Наредба № 4 от 14 септември 2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи

МРРБ

Държавен вестник брой: 41

Година: 2005

Орган на издаване: МРРБ

Дата на обнародване: 16.05.2005

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят:
1. условията, техническите изисквания и редът за присъединяване на недвижимите имоти и потребителите към водоснабдителни и канализационни мрежи и съоръжения;
2. редът за сключване на договорите за присъединяване;
3. условията и редът за ползване на водоснабдителните и канализационните системи.

Чл. 2. Услугите водоснабдяване и/или канализация (В и К) се предоставят на потребителите от търговски дружества с предмет на дейност водоснабдяване, канализация и/или пречистване на води, наричани за краткост "оператори".

Чл. 3.
(1) Потребители на услугите В и К са:
1. собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване, включително чрез концесия, на водоснабдявани имоти и/или имоти, от които се отвеждат отпадъчни води;
2. собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на жилища и нежилищни имоти в сгради - етажна собственост;
3. собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на водоснабдяваните обекти, разположени на територията на един поземлен имот и присъединени към едно водопроводно отклонение.
(2) Потребителите ползват услугите В и К за:
1. питейно-битови нужди;
2. стопански и обществени нужди - включително за нуждите на лицата на бюджетна издръжка.

Чл. 4.
(1) Водоснабдителните системи се ползват за задоволяване нуждите на потребителите от вода за питейно-битови, технологични, противопожарни и други цели.
(2) Ползването на водата за питейно-битови нужди от населението има предимство пред ползването й за други цели. Водата за питейно-битови нужди отговаря на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр. 30 от 2001 г.).
(3) При отклонения от изискванията за качествата на подаваната в разпределителната водопроводна мрежа вода операторите информират органите на санитарния контрол, потребителите, органите на околната среда и собственика на водоснабдителната система.
(4) (Попр., ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Водоснабдителните системи за условно чисти води (води с качества, които не съответстват на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели) се ползват при условията и по реда на тази наредба.
(5) Канализационните системи се ползват за отвеждане, пречистване и заустване в съответен водоприемник на отпадъчните и/или дъждовните води от имотите на потребителите.

Чл. 5.
(1) Услугата водоснабдяване включва дейностите водовземане на природни води от водни обекти чрез водовземни съоръжения, тяхното пречистване чрез пречиствателни станции или пречиствателни съоръжения при необходимост, резервиране, транспортиране на водата по довеждащи водопроводи и по уличните разпределителни водоснабдителни мрежи в урбанизираните територии и доставяне на вода в имотите на потребителите чрез водопроводни отклонения.
(2) Услугата канализация включва дейностите, свързани с отвеждане на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите чрез канализационни отклонения и улични канализационни мрежи в урбанизираните територии и чрез отвеждащи колектори, пречистване на отпадъчните води чрез пречиствателни станции или пречиствателни съоръжения при необходимост и заустване на отпадъчните или пречистените води във водоприемници при удовлетворяване на изискванията за опазване на околната среда.
(3) Когато услугите В и К се предоставят от няколко оператора, които експлоатират поотделно водоснабдителната и канализационата система или техни отделни обособени части, операторите уреждат взаимоотношенията си с договор.

Чл. 6. Услугите В и К се осъществяват чрез:
1. водоснабдителната система до границата със сградната водопроводна инсталация или вътрешната (площадкова, дворна) водоснабдителна мрежа на потребителите;
2. канализационната система до границата със сградната канализационна инсталация или вътрешната (площадкова, дворна) канализационна мрежа на потребителите.

Чл. 7.
(1) Имотите на потребителите се водоснабдяват, като сградните водопроводни инсталации или вътрешните водоснабдителни мрежи се присъединяват към водоснабдителните системи чрез водопроводно отклонение с водомерен възел.
(2) Отпадъчните води от имотите на потребителите се отвеждат, като сградните канализационни инсталации или вътрешните канализационни мрежи се присъединяват към канализационните системи чрез канализационно отклонение посредством ревизионна шахта - собственост на потребителите.
(3) Водопроводните отклонения с водомерните възли и канализационните отклонения са част от общите мрежи на водоснабдителните и канализационните системи и се изграждат и поддържат от операторите.
(4) Потребителите осигуряват условия за присъединяване, като предоставят на оператора достъп до изградените от тях:
1. водомерна шахта, разположена в поземлен имот или в помещение в сграда за присъединяване на водопроводното отклонение към водопроводната инсталация или към вътрешната водоснабдителна мрежа на потребителя;
2. ревизионна шахта, разположена в поземлен имот или в помещение на сграда за присъединяване на канализационното отклонение към сградната канализационна инсталация или към вътрешната канализационна мрежа.

Чл. 8.
(1) Получаването на услугите В и К се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика (собствениците) на водоснабдителните и канализационните системи или от съответен регулаторен орган, създаден със закон или в изпълнение на концесионен договор. С общите условия за получаване на услугата В и К, наричани за краткост "общи условия", се определят:
1. правата и задълженията на оператора и на потребителите;
2. редът за измерване, отчитане, разпределение и заплащане на изразходваната вода и отведените отпадъчни води;
3. отговорността при неизпълнение на задълженията;
4. условията и редът за включване, прекъсване и прекратяване на водоподаването и/или отвеждането на отпадъчните води;
5. редът за осигуряване на достъп до водомерите, включително в жилищата на потребителите, както и за прекратяване на водоподаването на отделните водоснабдявани имоти.
(2) Операторите задължително публикуват одобрените общи условия най-малко в един централен и един местен ежедневник и осигуряват достъп до тях.
(3) Общите условия влизат в сила в едномесечен срок от публикуването им в централния ежедневник.
(4) В срок до 30 дни след влизането в сила на общите условия потребителите имат право да направят пред съответния оператор заявление, в което да предложат различни условия. Предложените от потребителите и приети от оператора различни условия се отразяват в писмени споразумения. При непостигане на споразумение в едномесечен срок от получаване на заявлението от оператора остават в сила общите условия.
(5) Новите потребители приемат общите условия със сключването на предварителен писмен договор за присъединяване към водоснабдителните и канализационните системи.
(6) По преценка на оператора присъединяването към водоснабдителните и канализационните системи на потребителите по чл.3, ал. 2, т. 2 може да се извършва при условия, различни от общите условия, въз основа на договор за предоставяне на услугите В и К.
(7) Потребителите на услугите В и К могат да упълномощят свой представител или представител на етажната собственост, включително наемател, да ги представлява пред оператора.
(8) Договорът за предоставяне на услугите В и К се предлага от оператора, като в него могат да се включват допълнителни условия, извън общите условия, ако не противоречат на изискванията на тази наредба.
(9) Наемателят на водоснабдяван имот може да заплаща услугите В и К от името на наемодателя, като е длъжен да спазва изискванията на тази наредба и на договора. Когато наемателят не спазва задълженията съгласно общите условия и договора, отговорен за тях е наемодателят.

Чл. 9. (Отм. с Решение № 3887 от 28.04.2005 г. по адм.д. № 9683 от 2004 г., ДВ, бр. 41 от 2005 г.) При промяна на носителя на правото на собственост, на строеж или на ползване или на режима на ползване на водоснабдявания имот върху новия потребител преминават всички права и задължения, които са свързани с получаването на услугите В и К. Новият собственик, суперфициар или ползвател е длъжен да уведоми оператора в 7-дневен срок за настъпилата промяна на собствеността.

Чл. 10. Новоизградените обекти на водоснабдителните и канализационните системи се предават на операторите от възложителя, реперирани и заснети с координатите на характерните им точки.

Глава втора
ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Чл. 11.
(1) Водоснабдяването с вода с питейни качества от водоснабдителните мрежи на урбанизираните територии се извършва чрез водопроводни отклонения към имотите на потребителите.
(2) Водопроводното отклонение е участък от водоснабдителната мрежа, който започва от водовземната скоба или фасонната част и се състои от водовземна част, водопроводни тръби и тротоарен спирателен кран и завършва с водомерен възел. Когато след водопроводното отклонение има повече от един потребител, водомерът на водопроводното отклонение е общ водомер.
(3) Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта на разстояние до 2 m от уличната регулационна линия или в общо леснодостъпно, затворено и с осигурено осветление помещение непосредствено след влизането на тръбата в сградата, когато тя е етажна собственост, или когато сградата отстои на не повече от 5 m от уличната регулационна линия.
(4) При сгради - етажна собственост, и водоснабдявани обекти с повече от един потребител всеки потребител поставя индивидуални водомери. Индивидуалните водомери след общия водомер на водопроводното отклонение са елемент на сградната водопроводна инсталация или на вътрешната водопроводна мрежа на потребителите. Индивидуалните водомери могат да бъдат монтирани и в помещението след общия водомер.
(5) Доставката, монтажът, проверката, поддържането и ремонтът на индивидуалните водомери се осигуряват от потребителите.

Чл. 12.
(1) Нови водопроводни отклонения се изграждат при условията на глава четвърта от Закона за устройство на територията (ЗУТ).
(2) Присъединяването към водоснабдителната система се извършва последователно чрез:
1. предварително проучване и уточняване на техническите условия за присъединяване;
2. сключване на предварителен договор за присъединяване към водоснабдителната система;
3. изготвяне на инвестиционен проект;
4. сключване на договор за предоставяне на услугите В и К.
(3) Операторът създава за обекта досие, в което се съхраняват всички документи по присъединяването.

Чл. 13.
(1) Присъединяването към водоснабдителната система се извършва въз основа на писмено заявление от възложителя до оператора в следните случаи:
1. при изграждане на нов обект в поземлен имот, който не е водоснабден;
2. при необходимост от промяна в параметрите на водоснабдяването на съществуващия обект (договорено водно количество и напор);
3. при водоснабдяване на съществуваща сграда;
4. при водоснабдяване на поземлен имот без застрояване;
5. при временно водоснабдяване на строителна площадка по време на изпълнение на строителството.
(2) Заявленията по ал. 1 се придружават от:
1. точен адрес и предназначение на водоснабдявания имот;
2. необходими водни количества и напор за питейно-битови, технологични и противопожарни нужди;
3. срок за въвеждане на обекта в експлоатация - при новоизграждани обекти;
4. копие от документа за собственост на водоснабдявания имот или за учредено право на строеж в чужд имот;
5. копие от визата за проектиране на водоснабдявания имот в случаите, когато издаването й е задължително съгласно чл.140, ал. 3 и чл.144, ал. 1, т. 2 ЗУТ;
6. схема, план или проект, с които се обосновава и предлага местоположението на присъединяването на имота към водопроводното и/или канализационното отклонение.
(3) За поземлени имоти без застрояване заявленията по ал. 1 се придружават от копие от документа за собственост или от документа за предоставяне на вещно право на ползване и схема, план или проект, с които се обосновава и предлага местоположението на присъединяването на имота към водопроводното и/или канализационното отклонение.
(4) Въз основа на писменото заявление по ал. 1 операторът извършва проучване за присъединяване и в 15-дневен срок предоставя на възложителя изходните данни и условията за присъединяване, необходими за проектиране на водопроводното отклонение и на сградната водопроводна инсталация и/или на вътрешната водопроводна мрежа, които включват:
1. напор и експлоатационно водно количество в точката на присъединяване;
2. схема с посочване на мястото на присъединяване и необходимите сервитутни зони на съоръженията за присъединяване;
3. изисквания, гарантиращи експлоатационната сигурност на присъединяването и качествата на питейната вода;
4. други специфични данни, необходими за проектиране на сградната водопроводна инсталация или на вътрешната водопроводна мрежа.
(5) С предварителния договор по чл.12, ал. 2, т. 2 се определят правата и задълженията на оператора и на потребителя на услугата В и К в съответствие с общите условия, техническите изисквания за присъединяване, както и условията и срока за сключване на окончателния договор.
(6) Инвестиционните проекти се изработват въз основа на предварителните проучвания по ал. 4 и на предварителния договор по ал. 5.
(7) Предварителният договор за присъединяване е необходимо условие за съгласуване и одобряване на инвестиционния проект по чл.143, ал. 1, т. 3 ЗУТ. Изходните данни и условията за присъединяване по ал. 4 са валидни до изтичането на срока на съответните разрешения за строеж на водоснабдяваните обекти.
(8) Проучването за присъединяване и предоставянето на изходни данни и условия за присъединяване се извършват след заплащане на такса, определена с тарифа от оператора. Таксата за присъединяване на обект към В и К мрежи се определя по методиката, дадена в приложението.

Чл. 14.
(1) Договорът за предоставяне на услугите В и К се предлага от оператора в едномесечен срок след издаване на разрешението за строеж. Той има силата на окончателен договор за присъединяване по смисъла на чл.84, ал.2 ЗУТ.
(2) Договорът по ал. 1 включва:
1. вида и техническите параметри на съоръженията в мястото на присъединяване съгласно предварителното проучване по чл.13, ал. 4;
2. режима на водоподаване;
3. броя и мястото на монтиране на водомерите;
4. границите на собственост на съоръженията;
5. финансовите взаимоотношения между страните;
6. взаимното задължение на страните за опазване на съоръженията и за осигуряване на достъпа в тях;
7. условията и реда за изменяне, допълване и прекратяване на договора.

Чл. 15.
(1) Когато за осъществяване на присъединяването поради технологична и/или конструктивна необходимост се налага в чужд поземлен имот да се изградят водопроводи и съоръжения, необходими за водопрекарване във връзка с водоснабдяването на съседни имоти, всички водомерни устройства се разполагат в една шахта в първия имот. Собственикът на служещия поземлен имот учредява право на водопрекарване при условията и по реда на чл.193 ЗУТ за вътрешните водопроводни мрежи след водомерната шахта в полза на собствениците на водоснабдяваните имоти.
(2) Когато при проучването за присъединяване се установи, че предвиденият за изграждане обект засяга съществуващи водоснабдителните съоръжения, те се изместват за сметка на възложителя въз основа на одобрен проект на името на собственика на системата.
(3) Присъединяването на обществени чешми, фонтани, басейни и други съоръжения за обществено ползване се извършва по реда на тази наредба въз основа на писмено искане от кмета на общината или кметството, от собственика или упълномощени от тях лица.

Чл. 16.
(1) След сключване на договора за предоставяне на услугите В и К операторът осигурява строителството на водопроводното отклонение и извършва присъединяването на обекта към водоснабдителната система съобразно условията на сключения договор и при спазване разпоредбата на чл.66 ЗУТ.
(2) Изисквания, които не са посочени от операторите при сключването на договора за присъединяване, не са основания за отказване на свързването.

Чл. 17.
(1) Поставянето под налягане на сградната водопроводна инсталация и/или на вътрешната водоснабдителна мрежа на потребителя се извършва в 7-дневен срок след:
1. подаване на заявление от потребителя за изпитване на водопроводната инсталация и/или на вътрешната водоснабдителна мрежа, като водоснабдяването е временно и се прекратява след изпитванията;
2. представяне на разрешението за ползване - за строежите от първа, втора и трета категория, или на удостоверението за въвеждане в експлоатация - за строежите от четвърта и пета категория;
3. подаване на заявление за включване на водоснабдяване на поземлен имот без застрояване - при условие че са изградени вътрешната мрежа и водомерната шахта.
(2) Потребителят поставя под налягане инсталациите и съоръженията след водопроводното отклонение на своя отговорност при спазване на техническите изисквания за сигурност, качество и безопасност.

Чл. 18. Не се разрешава:
1. свързването на водопроводи за питейна вода с водопроводи за условно чиста вода или с водопроводи за захранване с вода от неконтролирани от оператора водоизточници;
2. присъединяването на сградни водопроводни инсталации и вътрешни водопроводни мрежи към водоснабдителната система без сключен договор за предоставяне на услугите В и К;
3. премахването на сгради, без предварително да са изключени водопроводните им отклонения от оператора, за сметка на извършителя (собственика на строежа);
4. свързването на помпи за директно водочерпене от водопроводната система, сградната водопроводна инсталация и/или вътрешната водопроводна мрежа извън условията, определени с нормативните технически изисквания, и без съгласието на оператора;
5. изграждането на сгради и надземни съоръжения и разполагането на трайни насаждения в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт на водопроводите и водопроводните отклонения;
6. преминаването на водопроводни отклонения през чужди имоти с изключение на случаите по чл.14, ал. 1.

Чл. 19.
(1) Хидрофорните инсталации и другите инсталации за повишаване налягането на водата като елемент на сградните водопроводни инсталации се изграждат от и за сметка на потребителите.
(2) Операторите поддържат и ремонтират хидрофорните инсталации и другите инсталации за повишаване налягането на водата, когато инсталациите са тяхна собственост или са им предоставени с договор за експлоатация от потребителите.

Глава трета
ПОЛЗВАНЕ НА ДОВЕЖДАЩИ ВОДОПРОВОДИ ИЗВЪН ГРАНИЦИТЕ НА УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Чл. 20.
(1) Довеждащите водопроводи на водоснабдителните системи осигуряват пренасянето на вода от водоизточника до разпределителната водопроводна мрежа в урбанизираните райони.
(2) Довеждащите водопроводи и съоръжения се стопанисват и поддържат от операторите на водоснабдителните системи.
(3) Подаваните водни количества към урбанизираните територии се установяват чрез измервателни устройства, видът и местоположението на които се определят с проект.

Чл. 21. Водата от водоснабдителните системи се разпределя и преразпределя между отделните урбанизирани територии или части от тях въз основа на баланс на водите.

Чл. 22.
(1) При доказани възможности на водоизточника и на водоснабдителната система към довеждащите водопроводи могат да се включват допълнителни потребители - собственици на имоти извън строителните граници на урбанизираните територии, като условията за присъединяване се определят с договора за услугите В и К при спазване изискванията на чл.14, ал. 1.
(2) Присъединяването на водопроводните отклонения към довеждащия водопровод по ал. 1 се извършва, като водомерният възел се разполага на разстояние не по-голямо от 5 m от оста на водопровода.

Чл. 23.
(1) Не се разрешава разполагане на строежи и трайни насаждения по трасетата на подземните водопроводи в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт съгласно чл.112, ал. 2 от Закона за водите (ЗВ).
(2) Забраните, ограниченията и режимът на ползване на водоснабдителните системи се определят със ЗВ и Наредба № 3 от 2000 г. за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди (ДВ, бр. 88 от 2000 г.).

Глава четвърта
ПОЛЗВАНЕ НА КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ МРЕЖИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Чл. 24.
(1) Канализационните отклонения се проектират, изграждат и присъединяват към канализационните инсталации или вътрешните канализационни мрежи на потребителите при условията и по реда на чл.12 - 15, като се предоставят следните изходни данни:
1. вид на уличната канализационна мрежа;
2. вид и диаметър на канализационните тръби;
3. дълбочина и местоположение на уличната канализационна шахта.
(2) Количеството и максимално допустимото замърсяване по отделни характерни показатели на отпадъчните води, зауствани в канализационната система, се определят с договора за предоставяне на услугите В и К, като за производствените отпадъчни води се спазват изискванията на Наредба № 7 от 2000 г. за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места (ДВ, бр. 98 от 2000 г.).
(3) Цените за пречистване на отпадъчните води се определят по реда на чл.31 в зависимост от степента на замърсяването им, необходимите разходи за поддържането на канализационната система и пречистването на отпадъчните води.
(4) Не се разрешава:
1. присъединяването на канализационни отклонения в нарушение на изискванията на чл.12;
2. разполагането на строежи и трайни насаждения в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт на канализационните отклонения и колектори;
3. преминаването на канализационни отклонения и колектори през чужди имоти, с изключение на случаите по чл.87 и 193 ЗУТ.

Чл. 25.
(1) Канализационно отклонение е частта от уличния канал или колектор до ревизионната шахта, която:
1. при застрояване на отделни урегулирани поземлени имоти е на разстояние най-малко 2 m от уличната регулационна линия или се намира в самата сграда, когато сградата е на разстояние до 5 m от уличната регулационна линия;
2. при комплексно застрояване е разположена непосредствено след излизането на канализацията от сградата.
(2) При повреди или умишлено запушване на канализационните отклонения и колектори се прилагат изискванията на чл.19.
(3) Лицата, които отговарят за чистотата на уличната мрежа, поддържат и почистват дъждоприемните шахти. Операторите на водоснабдителните и канализационните системи поддържат и почистват връзката между дъждоприемната шахта и уличната канализация.

Чл. 26. Присъединяването на нови потребители към канализационните системи се извършва при условията и по реда на чл.12 - 16 и чл. 25, ал. 1.

Чл. 27.
(1) Операторите на канализационните системи осъществяват контрол върху количеството и качеството на изпусканите в канализационната система отпадъчни води, определени с договора за предоставяне на услугите В и К.
(2) Когато количествата и качествата на отпадъчните води по ал. 1 се различават от договорените, между оператора и потребителя се съставя констативен протокол, в който се констатират и нанесените вреди. Когато потребителят не се яви или откаже да подпише констативния протокол, същият се подписва от свидетел, който може да бъде и второ длъжностно лице на оператора.
(3) При нарушенията по ал. 2 операторът може да налага временно изключване на потребителя от канализационната система до отстраняване на нарушенията.
(4) Включване от потребителя на допълнителни отпадъчни водни количества в канализационната система от водоизточници на потребителите и други води се допуска след изменение на договора с потребителя.
(5) Количеството на включваните в канализационната система дъждовни води от поземлени имоти се определя с измервателно устройство - собственост на потребителя, или се договаря.

Глава пета
ПОЛЗВАНЕ НА ОТВЕЖДАЩИ КАНАЛИЗАЦИОННИ КОЛЕКТОРИ ИЗВЪН ГРАНИЦИТЕ НА УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ

Чл. 28.
(1) Отвеждащите канализационни колектори осигуряват отвеждане на отпадъчните води от урбанизираните райони до пречиствателните станции за отпадъчни води или до водоприемниците на отпадъчни води.
(2) Откритите канали, когато са елемент на канализационната система, се поддържат от операторите на канализационните системи.

Чл. 29.
(1) Операторите на канализационните системи могат да договарят с физически и юридически лица присъединяването към колекторите на отпадъчни води само в ревизионни шахти на канализационните колектори при условията и по реда на глава четвърта.
(2) При доказани възможности на канализационната система към отвеждащите колектори могат да се включват допълнителни потребители - собственици на имоти извън границите на урбанизираните райони, като условията се определят с договора за предоставяне на услугите В и К.

Глава шеста
ЗАПЛАЩАНЕ НА УСЛУГИТЕ В и К

Чл. 30. Изразходваната вода се отчита по водомера на водопроводното отклонение, а за сгради - етажна собственост - по общия водомер на водопроводното отклонение. Изразходваното количество вода се разпределя между потребителите в сграда - етажна собственост, въз основа на отчетите по индивидуалните им водомери по реда на тази наредба, като в разпределението се включват всички разходи в общите части на сградата и загубите на вода в сградната водопроводна инсталация.

Чл. 31. Цените на услугите В и К се определят от оператора в зависимост от изразходваното количество доставена и/или отведена вода при спазване на изискванията на чл.192 и 193 ЗВ и на тази наредба. Цените на услугите В и К се обявяват публично от оператора чрез публикуването им в един централен и един местен ежедневник не по-късно от три дни преди влизането им в сила.

Чл. 32.
(1) Услугите В и К се заплащат въз основа на измереното количество изразходвана вода от водоснабдителната система на оператора, отчетено чрез монтираните водомери на всяко водопроводно отклонение.
(2) За сгради - етажна собственост, или за водопроводно отклонение с повече от един потребител изразходваното количество вода се заплаща въз основа на измереното количество, отчетено по общия водомер на водопроводното отклонение за определен период от време. Отчитането на водомерите се извършва, като се прави първи отчет на общия водомер, а след това се отчитат индивидуалните водомери. Отчитането на общия водомер се извършва в присъствието на представител на потребителите. Датата и часът на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери се обявяват с писмено съобщение, поставено на подходящо място в сградата, в срок не по-кратък от три работни дни преди деня на отчитането.
(3) Отчетеното по ал. 2 количество вода се разпределя между отделните потребители въз основа на отчетите за същия период от време на всички индивидуални водомери след общия водомер при условията и по реда на тази наредба, като се вземат предвид загубите в сградната водопроводна инсталация и разходите за общи нужди, приети от общото събрание на етажната собственост.
(4) Отчетените данни по ал. 2 и 3 се установяват чрез отбелязване в карнета, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или негов представител, освен в случаите на отчитане по електронен път.
(5) При разлика в отчетеното количество вода по ал. 2 и в сбора на отчетите по индивидуалните водомери по ал. 3, по-голяма от 20 на сто, в 7-дневен срок операторът уведомява упълномощения представител на етажната собственост. При подаване на молба от упълномощения представител на етажната собственост в 10-дневен срок от уведомяването за установяване на причините операторът определя комисия, в която се включват молителят и представители на оператора.
(6) В 14-дневен срок комисията съставя протокол, в който отразява установените причини и предложенията за тяхното отстраняване. Когато установените причини се дължат на неизправност в сградната инсталация, те се отстраняват от потребителите в етажната собственост, които заплащат разходите за извършената проверка.
(7) Установяването на разлики по ал. 5, по-големи от 20 на сто, не е основание за неплащане на изразходваното количество вода.
(8) Отчитането по ал. 1 се извършва от длъжностни лица на оператора на водоснабдителната система или от лица, на които това е възложено от оператора въз основа на договор.
(9) Отчитането по ал. 2 и 3, както и разпределението на количеството вода, изразходвано за общи нужди в етажната собственост или за водопроводно отклонение с повече от един потребител, включително загубите на вода в сградната водопроводна инсталация за потребителите по чл.3, ал. 1, т. 2 и 3, се извършват от:
1. длъжностните лица на оператора на водоснабдителната система или от лица, на които това е възложено от оператора въз основа на договор;
2. управителя или председателя на управителния съвет на етажната собственост или друг потребител, упълномощен от общото събрание на етажната собственост, с когото операторът сключва договор.
(10) Операторът на водоснабдителната система монтира, поддържа и контролира водомерите на водопроводните отклонения, по които се отчита и заплаща изразходваното количество вода.
(11) Когато потребителите имат изградени собствени (местни) водоизточници, от които отпадъчните води се включват в канализационната мрежа, те монтират на тях водомерни възли за своя сметка.

Чл. 33.
(1) Операторът пломбира холендъра на индивидуалните водомери към водопроводната тръба за сметка на потребителите.
(2) При установяване на повреда в индивидуалните водомери на потребителите представителят на оператора прави предписание за отстраняване на повредата на водомера и за срока за отстраняването й, като демонтира пломбата на холендъра. След отстраняване на повредата потребителят уведомява оператора и осигурява достъп до водомера съобразно общите условия или договора за извършване на първоначално отчитане и пломбиране на холендъра.
(3) На мястото на повредения водомер операторът може да постави редовен (оборотен) водомер, като разходите, свързани с неговото сваляне, ремонт и поставяне, са за сметка на потребителите.
(4) Във водоснабдителните системи и инсталации могат да се монтират само типове водомери, одобрени по реда на Закона за измерванията (ЗИ).

Чл. 34.
(1) Преди монтаж водомерите подлежат на задължителен метрологичен контрол съгласно ЗИ.
(2) Освен контрола по ал. 1 на водомерите се извършват и следните проверки:
1. периодично;
2. след ремонт;
3. при нарушаване на пломбата;
4. по искане на оператора или потребителя.
(3) При възникване на спор относно метрологичните характеристики (точността) на водомерите всяка от страните може да заяви извършване на експертиза по реда на ЗИ.
(4) При изправен водомер разходите за експертизата се поемат от заявителя.

Чл. 35.
(1) Показанията на водомерите се отчитат с точност до 1 m3 за период, който се определя в общите условия или договора, но не по-дълъг от шест месеца.
(2) Когато периодът на отчитане на водомерите е по-дълъг от един месец, операторът ежемесечно начислява служебно количество изразходвана вода, определено въз основа на средния месечен разход от редовно отчетените съответни периоди на предходната година. След отчитане на показанията на водомерите количеството вода се изравнява в съответствие с реалното потребление.
(3) Достъпът на длъжностното лице на оператора до водомера за извършване на отчети, включително в жилищата на потребителите, се осигурява съгласно общите условия или договора.
(4) При невъзможност за отчитане на водомерите поради отсъствие на потребителя или на неговия представител потребителят е длъжен да уточни с оператора в удобно за двете страни време извършването на отчитането в срок не по-дълъг от една година от последното отчитане.
(5) При отказ на потребителя да осигури достъп на длъжностното лице на оператора до водомера длъжностното лице съставя протокол, който се подписва от него и от поне един свидетел. Длъжностното лице отбелязва в протокола трите имена, единните граждански номера и адресите на свидетелите, които могат да бъдат и длъжностни лица на оператора.
(6) При отказ на потребителя да осигури достъп на длъжностното лице на оператора за отчитане на показанията на водомера разходът на вода се изчислява по пропускателната способност на водопроводната инсталация непосредствено преди водомера при непрекъснато изтичане на водата със скорост 1,5 m/s.

Чл. 36.
(1) Количеството отведени отпадъчни води в канализационната система се приема равно на количеството изразходвана от потребителя питейна вода, като към това количество се прибавя и количеството изразходвана вода от други водоизточници съгласно договора между оператора и потребителя.
(2) В случаите, когато потребителят е монтирал средство за измерване за отведените отпадъчни води, прието с протокол от оператора, тяхното количество се отчита по показанията на средството за измерване.
(3) При техническа невъзможност за монтиране на средство за измерване по ал. 2 количеството вода, включено в състава на произвежданите храни и други продукти, се установява по реда, определен с общите условия или договора, и се приспада от отчетеното количество питейна вода.
(4) Количеството на пречистените води се приема равно на количеството отведени отпадъчни води за съответните потребители.

Чл. 37. При установяване на незаконно присъединяване към водопроводните и канализационните системи съответните отклонения се прекъсват, а изразходваните, отведените и пречистените количества вода се определят по реда на чл.35, ал. 6 за едногодишен период, освен ако се докаже, че периодът е по-малък. По същия ред се определя и количеството изразходвана вода в случаите на нарушаване на пломбите и физически въздействия върху водомерите, причинили тяхната повреда.

Чл. 38. Потребителите от Националната служба "Пожарна и аварийна безопасност" при използване на вода от пожарните хидранти на водоснабдителната система с участието на представител на оператора съставят протокол, в който се отразяват използваните количества вода за гасене на пожари.

Чл. 39.
(1) Изразходваното количество вода се определя по реда на чл.35.
(2) При водопроводни инсталации, присъединени към водопроводно отклонение с общ водомер, и при наличието на индивидуални водомери в обектите на всички потребители разпределението на количеството вода по ал. 1 се извършва и заплаща, както следва:
1. в срок 24 часа се отчитат количествата вода, преминали през общия водомер и през индивидуалните водомери;
2. за потребителите, чиито индивидуални водомери не са отчетени в срока по т. 1, се определят служебно данни, равни на средния месечен разход от редовно отчетените съответни периоди на предходната година;
3. разликата между данните, отчетени по общия водомер, и сумата от отчетените количества по индивидуалните водомери и данните по т. 2 се разпределя пропорционално на отчетените по индивидуалните водомери количества и начислените служебно данни по т. 2;
4. определените разлики по т. 3 и тяхната цена се записват на отделен ред и се начисляват в общата сума за всеки потребител при условията на чл.32, ал. 5.
(3) По изключение в случаите, когато сградната водопроводна инсталация е проектирана така, че индивидуални водомери в жилищата не могат да бъдат монтирани, разпределението на изразходваното количество вода и отчитането на отведената и пречистената вода се извършват съобразно броя на обитателите на жилищата. За техническата невъзможност за монтиране на индивидуални водомери и броя на обитателите на всеки обект се съставя протокол, подписан от оператора и от упълномощения представител на етажната собственост.
(4) В обекти с повече от един потребител, в които индивидуални водомери имат само някои от потребителите, изразходваното количество вода след общия водомер на водопроводното отклонение се разпределя, както следва:
1. отчитат се преминалите количества вода през общия водомер;
2. отчитат се преминалите количества вода през индивидуалните водомери; отчитането по т. 1 и 2 се извършва съгласно ал. 2, т. 1;
3. за потребителите без индивидуални водомери количествата вода се определят по реда на чл.39, ал. 5 и 6;
4. разликата между данните по т. 1 и сбора от отчетените по т. 2 и 3 количества вода се разпределя пропорционално на изразходваните количества, определени в т. 2 и 3;
5. определените по т. 4 разлики и тяхната цена се записват на отделен ред и се начисляват в сметката на всеки потребител при условията на чл.32, ал. 5;
6. когато сборът от количествата по т. 2 и 3 надвишава отчетеното по общия водомер, определените по т. 3 количества вода не се намаляват до поставянето на индивидуални водомери от потребителите.
(5) (Попр., ДВ, бр. 93 от 2004 г.) По изключение се допуска за потребители, които нямат монтирани водомери на водопроводните отклонения и индивидуални водомери, месечното количество изразходвана, отведена и пречистена вода да се заплаща, както следва:
1. по 6 m3 при топлофицирано жилище и по 5 m3 - при нетоплофицирано жилище за всеки обитател;
2. по 0,15 m3 на 1 m2 обработваема площ;
3. по 0,1 m3 за всеки m3 застроен обем сграда за сезонно ползване (вила, бунгало и др.), жилища и офиси, в които няма постоянен обитател;
4. по 0,5 m3 за всеки m3 застроен обем на сграда - за сгради в строеж.
(6) До поставянето на индивидуални водомери в сгради - етажна собственост, или на водопроводно отклонение с повече от един потребител определените в ал. 5 количества вода се завишават всяко тримесечие с по 1,0 m3 за всеки обитател.
(7) При имоти с повече от един потребител след водопроводното отклонение до монтирането на общи водомери от оператора изразходваното количество вода се отчита само по индивидуалните водомери на потребителите, а изразходваното количество вода от потребителите без монтирани индивидуални водомери - по реда на ал. 5 и 6.
(8) При кражба или повреждане на водомер на водопроводното отклонение служебно се начислява количество изразходвана вода, определено въз основа на средния месечен разход от редовно отчетените съответни периоди на предходната година.
(9) Изразходваната, отведената и пречистената вода за обществени чешми и фонтани в урбанизираните райони се заплаща от общините или кметствата или от упълномощените от тях лица по отчетите на водомерите.

Чл. 40.
(1) Услугите В и К се заплащат по цени, определени по реда на чл.31. При неспазване на сроковете за плащане на изразходваното количество вода, определени в общите условия и договорите, се заплаща законна лихва по реда на чл.86, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
(2) Възражения срещу определеното заплащане на изразходваното количество вода могат да се правят писмено пред оператора в 7-дневен срок от връчването на платежния документ. Подаването на възражение не освобождава потребителя от задължението му да заплати сумата по платежния документ в установения срок. Операторът се произнася в 10-дневен срок от подаване на възражението. При несъгласие на потребителя с решението на оператора спорът се решава по съдебен ред.
(3) При установяване на надвзети суми по избор на потребителя те се възстановяват от оператора при условията на ал. 1 или се прихващат от следващите плащания.

Глава седма
ПРЕКРАТЯВАНЕ ПОДАВАНЕТО НА ВОДА И ОТВЕЖДАНЕТО НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ

Чл. 41.
(1) Подаването и отвеждането на вода се осигурява непрекъснато или съобразно експлоатационните възможности на водоснабдителната и канализационната система.
(2) Подаването и отвеждането на вода може да бъде спряно от операторите напълно или частично без предварително уведомяване на потребителите в следните случаи:
1. отстраняване на аварии по водопроводните и канализационните системи в срок до 8 часа;
2. прекратяване на електрозахранването на помпените и пречиствателните станции или на хидрофорните уредби;
3. стихийни бедствия (наводнения, земетресения, свличане на земни пластове, силни бури, обилни снеговалежи, замърсявания и др.) и производствени аварии, в резултат на които участъци от водопроводните системи са престанали да функционират или качествата на водата представляват опасност за живота и здравето на хората;
4. необходимост от увеличаване на притока на вода към места на възникнали пожари.
(3) След предварително уведомяване операторите могат да спират напълно или частично подаването и отвеждането на вода в следните случаи:
1. при неизпълнение на предписание на оператора от страна на потребителите за отстраняване на недопустими технически и санитарни недостатъци в сградните водопроводни и канализационни инсталации или във вътрешните В и К мрежи на потребителите разходите, свързани с прекъсване и възстановяване на водоснабдяването и отвеждането на отпадъчните води, са за сметка на потребителите и се заплащат преди възстановяване на водоснабдяването;
2. при установяване на умишлена повреда;
3. при присъединяване на нови потребители;
4. при въвеждане на режим във водоснабдяването;
5. при прекъсване на незаконно присъединяване към водоснабдителните и канализационните системи;
6. при установяване на качества на отпадъчните води, неотговарящи на определените в договора или с нормативен акт;
7. при провеждане на планови профилактични прегледи, ремонти, реконструкции и други дейности, свързани с обслужването на водопроводните и канализационните системи, в продължение на повече от 8 часа;
8. когато при неспазване от страна на потребителите на задължения, чието неизпълнение е определено с общите условия и договора, те са основание за прекратяване на водоснабдяването;
9. при писмено заявление на потребителя за временно или постоянно прекратяване на водопроводното и канализационното отклонение, които той използва.
(4) При спиране на водоподаването за повече от 8 часа уведомяването по ал. 3, т. 3, 4 и 7 се прави съгласувано с общината или кметството най-малко 24 часа предварително, чрез средствата за масово осведомяване. В тези случаи се определя и срокът за възстановяване на водоподаването.
(5) Спирането или намаляването на водоснабдяването по ал. 2 продължава до отстраняване на причините, които са ги предизвикали. Когато за отстраняване на причините са необходими повече от 8 часа, засегнатите потребители се уведомяват по реда на ал. 4.
(6) При пълно спиране или значително намаляване на количеството вода в урбанизираните територии или части от тях, независимо от причините, които са ги предизвикали, операторът съвместно с общинската администрация осигурява питейна вода за населението до възстановяване на водоподаването.

Глава осма
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОПЕРАТОРА И ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ПРИ ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ И КАНАЛИЗАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ

Чл. 42.
(1) Операторите са длъжни:
1. да снабдяват потребителите с вода с питейни качества при равни условия, с икономически обосновани разходи за доставката й до имотите им;
2. да поддържат водоснабдителната и канализационната система в съответствие с техническите изисквания, с изискванията за безопасност при работа и с изискванията за опазване на околната среда;
3. да развиват съвместно с държавата и общините водоснабдителните и канализационните системи в съответствие с предвижданията на действащите устройствени планове;
4. да сключват договори за предоставяне на услугите В и К в съответствие с условията на действащите нормативни актове, тази наредба и общите условия;
5. да осъществяват оперативно управление на водоснабдителната и канализационната система;
6. при необходимост да извършват проверки за състоянието и експлоатацията на водопроводните и канализационните инсталации и вътрешните мрежи на потребителите;
7. да монтират средства за измерване при водоизточника за отчитане на подаваните количества вода към урбанизираните територии съгласно чл.20, ал. 3;
8. да не допускат включване в канализационната система на отпадъчни води, които могат да я запушат, да разрушат част от канализационната система или да компрометират пречиствателния процес в пречиствателната станция за отпадъчни води;
9. да разработват програми и да провеждат мероприятия за намаляване загубите на вода, за откриване на течове, за рационално ползване на водата от потребителите и за спазване на лимитите за потребление на вода, когато такива са установени с нормативен или административен акт;
10. да регистрират водомерите на потребителите, по които се извършват отчитането и разпределението на изразходваното количество вода само ако те са с характеристики, отговарящи на техническите изисквания на съответния водомерен възел;
11. при изпълнение на задълженията си да опазват съоръженията, инсталациите и имотите, които са собственост на потребителите.
(2) При неосигуряване на редовно водоподаване, отвеждане и пречистване на водите задълженията на операторите се определят с общите условия и с договора за предоставяне на услугите В и К.
(3) При извършване на проверките по ал. 1, т. 6 длъжностните лица, упълномощени от оператора, се легитимират със служебна и лична карта.

Чл. 43.
(1) Потребителите осигуряват достъп на длъжностните лица, упълномощени от оператора, при условията и по реда, определени в общите условия и договора, в следните случаи:
1. за отчитане на водомерите на водопроводните отклонения, а за сгради - етажна собственост - за отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери в жилищата и другите обекти в сградата;
2. за извършване на проверките по чл.42, ал. 1, т. 6 и за извършване на проверка и контрол на водомерите;
3. в други случаи, определени със закон, във връзка с извършване на услугите В и К.
(2) Потребителите са длъжни да:
1. заплащат услугите В и К съгласно чл.39;
2. опазват от повреда водопроводните и канализационните мрежи, съоръжения и инсталации, намиращи се в имотите им;
3. спазват ограниченията в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт и изискванията за опазване на санитарно-охранителните зони;
4. съхраняват целостта на пломбите на водомерите и на пломбите на холендрите към тях, както и да опазват възвратните клапи, пожарните кранове, хидрантите и други водопроводни устройства на сградните водопроводни инсталации;
5. уведомяват своевременно оператора за установени от тях повреди и неизправности по водопроводните и канализационните мрежи и съоръжения на територията на техните имоти;
6. не допускат неупълномощени от оператора лица да извършват каквито и да са дейности по водопроводните и канализационните системи и съоръженията към тях, собственост на оператора, на територията на техните имоти;
7. изпълняват направените предписания на оператора за реконструкция на водомерния възел или подмяна на водомера съобразно техническите изисквания за монтаж на водомера;
8. спазват санитарно-техническите изисквания за ползване на вътрешните водоснабдителни и канализационни мрежи и съоръжения и на сградните водопроводни и канализационни инсталации, да не замърсяват питейната вода и да не влошават качествата на отпадъчните води над допустимите норми;
9. не запушват и да не изливат масла и други отпадъци в канализацията, включително в дъждоприемните шахти на уличните оттоци;
10. спазват изискванията на наредбата по чл.135, т. 11 ЗВ.

Чл. 44. Потребителите по чл.3, ал. 2, т. 2 с непрекъсваем процес на производството са длъжни да изградят съоръжения за осигуряване на необходимия им резерв от вода.

Чл. 45. Споровете между операторите и потребителите се решават по съдебен ред.

Чл. 46. Физическите и юридическите лица, които извършват строителни, монтажни, ремонтни и други дейности, са длъжни:
1. да вземат необходимите мерки за опазване от повреди или унищожаване на водопроводните и канализационните мрежи и техните съоръжения;
2. когато при дейността си са повредили или унищожили част от водопроводните или канализационните мрежи и техните съоръжения:
а) да вземат незабавно мерки за локализиране на аварията;
б) да уведомят незабавно оператора.

Чл. 47.
(1) Причинените повреди на водоснабдителните системи, включително на водопроводните отклонения, се отстраняват за сметка на причинителя. Вреди и пропуснати ползи се търсят по общия съдебен ред.
(2) Когато причинителят на повредата не се установи, отстраняването е за сметка на:
1. потребителя - за частите от водоснабдителната система, намиращи се в имотите, в които е извършено присъединяването със сградните водопроводни инсталации и/или вътрешните водоснабдителни мрежи на потребителите след общия водомер;
2. оператора - за частите от водоснабдителната система, които са извън имотите по т. 1.
(3) При кражба и повреждане на водомерите на водопроводните отклонения, намиращи се в имотите на потребителя (замръзване на водомера, счупване на стъклото, унищожаване на пломби и други механични повреждания), ремонтът или смяната им се извършват от оператора за сметка на потребителя.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Урбанизирана територия" е територията на населено място или селищно образувание, обхваната от границите му (строителни граници), определени с устройствен план.
2. "Нов потребител" е:
а) възложител на строеж, който се предвижда да бъде присъединен към водоснабдителната и/или канализационната система;
б) възложител на реконструкция, преустройство или смяна на предназначение на съществуващ , присъединен към водоснабдителната и/или канализационната система, обект;
в) купувач на съществуващ и присъединен към водоснабдителната и/или канализационната система обект.

§ 2. При пресъхване или силно намаляване на дебита на водоизточниците и съобразно изискванията на тази наредба операторът уведомява териториалните органи на изпълнителната власт и предлага да се предприемат действия за въвеждане на:
1. режим на водоползване;
2. (попр., ДВ, бр. 93 от 2004 г.) лимити на водопотребление;
3. ограничения във водоползването, като забрана на ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, моторни превозни средства, балкони и др.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3.
(1) (Попр., ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Условията и редът, при които съществуващите водопроводни и канализационни отклонения, собственост на потребителите, се предоставят за експлоатация на оператора, се определят с общите условия за получаване на услугите В и К и се конкретизират с договорите за предоставяне на услугите В и К.
(2) (Отм. с Решение № 3887 от 28.04.2005 г. по адм.д. № 9683 от 2004 г., ДВ, бр. 41 от 2005 г.) В случаите, когато изграждането на участъци от улични В и К системи и/или отклоненията от тях, необходими за предоставяне на услугите В и К, е икономически нецелесъобразно за оператора, изграждането им може да се извърши от потребителите по взаимно съгласие с оператора. Прехвърлянето на собствеността върху изградените елементи на водоснабдителните и/или канализационните системи от потребителите на собственика на водоснабдителните и/или канализационните системи се урежда при условията на разсрочено плащане за срок не по-голям от срока, определен в общите условия за получаване на услугите В и К.

§ 4. Операторите обявяват общи условия за получаване на услугите В и К в шестмесечен срок от влизане в сила на наредбата.

§ 5. Наредбата се издава на основание чл.135, т. 15 ЗВ и чл.84, ал. 3 ЗУТ и отменя Наредба № 9 от 1994 г. за ползване на водоснабдителните и канализационните системи (обн., ДВ, бр. 77 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 7 от 1996 г.; изм., бр. 3 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 16 от 1998 г.; попр., бр. 47 от 1998 г.; изм., бр. 3 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 70 от 1999 г.; изм. с Решение № 5590 от 2000 г. на ВАС на Р Б - бр. 78 от 2000 г., в сила от 26.IX.2000 г).

§ 6. Указания по прилагане на наредбата дава министърът на регионалното развитие и благоустройството.

Приложение
към чл. 13, ал. 8

Методика
за определяне на таксата за присъединяване на обект към В и К мрежи

Таксата за присъединяване на обект към водопроводната, съответно към канализационната мрежа се определя по формулите:

Тпр.в. = Цв x Qдн. x ( 1 + 0,1 Lв) +
+ Цв x Qпож. x (1 + 0,5 Lв),
Тпр.к. = Цкомпл. x Qдн. x (1 + 0,2Lк) +
+ Цкомпл. x Qпож. x (1 + 0,2Lк),

където: Тпр.в. е таксата за присъединяване на обект към водопроводната мрежа;
Тпр.к. - таксата за присъединяване на обект към канализационната мрежа;
Цв - цената на 1m3 подадена вода;
Цкомпл. - цената на 1m3 подадена вода, отведена канална вода и пречистена вода, ако има такава;
Qдн. - необходимото количество вода, провеждано от водопроводното отклонение, съгласно проекта, m3/ден;
Qпож. - необходимото количество вода за противопожарни нужди, m3/ден;
Lв - дължината на водопроводното отклонение, m;
Lк - дължината на канализационното отклонение, m.

Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив