Раздел I
Общи положения
Чл. 1.
(1) С тази наредба се определят организацията за работа на бюрата за социална дейност (БСД) и условията и редът, при които се извършват платени социални услуги за деца на възраст от 6 месеца до 16 години, болни и възрастни граждани в техните жилища или в болнични заведения.
(2) Бюрата за социална дейност са посредници при организирането и извършването на тази дейност.
(3) Посредническата услуга, оказвана чрез бюрата за социална дейност, е безплатна.
Чл. 2.
(1) Бюрата за социална дейност се разкриват, ръководят и контролират от регионалните (общинските) центрове за социални грижи или от общинските комитети на Българския червен кръст (БЧК).
(2) Необходимите средства и щатни бройки се предвиждат в бюджета на съответното звено, което организира такава дейност. Звеното осигурява и подходяща материална база.
(3) Ръководителят на БСД се назначава от ръководителя на регионалния (общинския) център за социални грижи или от председателя на общинския комитет на БЧК.
(4) Социалните услуги се извършват от сътрудници, регистрирани в бюрото за социална дейност.
Чл. 3.
(1) Услугите в болничните заведения се извършват с разрешението на съответния ръководител.
(2) Времетраенето на услугите е от 2 до 8 часа в жилищата на гражданите и до 12 часа в болничните заведения през деня или през нощта по желание на обслужваните.
Чл. 4.
(1) Извършените услуги се заплащат по утвърдена тарифа (приложение № 1).
(2) В работата на БСД за извършване на услуги могат да се привличат и включват и сътрудници на доброволни начала.
Раздел II
Видове услуги и организация на дейността
Чл. 5.
(1) Бюрата за социална дейност предлагат извършване на следните услуги и грижи за деца:
1. хранене, преобличане, оказване на помощ при физиологични нужди, вземане на храна от детска кухня, разходка и четене на книги, организиране на забавни игри, завеждане и връщане от детски ясли, градини, школи, училища, курсове и наемане на компаньон при отсъствие на родителите;
2. занимания по музика, живопис, общо образователни дисциплини, езиково обучение и др.
(2) Услугите за болни и възрастни хора са:
1. грижи за личната хигиена, смяна на спално белъо, подпомагане при извършване на физиологични нужди, почиставане на подлоги, уринатори и др.;
2. подпомагане на болния при провеждане на медицински и рехабилитационни процедури, назначени от специалист;
3. поднасяне на предварително подготвена храна и помощ при хранене;
4. даване на лекарства по лекарско предписание, четене на книги, писане на писма и др.;
5. покупка на хранителни продукти, лекарства, дрехи, обувки и др. и извеждане на разходка;
6. подготвяне на документи по повод пенсиониране, представяне на ТЕЛК, подпомагане от социални грижи;
7. услуги, свързани със заплащане на такси, данъци и други видове плащания.
Чл. 6. Оказването на услуги извън посочените в чл. 5 се извършва по допълнително взаимно договаряне.
Чл. 7.
(1) Ръководителят на бюрото за социална дейност изготвя картотека на сътрудниците, която включва: молба, личен картон (приложение № 2), медицинско удостоверение за здравословното им състояние и препоръка.
(2) Ръководителят на бюрото за социална дейност при необходимост изисква и други документи, удостоверяващи правоспособността за извършване на исканата услуга, вкл. и за завършен курс към БЧК.
Чл. 8.
(1) Ръководителят на бюрото за социална дейност регистрира заявката (приложение № 3), направена на място от гражданина или от упълномощено от него лице за извършване на исканата услуга въз основа на представен документ за самоличност.
(2) Ръководителят на бюрото за социална дейност или упълномощено от него лице извършва социална анкета, преценява възможностите за извършване на заявените услуги и осигурява изпълнението им в определения срок.
Чл. 9. Регионалните (общинските) центрове за социални грижи и комитетите на БЧК популяризират и разясняват дейността и функциите на бюрата за социална дейност и осигуряват необходимите печатни материали.
Чл. 10. Комитетите на БСД съвместно с БДС организират курсове за обучение на лицата, които ще извършват услуги по реда на тази наредба.
Раздел III
Права и задължения на ръководителя на бюрото за социална дейност
Чл. 11. Ръководителят на бюрото за социална дейност трябва да бъде с висше или полувисше образование и с квалификация в областта на социалните грижи.
Чл. 12. Правата и задълженията на ръководителя на БСД са следните:
1. представлява бюрото пред съответните инстанции, ведомства и организации;
2. набира сътрудници за извършване на услугите, като поддържа тясна връзка с бюрата по труда;
3. осигурява контакт между лицата, заявили желание за ползване на определени услуги, и тези, които ги извършват;
4. следи за добросъвестното извършване на услугите;
5. получава обратна информация от гражданите с оглед на осъществяване контрол за качеството на извършените услуги;
6. при констатирани нарушения от страна на сътрудниците ръководителят на БСД може да преустанови дейността им за определен срок или завинаги.
Заключителна разпоредба
Параграф единствен. Тази наредба отменя Наредба № НА-23-2 от 1983 г. за работа на бюрата за социална дейност на Министерството на народното здраве и Централния комитет на Българския червен кръст (необнародвана).
Приложение № 1
към чл. 4
Тарифа за заплащане на услугите, извършвани чрез бюрата за социална дейност
1. Часовите ставки за заплащане на извършените услуги се формират на база на утвърдената минимална работна заплата в страната.
2. Определените часови ставки се завишават с определен процент, както следва: - при извършване на услуга през нощта от 20 до 7 ч. - с не по-малко от 30 на сто; - за гледане на тежко болен - с не по-малко от 30 на сто; - за гледане на дете от 6 месеца до 3-годишна възраст - с не по-малко от 20 на сто; - за гледане на дете с преподаване на чужд език, музика, живопис и др. - с не по-малко от 35 на сто.