Наредба № 3 от 15.06.2001 г. за условията и реда за издаване, пускане и изваждане от употреба на пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати (Отм. ДВ бр. 93/2006)

Държавен вестник брой: 93

Година: 2006

Орган на издаване:

Дата на обнародване: 22.11.2006

Раздел I
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат:
1. условията и редът за издаване, пускане и изваждане от употреба на пощенски марки и пощенски продукти;
2. правилата за продажба на пощенски марки и пощенски продукти, предназначени за употреба от основния пощенски оператор;
3. редът за издаване, пускане, ползване и спиране от употреба на специални пощенски печати.

Раздел II
Издаване на пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати

Чл. 2. Пощенските марки могат да се издават като отделен екземпляр, поредица (серия), марка с винетка, блок, блок-лист.

Чл. 3.
(1) Пощенските марки се издават от министъра на транспорта и съобщенията въз основа на годишен тематичен план за издаване на български пощенски марки.
(2) Проектът на годишния тематичен план за издаване на български пощенски марки се разработва от съответното административно звено на Министерството на транспорта и съобщенията въз основа на писмени предложения от основния пощенски оператор, държавни и общински органи, обществени организации и съюзи, и др., представени не по-късно от края на месец август на предходната календарна година.
(3) Проектът на годишния тематичен план за издаване на български пощенски марки се представя за утвърждаване от министъра на транспорта и съобщенията не по-късно от края на месец септември на предходната календарна година.

Чл. 4.
(1) Годишният тематичен план за издаване на български пощенски марки съдържа данни за наименованията на темите, вида и броя на пощенските марки, както и срока (месеца) за пускане на пощенските марки в употреба.
(2) В годишния тематичен план за издаване на български пощенски марки се включват до 5 бр. пощенски марки за непланирани теми, възникнали през годината на неговото изпълнение.
(3) Тиражите и номиналните стойности на пощенските марки се определят след мотивирано писмено предложение на основния пощенски оператор от министъра на транспорта и съобщенията със заповедта по чл. 17.

Чл. 5. Годишният тематичен план за издаване на български пощенски марки по изключение може да се изменя и допълва през годината на неговото изпълнение само със заповед на министъра на транспорта и съобщенията.

Чл. 6.
(1) Пощенските продукти и специалните пощенски печати се издават от министъра на транспорта и съобщенията в съответствие с годишен тематичен план, извън плана по чл. 3, ал. 1. Този план е отворен и може да бъде допълван с оглед отразяване на значими национални и международни събития, чествания или забележителни дати.
(2) Планът по ал. 1 се разработва от съответното административно звено на Министерството на транспорта и съобщенията въз основа на писмени предложения от основния пощенски оператор, държавни и общински органи, обществени организации и съюзи и др. Той съдържа данни за наименованията на темите, вида на изданията и срока (месеца) за пускане на пощенските продукти и специалните пощенски печати в употреба.
(3) Тиражите на пощенските продукти се определят след мотивирано писмено предложение на основния пощенски оператор от министъра на транспорта и съобщенията със заповедта по чл. 17.

Чл. 7. Дейността на министъра на транспорта и съобщенията по издаването на български пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати се подпомага от специализиран експертен съвет.

Чл. 8.
(1) Специализираният експертен съвет е в състав от 9 до 12 души, включително председател, заместник-председател и секретар, които са служители на администрацията на Министерството на транспорта и съобщенията, и членове - служители на основния пощенски оператор, в това число представител на лицензираната печатна база, художници, изкуствоведи, дейци на филателното колекциониране и др.
(2) Съставът на специализирания експертен съвет и броят на неговите членове са определят със заповед на министъра на транспорта и съобщенията за срок 2 години.
(3) Функциите и организацията на работа на специализирания експертен съвет се определят от вътрешни правила, утвърдени от министъра на транспорта и съобщенията.

Чл. 9. Разходите, свързани с функциите и работата на специализирания експертен съвет, се осигуряват от бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията.

Чл. 10.
(1) Пощенските марки, пощенските продукти и специалните пощенски печати се изработват по приети от специализирания експертен съвет проекти на художници, насочвани от консултанти. Художниците и консултантите се одобряват от специализирания експертен съвет.
(2) Проектите по ал. 1 трябва да отговарят на технически изисквания, представени от основния пощенски оператор. При промяна на тези изисквания основният пощенски оператор незабавно уведомява министъра на транспорта и съобщенията.
(3) Разходите за изработване на проектите за пощенски марки, пощенски продукти и специални пощенски печати се осигуряват от бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията.

Чл. 11. Приетите проекти на пощенските марки и на специалните илюстровани знаци за цената за заплащане на универсалната пощенска услуга, подписани от художника(ците), консултанта(ите) и секретаря на специализирания експертен съвет, се представят на министъра на транспорта и съобщенията, а в негово отсъствие - на изпълняващия функциите на министъра заместник-министър, за утвърждаване.

Чл. 12.
(1) Утвърдените проекти на пощенски марки се предават на основния пощенски оператор за отпечатване със специален съпроводителен документ, подписан от министъра на транспорта и съобщенията, а в негово отсъствие - от изпълняващия функциите на министъра заместник-министър. В специалния съпроводителен документ се определят техниката на отпечатване, видът на използваната хартия, формата (размерът), видът на перфорирането, номиналната стойност, тиражът, както и срокът за отпечатване. Към документите по предаването на оригиналите на пощенските марки се прилага и декларация от автора, че проектът е единствен.
(2) Приетите проекти на пощенските продукти се предават със специален съпроводителен документ от секретаря на специализирания експертен съвет на основния пощенски оператор за отпечатване. В този документ се определят видът на пощенския продукт, тиражът и срокът за отпечатване.
(3) Основният пощенски оператор предава на Министерството на финансите проектите на пощенските марки и другите документи към тях.

Чл. 13.
(1) Основният пощенски оператор отпечатва пощенските марки и пощенските продукти в срок, определен от министъра на транспорта и съобщенията.
(2) Отпечатването на пощенските марки и пощенските продукти е за сметка на основния пощенски оператор.
(3) Основният пощенски оператор определя реда за отпечатване на пощенските марки и пощенските продукти в печатна база, лицензирана от Министерството на финансите.

Чл. 14. Отпечатването на пощенските марки и пощенските продукти се извършва след писмено одобрение на пробния машинен отпечатък от автора на проекта или изрично упълномощено от него лице.

Чл. 15. Министърът на финансите упражнява контрол върху отпечатването на пощенските марки и пощенските продукти, както и върху спазването на изискванията за вид на използваната хартия, формат, номинална стойност, тираж и др.

Чл. 16.
(1) Отпечатаните пощенски марки и пощенски продукти се съхраняват от основния пощенски оператор.
(2) Основният пощенски оператор определя начина на отпускане и използване на отпечатаните пощенски марки и пощенски продукти, с изключение на пощенските марки по чл. 20, ал. 1.

Раздел III
Пускане в употреба на пощенски марки и пощенски продукти

Чл. 17. Пощенските марки и пощенските продукти се пускат в употреба със заповед на министъра на транспорта и съобщенията. В заповедта се определят основните характеристики на изданието: тема; автор; консултант; населено(и) място(а), пощенска(и) станция(и), ден и час на пускане в употреба; вид на използваната хартия; защита; номинална стойност; тираж и други специфични данни.

Чл. 18.
(1) Министърът на транспорта и съобщенията публикува в два централни ежедневника информация за пусканите в употреба пощенски марки и пощенски продукти с нов, оригинален специален илюстрован знак за цената за заплащане на универсалната пощенска услуга.
(2) Информацията по ал. 1 съдържа част от основните характеристики на пощенските марки и пощенските продукти.

Чл. 19.
(1) Пощенските марки и пощенските продукти се продават в пощенската мрежа на основния пощенски оператор от датата на пускането им в употреба.
(2) Основният пощенски оператор може да възлага с договор на други лица да извършват продажба на пощенски марки, предназначени за употреба, по номинална стойност.
(3) Продажбата на пуснатите в употреба пощенски марки до изваждането им от употреба се извършва по номинална стойност.

Чл. 20.
(1) Основният пощенски оператор предоставя на министъра на транспорта и съобщенията пощенски марки за представителни цели и извършване на международен обмен след пускането им в употреба.
(2) Министерството на транспорта и съобщенията заплаща по фактическата им себестойност предоставените пощенски марки по ал. 1.

Раздел IV
Изваждане от употреба на пощенски марки и пощенски продукти

Чл. 21.
(1) Министърът на транспорта и съобщенията със заповед изважда от употреба пощенските марки и пощенските продукти.
(2) Министърът на транспорта и съобщенията публикува в два централни ежедневника информация за изважданите от употреба пощенски марки и пощенски продукти.
(3) Информацията по ал. 2 се публикува най-малко 30 дни преди датата на изваждане от употреба на пощенските марки и пощенските продукти.
(4) Основният пощенски оператор поставя на видно и достъпно място във всички пощенски станции информацията по ал. 2.

Чл. 22. От датата на изваждането от употреба на пощенските марки и пощенските продукти се преустановява използването им за заплащане на цената на пощенски услуги, извършвани от основния пощенски оператор.

Чл. 23. Пощенските марки и пощенските продукти, които към датата на изваждането им от употреба се намират в пощенската мрежа на основния пощенски оператор и в лицата по чл. 19, ал. 2, се инвентаризират и предават за съхранение на основния пощенски оператор.

Чл. 24. Извадените от употреба пощенски марки и пощенски продукти се продават от основния пощенски оператор по пазарни цени.

Раздел V
Пускане и спиране от употреба на специални пощенски печати

Чл. 25. Специалните пощенски печати се пускат в употреба от министъра на транспорта и съобщенията по начин и ред, определени в заповедта по чл. 17.

Чл. 26.
(1) Специалните пощенски печати се изработват за сметка на Министерството на транспорта и съобщенията.
(2) Специалните пощенски печати се изработват по технология, която гарантира защитата и качеството на техните отпечатъци.

Чл. 27.
(1) Специалните пощенски печати се ползват от основния пощенски оператор за срок, определен в заповедта по чл. 17. Поставянето на техните отпечатъци може да се извършва само от определени длъжностни лица на основния пощенски оператор.
(2) След изтичане на определения за ползване срок специалните пощенски печати се спират от употреба и се предават от основния пощенски оператор на Министерството на транспорта и съобщенията за съхранение.
(3) Министърът на транспорта и съобщенията, по изключение, със заповед може да разреши спрени от употреба специални пощенски печати да се предадат за ползване от основния пощенски оператор в негови работни помещения за точно определени цел и срок. След изтичане на този срок специалните пощенски печати се връщат в Министерството на транспорта и съобщенията за съхранение.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Пощенска марка" е илюстрован знак с отпечатана номинална стойност, който се поставя (залепва) върху пощенски пратки с цел удостоверяване заплащането на цената на пощенски услуги, извършвани от основния пощенски оператор. Върху пощенската марка задължително се съдържат и надписите "България", "Bulgaria" и "Поща". Върху нея може да има и други текстове, дати, цифри и др., свързани с тематиката и предназначението на марката.
2. "Пощенски продукт" ("пощенска цялост") е пощенски плик (без или с илюстрация), пощенска карта (без или с илюстрация) и др. с отпечатан върху тях специален илюстрован знак за цената за заплащане на универсалната пощенска услуга, извършвана от основния пощенски оператор.
3. "Специален пощенски печат" е печат, който се издава за поставяне на отпечатък от него при пускане в употреба на пощенски марки и пощенски продукти. Специални пощенски печати, с които се подпечатват пощенски марки и пощенски продукти се издават и за чествания на значими национални и международни събития, годишнини и др. Специалният пощенски печат съдържа датата на деня на пускане в употреба, наименованието на станцията, където се осъществява пускането в употреба, пояснителни текстове, илюстрации и друга информация, свързани с отбелязваните събития.
4. "Винетка" е допълнителна хартиена част към пощенска марка, която е отделена от нея с перфорация и съдържа изображение или текст, тематично свързани с пощенската марка. Тя не носи отпечатана върху нея номинална стойност и не е знак за заплащане цената на пощенската услуга, предоставяна от основния пощенски оператор.
5. "Поредица" са две или повече пощенски марки, издавани по определена тема, които се отпечатват и пускат в употреба едновременно или по различно време.
6. "Блок" е малък по размери лист с отпечатани върху него една или повече тематично свързани пощенски марки, разположени една до/под друга на разстояние или отделени само с перфорация, с различни изображения върху тях или в сцепка, като пространството извън тях се използва пълноценно за пояснителни текстове, орнаменти или за доразвиване на темата. Марките в блока може и да не са перфорирани, но в този случай те трябва да са рамкирани.
7. "Блок-лист" е лист, който съдържа неголям брой еднакви или различни пощенски марки в комбинация с различен брой еднакви или различни винетки, или всички пощенски марки от една серия. Бялото поле, ограждащо марките в блок-листа, е с размер, равен на половината от съответния размер на марките. Това поле може да се използва за текстове, орнаменти и рисунки, поясняващи темата на изданието.

Заключителна разпоредба

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл.76 във връзка с чл.78 от Закона за пощенските услуги.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив