Наредба № 3 от 7 юни 1993 г. за митническо оформяне на стоки в съответствие с приетите на 26 април 1993 г. Правила за контрол на Комитета по санкциите на ООН

Държавен вестник брой: 53

Година: 1993

Орган на издаване:

Дата на обнародване: 31.08.2005

Чл. 1. Забранява се превозът (внос, износ, временен внос, временен износ и транзит) на всякакви стоки от, за или през територията на Сърбия, Черна гора, зоните, охранявани от ООН, в Република Хърватско и зоните в Република Босна и Херцеговина, контролирани от въоръжените сили на босненските сърби, освен в случаите на предоставяне на разрешения.

Чл. 2.
(1) Разрешения се издават от Комитета по санкциите на ООН за: 1. износ за Сърбия и Черна гора на стоки с медицинско предназначение и хранителни продукти съгласно ПМС N: 94 от 1992 г. за изпълнение от Република България на Резолюция N: 757 на Съвета за сигурност на ООН от 30 май 1992 г. (ДВ, бр. 47 от 1992 г.) и в съответствие с процедурата,предвидена в Правилата за контрол на Комитета по санкциите на ООН;
2. износ за Сърбия и Черна гора на други стоки, необходими за задоволяване на основни хуманитарни нужди, разрешени за всеки конкретен случай от Комитета по санкциите на ООН;
3. строго ограничени транзитни превози през територията на Сърбия и Черна гора в случаите, когато те по изключение са разрешени от Комитета по санкциите на ООН;
4. транзит на стоки през сръбския участък на река Дунав;
5. превоз на основни хуманитарни доставки, включително медицински доставки и храни, разпределени от международните хуманитарни организации, за посочените зони в Република Хърватско и Република Босна и Херцеговина.
(2) Разрешения се издават от правителствата на Република Хърватско и Република Босна и Херцеговина за посочените зони, с изключение на доставките по ал. 1, т. 4.

Чл. 3.
(1) Постъпките на местни физически и юридически лица за получаване на разрешения от Комитета по санкциите на ООН се правят пред Министерството на търговията.
(2) Митническите органи уважават само разрешения на Комитета по санкциите на ООН, придружени с оригинал на удостоверение на Министерството на търговията.
(3) Разрешенията, издадени от Комитета по санкциите на ООН, са валидни три месеца от датата на тяхното издаване, освен ако комитетът не посочи в тях друг срок.
(4) При митническото оформяне на стоки по реда на ПМС N: 90 от 1993 г. за изпълнение от Република България на Резолюция N: 820 на Съвета за сигурност на ООН от 17 април 1993 г. (ДВ, бр. 41 от 1993 г.) и на тази наредба митническата декларация се попълва с един екземпляр в повече от съответния брой екземпляри, посочени в разделите за митнически режими в Инструкция N: 2 от 1992 г. за попълване на митническата декларация за водене на статистическата отчетност по вноса, износа и транзита на стоки (обн., ДВ, бр. 50 от 1992 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 62 и 89 от 1992 г.; доп., бр. 85 и 102 от 1992 г.) на Министерството на финансите. След заверка от граничната митница този екземпляр се изпраща в Министерството на търговията, управление "Балкански страни".
(5) В митническата декларация в клетка С2 се попълват номерата на разрешението на Комитета по санкциите на ООН и на удостоверението на Министерството на търговията.

Чл. 4. Чуждестранните физически и юридически лица, осъществяващи транзит на стоки през Република България за посочените в чл. 1 територии, представят пред граничните митници разрешенията съгласно чл. 2.

Чл. 5. Стоките, разрешени от Комитета по санкциите на ООН, подлежат на физическа проверка от съответните гранични митници непосредствено преди влизането им в Съюзна република Югославия (Сърбия и Черна гора) и трябва да бъдат във форма, позволяваща това. След проверката те се пломбират.

Чл. 6. Митническите пропускателни пунктове, утвърдени от Комитета по санкциите на ООН за пропускане на стоки за или от териториите, посочени в чл. 1, са следните:
1. за товарни автомобили - Калотина и Връшка чука;
2. за железопътния подвижен състав Драгоман.

Чл. 7. Плавателните съдове, товарните автомобили, железопътните подвижни състави и въздухоплавателните средства, основният или контролираният дял на участие в които принадлежи на физически или юридически лица, намиращите се в Сърбия и Черна гора или действащи от нейната територия, подлежат на задържане и могат да бъдат отнети в полза на държавата съгласно Закона за митниците,в случай че се установи нарушение на Разпореждане N: 16 на Министерския съвет от 1991 г., Постановление N: 94 на Министерския съвет от 1992 г., Постановление N: 241 на Министерския съвет от 1992 г. или Постановление N: 90 на Министерския съвет от 1993 г.

Чл. 8. Всички превозни средства и товарите независимо от това чия собственост са, за които има достатъчно основания да се подозира, че нарушават нормативните актове за изпълнение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, налагащи санкции срещу Сърбия и Черна гора, подлежат на задържане за целите на митническия контрол.

Заключителни разпоредби

§ 1. Наредбата се издава на основание § 5 от преходните и заключителните разпоредби на Постановление N: 90 на Министерския съвет от 1993 г. (ДВ, бр. 41 от 1993 г.).

§ 2. Контролът по изпълнението на тази наредба възлагам на началника на Главно управление "Митници".

Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив