контролиране спазването на микробиологичните стандарти по чл. 27 и 28 и за отсъствието на физико-химични остатъчни субстанции;
3. се документират резултатите от всички извършени проверки и изследвания, съхраняват се най-малко 2 години и при поискване се представят на органите на НВМС;
4. се уведомяват незабавно органите на НВМС при установяване на отклонения от стандартите по чл. 27 и 28 и им се предоставя необходимата информация;
5. се установяват и отстраняват причините, довели до отклоненията по т. 4;
6. се преработват повторно партидите, при които са установени отклонения от стандартите, и се взема проба за изследване в присъствието на органите на НВМС;
7. ако повторната преработка по т. 6 не е възможна, партидата не се използва за храна на животни;
8. лабораторните изследвания се извършват в съответствие с научно признатите методи и международни стандарти;
9. се въвежда система, установяваща връзка между експедицията на партидите и датата на тяхното производство;
10. когато се установят отклонения от стандартите, се увеличава честотата на вземането на проби и тестването на готовата продукция и се проучват документите на материалите, от които е добита тази продукция.

Чл. 31.
(1) Органите на НВМС са длъжни да осъществяват постоянен контрол чрез извършване на периодични и случайни проверки върху дейността на предприятията относно спазването на изискванията на тази наредба.
(2) Периодичните проверки по ал. 1 се извършват един път месечно.
(3) Не се разрешава изнасянето на обезвредените животински продукти от предприятията без ветеринарномедицинско свидетелство, издадено от органите на Държавния ветеринарно-санитарен контрол.
(4) Епизоотичният контрол върху дейността на предприятията се извършва от съответната РВМС, на чиято територия се намират.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Отпадъци от животински произход" са: трупове или части от труповете на животни или продукти от животински произход, които не са предназначени за човешка консумация, с изключение на животинските екскременти или кухненски отпадъци.
2. "Специфичнорискови материали" са следните отпадъци от животински произход:
а) черепът, вкл. мозък и очи, сливици, гръбначният мозък от говеда на възраст над 12 месеца, както и червата от дуоденума до ректума на говеда от всички възрасти;
б) черепът, вкл. мозък и очи, сливици, гръбначният мозък от овце и кози на възраст над 12 месеца или от такива, които имат постоянен пробивен отвор през венеца, както и далак от овце и кози от всички възрасти; в) смес от нискорискови материали и високорискови материали, преработени заедно със специфичнорискови материали.
3. "Високорискови материали" са отпадъци от животински произход, за които има съмнение, че създават сериозен здравен риск за животните и хората, а именно:
а) всички умрели в животновъдните обекти селскостопански животни, вкл. мъртвородени, неродени и абортирани фетуси;
б) всички други умрели животни;
в) животни, които са убити във връзка с прилагане на мерки за ликвидиране на заразни заболявания в животновъдните обекти или на други места, определени от органите на НВМС;
г) отпадъци от животински произход, вкл. кръв, получени от животни, които са показали съмнителни клинични признаци или патологоанатомични изменения на заболявания, които могат да бъдат предадени на хората или на други животни;
д) всички части от животни, заклани при редовно клане, които не са преминали следкланичен преглед, с изключение на кожи, копита, перушина, вълна, рога, кръв и други технически суровини от животински произход;
е) червено месо, бяло месо, дивеч, риба и други хранителни продукти от животински произход и фуражи, които са негодни за консумация и представляват опасност за здравето на човека и животните;
ж) животни, прясно месо, птиче месо, дивеч, риба, месни и млечни продукти, внесени от трети страни, които не отговарят на действащите ветеринарни изисквания за внос;
з) селскостопански животни, чиято смърт е настъпила по време на транспортирането им;
и) отпадъци от животински произход и продукти от животински произход, които съдържат остатъчни субстанции, които представляват опасност за здравето на човека и животните;
к) риба, при която са установени клинични признаци на заболяване, което може да се предаде на човека или на други риби;
л) смес от нискорискови материали, преработени заедно с високорискови материали.
4. "Нискорискови материали" са отпадъци от животински произход, различни от високорисковите и специфичнорисковите, които не създават голям риск от разпространяване на заразни болести по хората и животните, а именно:
а) отпадъци от животински произход, извън тези по § 1, т. 2 и 3;
б) риба, уловена в открито море с цел производство на рибно брашно;
в) прясна рибна карантия от предприятия, преработващи риба и рибни продукти за консумация от човека.
5. "Храна за домашни любимци" е храна за кучета, котки и други домашни любимци, приготвена изцяло или частично от нискорискови материали.
6. "Предприятие" е екарисаж, утилизационен цех, предприятие за производство на храна за домашни любимци или рибно брашно или предприятие за производство на технически или фармацевтични продукти, в които за производството на продуктите се използват отпадъци от животински произход.
7. "Преработвателна инсталация" е инсталация, в която специфичнорискови материали, високорискови и нискорискови материали се обработват или преработват при определени условия за унищожаване на болестотворните фактори.
8. "Трупосъбирателна площадка" е съоръжение, в което се събират и съхраняват трупове и отпадъци от животински произход, които са предназначени за обезвреждане в екарисажите.
9. "Трупна яма" е съоръжение, в което се обезвреждат трупове и отпадъци от животински произход в райони, които не могат да бъдат обхванати от екарисажите.
10. "Фармацевтични продукти" са продукти, получени при обработка на животински суровини по специални технологии, предназначени за нехранителни цели.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Наредбата се издава на основание чл.77, ал. 4 във връзка с чл.80 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

§ 3. В срок до 31.ХII.2003 г. общините трябва да приведат трупосъбирателните площадки в съответствие с изискванията на чл. 9.

§ 4. В срок до 31.ХII.2002 г. транспортните средства и контейнерите, с които се превозват високорискови и специфичнорискови материали, трябва да се приведат в съответствие с изискванията на чл. 13, ал. 3.

§ 5. В срок до 31.ХII.2004 г. предприятията трябва да се приведат в съответствие с изискванията на чл. 18, ал. 1, т. 7 и чл. 20, ал. 2, т. 5.

Приложение
към чл. 15, ал. 1

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(преработвателно предприятие)

ПОТВЪРДИТЕЛНА БЕЛЕЖКА № .............
за получени отпадъци от животински произход

Подписаният . . . . . . . . . . . . . ., шофьор на кола с рег.
№. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., удостоверявам, че получих от. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (длъжност и име)
изброените в настоящата бележка вид и количество отпадъци от животински произход, собственост на:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (наименование и адрес на причинителя на отпадъците)
№ по
ред
Наименование Брой Килограми
гр. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,
Предал: . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . г.
Приел: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Описаните отпадъци се претеглиха при . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (получател), където се установиха
нето общо . . . . . . . . . . кг, гр. . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., . . . . . . . . . . . г.
Предал: . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(шофьор на кола с рег. № ......)
Приел: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(магазинер, отг. приемно
отделение)
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив