Наредба № 59 от 9 май 2006 г. за изискванията за ветеринарномедицинска практика

МЗГ

Държавен вестник брой: 81

Година: 2007

Орган на издаване: МЗГ

Дата на обнародване: 22.10.2007

Раздел I
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят:
1. изискванията за осъществяване на ветеринарномедицинска практика;
2. изискванията към обектите, в които се осъществява ветеринарномедицинската практика:
а) ветеринарна клиника (лечебница);
б) ветеринарна амбулатория (кабинет);
в) ветеринарна лаборатория.

Чл. 2.
(1) Ветеринарномедицинска практика се осъществява от правоспособни ветеринарни лекари, регистрирани от Регионалната ветеринарномедицинска служба (РВМС), на чиято територия практикуват.
(2) Ветеринарномедицинската практика се осъществява на територията на един участък само в обектите по чл. 1, т. 2.
(3) За лечение на животни компаньони, спортни коне, ловни кучета и декоративни животни не се прилага изискването за осъществяване на ветеринарномедицинска практика в един ветеринарен участък.

Чл. 3.
(1) Ветеринарните лекари, които упражняват ветеринарномедицинска практика в обектите по чл. 1, т. 2, трябва да имат удостоверение за регистрация по чл.30 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД), издадено от директора на РВМС.
(2) Ветеринарни техници могат да упражняват ветеринарномедицинска практика във ветеринарни клиники и ветеринарни амбулатории само под контрола на ветеринарен лекар при спазване изискванията по чл.38, ал. 2 и 3 ЗВД.

Чл. 4. (Отм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.)

Чл. 5. При съхранение и работа с ветеринарномедицински продукти (ВМП) в обектите по чл. 1, т. 2, които съдържат наркотични и психотропни субстанции, се прилагат изискванията по тази наредба и на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

Раздел II
Общи изисквания за ветеринарна клиника и ветеринарна амбулатория

Чл. 6. (Предишен текст на чл. 6, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" отговарят на следните минимални изисквания:
1. осигуряват условия и удобства за оказване на ветеринарномедицинска помощ на животните, съобразени с изискванията за хуманно отношение към животните и правилата за здравословни и безопасни условия на труд;
2. разположени са в електрифицирани и канализирани помещения и са осигурени с постоянен източник на топла и студена вода;
3. в помещенията им има отопление, осветление и вентилация съобразно предназначението;
4. разполагат със санитарен възел, който е лесно достъпен за ползване;
5. оборудването, подовите настилки, стените и таваните им позволяват влажно почистване и дезинфекция;
6. разполагат с медицински инструментариум, оборудване и апаратура съобразно извършваните манипулации в обекта;
7. разполагат със средства и оборудване (апарати) за стерилизация на инструментариума;
8. разполагат с хладилник или хладилна камера за съхранение на термолабилните ВМП;
9. при съхранение и работа със силно действащи и токсични ВМП, както и такива, които съдържат наркотични и психотропни субстанции, са обезопасени с метална врата или врата с метална решетка (ролетка), прозорци с метална решетка (ролетка) и сигнално-охранителна техника (СОТ).
(2) (Нова, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Имунологичните ВМП се съхраняват в хладилник при температура от +2 до +8 °С или препоръчаната от производителя, като се спазват условията за съхранение, посочени в указанията на производителите.

Раздел III
Изисквания за ветеринарна амбулатория (кабинет)
(Загл. доп., ДВ, бр. 81 от 2007 г.)

Чл. 7.
(1) (Изм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Ветеринарната амбулатория разполага със:
1. помещение за извършване на прегледи и манипулации (манипулационна), осигурено с постоянен източник на топла и студена вода;
2. обособен операционен сектор, който може да бъде в манипулационната или отделно помещение;
3. санитарен възел.
(2) Лекарствените ВМП, необходими за извършване на лечебно-профилактична дейност, се съхраняват в отделен шкаф или помещение, при спазване на условията за съхранение, посочени от производителя.
(3) (Отм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.)

Раздел IV
Изисквания за ветеринарна клиника (лечебница)

Чл. 8.
(1)(Изм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.) (1) Ветеринарната клиника (лечебница) разполага със следните самостоятелно обособени и оборудвани помещения:
1. чакалня;
2. помещение за прегледи и манипулации (манипулационна), осигурено с постоянен източник на топла и студена вода;
3. помещение (зала) за операции;
4. лаборатория за параклинични изследвания;
5. рентген;
6. помещение за съхранение на ВМП, оборудвано със стелажи и шкафове, като се осигуряват условия за спазване на изискванията за съхранение на ВМП, получени от производителя;
7. стая за персонала;
8. санитарен възел.
(2) Ветеринарната клиника може да разполага и със стационар, който трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да разполага със склад за съхранение на храните за животни;
2. да осигурява условия за отглеждане на животните, подходящи за съответния вид и в съответствие с изискванията за хуманно отношение към животните;
3. различните животински видове и самите животни да са отделени едни от други с цел избягване на възможност за взаимно нараняване;
4. да е водоснабден и електрифициран;
5. подовите настилки, стените и оборудването да позволяват измиване и дезинфекция.

Раздел V
Условия и ред за работа във ветеринарната амбулатория и ветеринарната клиника

Чл. 9. Ветеринарните лекари, които упражняват ветеринарномедицинска практика в обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" разполагат с личен щемпел, съгласно чл.36 ЗВД.

Чл. 10. (Отм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.)

Чл. 11.
(1) Във ветеринарните клиники и ветеринарните амбулатории се водят и съхраняват следните документи:
1. удостоверение за регистрация по чл.30 ЗВД;
2. амбулаторен дневник;
3. дневник за ВМП - име и адрес на доставчика, дата на получаване и срок на годност;
4. дневник за извършените дезинфекции - вид на дезинфекционното средство, дата и час на извършване;
5. нормативни актове, които регламентират ветеринарномедицинската практика;
6. утвърдена писмена процедура за почистване, дезинфекция и обеззаразяване на помещенията;
7. утвърдена писмена процедура за реда за контрол върху инфекциите;
8. утвърдени писмени правила за изхвърляне и унищожаване на заразените отпадъци в съответствие с изискванията на Закона за управление на отпадъците;
9. дневник, в който в началото и в края на работния ден се вписват температурните стойности на хладилника, в който се съхраняват ВМП.
(2) Документацията по ал. 1, т. 2 и 3 се съхранява за срок две години.
(3) Ветеринарните лекари, които упражняват ветеринарномедицинска практика, представят, при поискване, водената от тях документация на контролните органи от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС).
(4) Ветеринарният лекар предписва ветеринарномедицински продукти по чл.374, ал. 1 ЗВД с рецепта.

Чл. 12.
(1) В обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" се обявяват работно време и ценоразпис на ветеринарномедицинските услуги, поставени на видно място.
(2) В обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" се поставя табела, която указва как може да се получи ветеринарномедицинско обслужване извън работното време (телефон за връзка, адрес на лечебно заведение и др.).

Чл. 13.
(1) Обектите, в които се осъществява ветеринарномедицинска практика, разполагат с персонал, който да осигурява своевременно и в пълен обем съответните ветеринарномедицински услуги.
(2) (Доп., ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Ръководител на обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" може да бъде лице с квалификационна степен магистър по ветеринарна медицина и с клиничен стаж най-малко 3 години.
(3) Задълженията и отговорностите на персонала се определят от ръководителя на обекта. За всяка длъжност се разработва и утвърждава длъжностна характеристика.
(4) Във ветеринарномедицинската практика всеки ветеринарен лекар има пълна самостоятелност при вземане на решения, отнасящи се до клиничната и превантивната дейност.
(5) Персоналът в обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" разполага и използва индивидулни предпазни средства при работа с кръв, телесни течности, заразни материали и др.
(6) Ръководителят на обекта утвърждава правила за действие в случаите на нараняване по време на работа и процедурите по чл. 11, ал. 1, т. 6, 7 и 8.
(7) Персоналът в обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" спазва утвърдените от ръководителя на обекта правила и процедури.
(8) (Изм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Ветеринарните лекари в обектите по чл. 1, т. 2, букви "а" и "б" информира собствениците на пациентите за възможните разходи за лечение, изследвания и процедури преди тяхното започване.
(9) (Нова, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Операции се извършват след подписване на информирано съгласие от собственика на животното.

Чл. 14.
(1) Ветеринарните лекари при осъществяване на ветеринарномедицинската практика използват апаратури, инструменти и консумативи, които съответстват на характера на дейността и потребностите в спешни случаи.
(2) Ветеринарните лекари при осъществяване на ветеринарномедицинската практика използват инструменти за еднократна употреба и/или инструменти след стерилизация.
(3) Инструментите се съхраняват по начин, който осигурява тяхната стерилност.
(4) Заразените отпадъци се изхвърлят и унищожават при спазване изискванията на правилата по чл. 11, ал. 1, т. 8, като за целта се осигуряват непропускащи контейнери, разположени на безопасни места за изхвърляне на заразени (вредни) отпадъци.

Чл. 15. Помещенията в амбулаториите и клиниките се поддържат в добро санитарно-хигиенно състояние, като всяко почистване се отразява в дневник.

Чл. 16.
(1) Ветеринарните лекари при осъществяване на ветеринарномедицинската практика разполагат с медицинско оборудване, необходимо за осигуряване на неотложна помощ, което включва:
1. стетоскоп;
2. хирургически набор за амбулаторни операции;
3. набор за амбулаторни гинекологични прегледи;
4. подвижна инструментална маса.
(2) Ветеринарните лекари при осъществяване на ветеринарномедицинската практика може да разполагат с допълнителни апарати и инструменти в зависимост от вида и спецификата на извършваните дейности.

Чл. 17.
(1) (Изм., ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Всеки регистриран ветеринарен лекар, практикуващ в един ветеринарен участък, разполага с лекарска чанта, необходима при домашни посещения и за оказване на неотложна медицинска помощ.
(2) Лекарската чанта съдържа задължително: стетоскоп, термометър, ръкавици, лекарствени продукти за спешни случаи, които са в срок на годност, различни размери спринцовки и игли и консумативи (превързочни материали и др.), ВМП.
(3) Практикуващият ветеринарен лекар може да добавя в лекарската чанта и други инструменти и консумативи съобразно спецификата и вида на пациентите си.
(4) (Нова, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) Домашни посещения за лечение на домашни любимци се разрешават само при невъзможност за транспортиране поради опасност за живота на животното или поради опасност от разпространение на заразна болест.

Чл. 18.
(1) Във ветеринарномедицинската практика всяко прегледано и/или лекувано животно се вписва в амбулаторен дневник, който съдържа:
1. дата на преглед;
2. пореден номер и вид на пациента;
3. идентификационен номер на животното;
4. име и адрес на собственика;
5. диагноза;
6. лечение;
7. указание за спазване на карентни срокове;
8. подпис и печат на ветеринарния лекар;
9. забележка.
(2) В амбулаторния дневник се вписват всички извършени домашни или други посещения извън амбулаторията или клиниката.

Раздел VI
Изисквания, условия и ред за работа във ветеринарна лаборатория

Чл. 19.
(1) Ветеринарните лаборатории извършват лабораторни изследвания с диагностична и/или профилактична цел.
(2) Ръководител на лаборатория може да бъде лице с квалификационна степен магистър по ветеринарна медицина и най-малко три години лабораторен стаж.
(3) Лабораторните специалисти имат образование и квалификация, съответстващи на видовете изследвания, извършвани от тях.

Чл. 20.
(1) Лабораториите за ветеринарномедицински изследвания:
1. разполагат с квалифициран персонал, оборудване и материали, съобразно вида на извършваните изследвания;
2. разположени са в електрифицирани и канализирани помещения, осигурени с постоянен източник на топла и студена вода;
3. разполагат със санитарен възел;
4. в помещенията има отопление, осветление и вентилация, съобразно предназначението;
5. оборудването, подовите настилки, стените и таваните позволяват влажно почистване и дезинфекция;
6. разполагат със средства и апарати за стерилизация и хладилник или хладилна камера за съхранение на термолабилните материали.
(2) Ветеринарните лаборатории разполагат със самостоятелно обособени помещения, чиито размери, конструкция и разположение осигуряват разделяне на дейностите и изолиране на тестсистемите за отделните видове изследвания:
1. за приемане и обработване на материалите за изследване;
2. за съхранение на хранителни среди, химически материали и реактиви;
3. за подготовка на хранителни среди;
4. за лабораторни изследвания;
5. за съхраняване на биологични материали, съдържащи живи причинители на особено опасни инфекции;
6. за стерилизация (автоклав или инсенератор);
7. за миене и сушене на посуда.

Чл. 21.
(1) Във ветеринарните лаборатории за всяка длъжност се разработват длъжностни характеристики и се утвърджават от ръководителя.
(2) Ръководителят на ветеринарната лаборатория утвърждава писменно:
1. методи за лабораторни изследвания;
2. инструкции за работа с лабораторните уреди;
3. инструкции за достъп до биологичните материали, съдържащи живи причинители на особено опасни инфекции, и работа с тях;
4. инструкции за достъп до лабораторията в зависимост от степента на биориск и работа с живи причинители на особено опасни инфекции;
5. инструкция за почистване и дезинфекция на помещенията и оборудването;
6. инструкция за движение на диагностичните материали - приемане, идентификация, обработване, изследване и съхранение;
7. инструкция за обезвреждане на пробите.

Чл. 22.
(1) Във ветеринарните лаборатории се водят и съхраняват следните документи:
1. дневник за получените диагностични средства, химикали и реактиви, хранителни среди, клетъчни култури, референтни материали и други биологични продукти, съдържащ данни за: произход, дата на получаване и срок на годност;
2. лабораторен дневник, в който се вписват:
а) дата и входящ номер на получаване на пробата;
б) номер и дата на съпроводителния документ на пробата;
в) име, длъжност и адрес на изпращача;
г) вид и количество на пробата и годност за изследване;
д) вид и цел на лабораторното изследване;
е) резултат от изследването и номер на протокола от изследването;
ж) начин на обезвреждане на пробата;
3. протоколи от лабораторните изследвания, които да съдържат:
а) номер и датата на провеждане на изследването;
б) данни за пробата - идентификация, дата на вземане, метод на изследване;
в) данни за хранителните среди, реактиви, антигени, серуми, диагностикуми със съответните срокове на годност;
г) резултати от изследването;
д) заключение;
е) подпис на извършилия изследването и на ръководителя на лабораторията;
4. дневник за отразяване на резултатите от метрологичния контрол на лабораторните уреди;
5. дневник за ежедневно регистриране на температурата и влажността в лабораторията;
6. дневник за поддържаните в лабораторията референтни щамове и собствени изолати, в който да са отразени номер или код на щама, видът, дата на получаване и брой пасажи;
7. дневник за извършени ежедневни почиствания и дезинфекции;
8. удостоверение за регистрация по чл.30 ЗВД;
9. нормативни актове, които регламентират лабораторната практика.
(2) Документите по ал. 1 се представят при поискване от контролните органи на НВМС.
(3) Документите по ал. 1 се съхраняват за срок три години.

Чл. 23. При работа във ветеринарните лаборатории:
1. не се допускат външни лица в работните лабораторни помещения;
2. персоналът на лабораторията работи задължително с работно облекло, ръкавици и други предпазни средства за лична защита съобразно риска от заразяване;
3. при работа с инфекциозен или потенциално инфекциозен материал се работи само с автоматични пипети;
4. след приключване на работа всички епруветки и стъкленици, съдържащи инфекциозен материал, се надписват и съхраняват в хладилник, който се заключва и запечатва от ръководителя на лабораторията;
5. не се допуска излизането на персонала извън лабораторията със специалното работно облекло;
6. отпадъчните материали се обеззаразяват в дезинфекционен разтвор чрез автоклавиране или изгаряне;
7. не се допуска изхвърлянето на инфекциозен материал в канализацията или на сметищата за твърди отпадъци без предварително обеззаразяване;
8. унищожаването на отпадъчните материали се извършва в съответствие с изискванията на Закона за управление на отпадъците;
9. използваният инструментариум се дезинфекцира в дезинфекционен разтвор, след което се почиства и стерилизира в автоклав или сух стерилизатор;
10. след завършване на работа работните места и помещения се почистват и дезинфекцират.

Чл. 24. Ръководителят на ветеринарната лаборатория:
1. организира дейността на лабораторията в съответствие с изискванията на ЗВД;
2. изпраща за уточняване всяка проба с неясен или съмнителен резултат в съответната национална референтна лаборатория;
3. удостоверява с подписа си и печата на лабораторията достоверността на получените резултати от изследването;
4. уведомява незабавно НВМС за наличието на причинители на заболявания от списъка по чл.118 ЗВД и други заболявания с масов характер по животните, както и такива, които представляват опасност за здравето на хората.

Чл. 25. Ветеринарните лаборатории са длъжни:
1. да регистрират резултатите от лабораторните изследвания;
2. при диагностициране на заразно заболяване, подлежащо на задължително обявяване, да изпратят в централното управление на НВМС и съответната РВМС копие от съпроводителното писмо и протокола с резултатите от извършеното изследване;
3. да използват утвърдени в страната и/или международно признати методи;
4. да съхраняват изследваните проби в случаите по чл. 24, т. 4 по подходящ начин до изпращането им в съответната национална референтна лаборатория.

Чл. 26. При нарушение на изискванията към обектите, в които се упражнява ветеринарномедицинска практика, се налагат санкциите по чл.412 ЗВД.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Антиген" е вещество, способно да предизвика специфична имунобиологична реакция в организма, проявена в клетъчен или хуморален имунен отговор.
2. "Серум" е течна съставка на кръвта, получена след отстраняване на формените елементи и фибриногена в процеса на кръвосъсирване.
3. "Референтни щамове" са чиста култура микроорганизми от даден вид, изолирани от различни източници или от един източник в различно време, носещи специфичните особености на съответния микробен вид и определен фенотип.
4. "Автоклавиране" е стерилизация на различни материали в апарати (автоклав) чрез въздействие с водна пара и под налягане.
5. "Ветеринарен техник" е лице, което притежава диплома за завършено средно професионално ветеринарномедицинско образование.
6. (нова, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) "Информирано съгласие" е подписано от собственика на животното писмено уведомление за:
а) диагноза-прогноза за състоянието на животното;
б) името на хирурга;
в) сумата, която трябва да заплати собственикът за операцията;
г) какви грижи трябва да се положат от собственика за животното след операцията.
7. (нова, ДВ, бр. 81 от 2007 г.) "Клиничен стаж" е работа в кабинет или клиника.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл.25, ал. 2 и чл.26, ал. 3 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

§ 3. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".

§ 4. В едногодишен срок от влизане в сила на наредбата ветеринарните лекари, които подлежат на регистрация по реда на § 5, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, следва да приведат обектите, в които осъществяват ветеринарномедицинска практика, в съответствие с изискванията на наредбата.

§ 5. Контролът по изпълнение на наредбата се възлага на генералния директор на НВМС.

Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив