Наредба № 8 от 26.11.2007 г. за условията и реда за финансиране на диагностиката на професионалните болести от фонд “Условия на труд”

Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването

Държавен вестник брой: 103

Година: 2007

Орган на издаване: Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването

Дата на обнародване: 07.12.2007

Раздел I
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за финансиране на диагностиката на професионалните болести от фонд "Условия на труд" към министъра на труда и социалната политика, наричан по-нататък "фонда".

Чл. 2.
(1) За финансиране на диагностиката на професионалните болести се разходват средствата, определени като целева ежегодна субсидия от бюджета на фонд "Трудова злополука и професионална болест" на държавното обществено осигуряване по бюджета на фонда.
(2) Средствата по ал. 1 не могат да се разходват за финансиране на други дейности по програмата на фонда.
 
Чл. 3.
(1) Средствата за диагностика на професионалните болести се предоставят за:
1. медицински прегледи за диагностика на професионалната болест;
2. консултации със специалисти във връзка с диагностицирането на професионалната болест;
3. медицински изследвания:
а) лабораторни;
б) образни;
в) микробиологични;
г) биохимични;
д) имунологични;
е) функционални;
ж) други, необходими за точно диагностициране на болестта;
4. групови медицински прегледи на работници и служители в предприятията за ранно откриване на професионални болести.
(2) Финансирането на дейностите по предходната алинея се извършва по цени, утвърдени в ценоразписи за диагностика на болести със съмнение за професионален характер, съгласно приложения № 1 и 1а.

Раздел II
Условия за финансиране
 
Чл. 4.
(1) Право да кандидатстват за финансиране на дейности по диагностика на професионалните болести по чл. 3, ал. 1 имат само лечебни заведения за болнична помощ по смисъла на чл. 9, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения, които са:
1. с издадено разрешение за осъществяване на лечебна дейност от министъра на здравеопазването по реда на чл. 48, ал. 1 от Закона за лечебните заведения;
2. многопрофилна болница за активно лечение и имат обособено структурно звено (клиника и/или отделение) за диагностика и лечение на професионални болести;
3. получили положителна оценка от акредитация, включваща и структурните звена по т. 2, за извършване на дейностите, за които кандидатстват по Наредба № 18 от 2005 г. за критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения (ДВ, бр. 54 от 2005 г.).
(2) Лечебните заведения по ал. 1 трябва да отговарят на следните условия:
1. в състава на структурното звено по ал. 1, т. 2 да има назначени минимум двама лекари, притежаващи призната специалност "професионални болести" и най-малко три години стаж по тази специалност;
2. да разполагат с необходимите лаборатории и медицинска апаратура за осъществяване на методиките за диагностика на професионалните болести или да имат сключени договори с други лечебни заведения за осъществяване на дейностите съгласно приложение № 2.
 
Чл. 5. Нямат право да кандидатстват за финансиране на дейностите по диагностика на професионалните болести лечебни заведения, които:
1. са обявени в несъстоятелност или по отношение на тях има решение за откриване на производство по несъстоятелност;
2. се намират в ликвидация;
3. имат парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако компетентният орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;
4. има просрочени задължения към търговски банки;
5. са получили цялостно или частично финансиране за изпълнение на същите дейности от други източници на финансиране.

Чл. 6. Изпълнението на изискванията по чл. 4 и 5 се удостоверяват с оригинали или надлежно заверени копия на документи, издадени от съответния компетентен орган.

Чл. 7. При промяна на обстоятелства по чл. 4 и 5 лечебните заведения в 7-дневен срок от настъпването им писмено уведомяват фонда, като прилагат документи, удостоверяващи промяната.

Чл. 8. Фондът не предоставя средства за финансиране на:
1. банкови такси и разходи;
2. разходи, направени преди одобрението на кандидата за финансиране на дейностите по чл. 3;
3. други разходи, несвързани пряко с диагностиката на професионалните болести.
 
Чл. 9.
(1) Фондът финансира диагностиката на професионалните болести чрез възстановяване на действително извършени разходи по цени, утвърдени с ценоразписите от приложение № 1а към чл. 3, ал. 2.
(2) Възстановяването на действително извършените разходи се извършва след представяне на финансовите отчетни документи съгласно приложения № 3 и 3а, както и фактура за направените разходи в съответствие с общия финансов отчет.
(3) Не се възстановяват разходи, извършени или отчетени след крайната дата, посочена в договора по чл. 20, ал. 1.

Раздел III
Ред за финансиране на диагностиката на професионалните болести

Чл. 10.
(1) В 14-дневен срок от утвърждаване на бюджета на фонда от министъра на труда и социалната политика управителният съвет взема решение за откриване на процедура за набиране на предложения за финансиране на дейности по диагностиката на професионалните болести, с което одобрява документацията за участие в процедурата, както и цената й.
(2) В 7-дневен срок от решението по ал. 1 управителят на фонда издава заповед за набиране на предложения за финансиране на дейности по диагностиката на професионалните болести, в която се определят мястото и срокът за подаване на предложенията.

Чл. 11.
(1) Набирането на предложения за финансиране на диагностиката на професионалните болести се обявява чрез публикуване на покана в най-малко един национален ежедневник.
(2) Поканата по ал. 1 съдържа:
1. дейности за финансиране;
2. място за получаване на документацията;
3. място за подаване на предложенията;
4. срок за подаване на предложенията;
5. цена на документацията;
6. изисквания, на които трябва да отговарят кандидатите за финансиране;
7. адрес и телефон за контакти.

Чл. 12.
(1) За лицата, закупили документация, се води регистър.
(2) Средствата, получени от закупуване на документацията, постъпват като приход по бюджета на фонда.

Чл. 13. Предложенията на кандидатите за финансиране съдържат:
1. изчерпателно изброяване на болестите по нозологични единици/групи болести, за чиято диагностика кандидатстват, съгласно приложение № 1;
2. надлежно попълнена документация и приложения.

Чл. 14.
(1) Предложенията за финансиране на дейности по диагностика на професионалните болести се приемат всеки работен ден в деловодството на фонда.
(2) За предложенията по ал. 1 се води входящ регистър, в който задължително се записват входящ номер, дата и час на постъпване.
 
Чл. 15.
(1) Предложенията за финансиране на дейности по диагностика на професионалните болести се оценяват от комисия в състав до 7 членове.
(2) Съставът на комисията се определя от управителния съвет на фонда, като задължително се включват трима лекари, един юрист и един финансист.
(3) Не може да бъде член на комисията лице, което е "свързано лице" по смисъла на § 1 от Търговския закон.
(4) За отсъствие на обстоятелствата по ал. 3 членовете на комисията подписват декларация преди първото заседание за оценка на предложенията.
(5) При наличие на обстоятелства по ал. 3 и/или при самоотвод на член на комисията управителният съвет определя друг член на комисията.
(6) Членовете на комисията получават възнаграждение в размер, определен от управителния съвет на фонда.
 
Чл. 16.
(1) За първото заседание на комисията се уведомяват всички кандидати, подали предложения.
(2) Оценката на предложенията се извършва на два етапа в присъствието на всички членове на комисията:
1. проверка за наличието на документите по чл. 4 и 5 в присъствието на кандидатите;
2. оценка за съответствието на предложението на кандидата и декларираните от него възможности с изискванията на наредбата.
(3) При непълнота и при нередовност на документите по чл. 4 и 5 комисията определя срок не по-кратък от 7 дни за отстраняването им. Ако в определения срок констатираните непълноти и нередовност не се отстранят, предложението не подлежи на оценка по ал. 2, т. 2.
(4) В 14-дневен срок от първото заседание на комисията или от датата на отстраняване на констатираните непълноти или нередовност комисията изготвя доклад с мотиви за разгледаните и оценени предложения.
(5) Докладът по ал. 4 се приема с мнозинство. В случаи, че член на комисията е против направените оценки, той подписва доклада с особено мнение и писмено излага мотивите си.
 
Чл. 17.
(1) За заседанията на комисията по чл. 15 се води протокол от служител на фонда, който съдържа:
1. състав на комисията;
2. списък на разгледаните предложения;
3. резултатите от оценката и класиране на предложенията;
4. дата на съставяне на протокола.
(2) Протоколът се подписва от всички членове на комисията.
 
Чл. 18. В 14-дневен срок от представянето на доклада по чл. 16, ал. 4 и на протокола по чл. 17 управителният съвет взема решение за финансиране на предложенията.

Чл. 19. Управителят на фонда в 14-дневен срок от заседанието на управителния съвет уведомява писмено всички кандидати за решението по чл. 18.

Раздел IV
Сключване на договори
 
Чл. 20.
(1) Договорите за финансиране на одобрените от управителния съвет предложения се подписват от управителя на фонда, от една страна, и от ръководителя на лечебното заведение заедно с лицето, ръководещо структурното звено по професионални болести, от друга страна.
(2) Договорът за финансиране се сключва за срок не по-дълъг от една календарна година и не може да бъде по-дълъг от срока на акредитационната оценка, определен по Наредба № 18 от 2005 г. за критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения.
(3) В случаите, когато срокът на акредитационната оценка на изпълнителя по договора изтича преди края на текущата година, срокът на договора с фонда може да бъде продължен след представяне на документ, удостоверяващ новия срок на акредитационната оценка, при условие, че другите условия по договора остават непроменени.

Раздел V
Контрол по изпълнението на договорите

Чл. 21.
(1) Управителният съвет на фонда осъществява цялостен контрол по изпълнението на договорите за финансиране на диагностиката на професионалните болести.
(2) При изпълнение на функциите си по ал. 1 управителният съвет определя комисия, която да направи оценка по изпълнението на договорите, включваща юрист, финансист и лекар. Комисията се назначава от управителя на фонда.
(3) За извършената работа комисията по ал. 2 изготвя доклад.
(4) Членовете на комисията по ал. 2 получават възнаграждение в размер, определен от управителния съвет на фонда.

Чл. 22. При констатиране на нарушения по изпълнението на договора, свързани с представяне на неверни данни и финансови нарушения, управителният съвет може да вземе решение за уведомяване на прокуратурата и други компетентни органи. В тези случаи управителният съвет взема решение за прекратяване на договора и търсене на отговорност за нанесени вреди на фонда.

Раздел VI
Отчет за изпълнението на договорите

Чл. 23.
(1) Изпълнителите на договори за финансиране на диагностиката на професионалните болести отчитат ежемесечно финансовите средства по чл. 9, ал. 2 със:
1. общ финансов отчет;
2. финансови отчетни документи за извършени диагностични дейности;
3. фактура за направените разходи по общия финансов отчет.
(2) Месечните отчети по ал. 1 се представят във фонда до 10-о число на месеца.
(3) В 7-дневен срок от представянето на отчетите по ал. 1 служители на фонда, определени със заповед на управителя, правят проверка на:
1. документите по чл. 23, ал. 1;
2. съответствието на извършените дейности по диагностика на професионалните болести с изискванията на договора по чл. 20, ал. 1.
(4) За проверката по ал. 3 се изготвя доклад с констатации.
(5) В срок до 25-о число на месеца управителният съвет на фонда взема решение за възстановяване на приетите разходи.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на тази наредба "диагностика на професионалните болести" включва всички дейности, свързани със:
1. клиничното уточняване на диагнозата на заболяването със съмнение за професионален характер;
2. проследяването на динамиката (прогресия или регресия) в клиничното развитие на призната професионална болест.

Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание чл. 46, ал. 3 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
 
Приложение № 1
към чл. 3, ал. 2


Приложение № 1а
към чл. 3, ал. 2


Приложение № 2
към чл. 4, ал. 2, т. 2

Необходими звена и методики, участващи в диагностиката на професионалните болести

1. Клинична лаборатория.
2. Отделение по образна диагностика.
3. Лаборатории/кабинети за функционална диагностика:
- спирометрия;
- електрокардиография;
- кръвно-газов анализ;
- алергологични кожни и бронхопровокационни тестове и алергични провокационни тестове за горни дихателни пътища;
- електроенцефалограма;
- електромиография;
- вегетологични изследвания;
- капиляроскопия;
- студов провокационен тест;
- доплерова сонография;
- термисторна термометрия;
- алтернираща динамометрия;
- аудиометрия - прагова и надпрагова тонална аудиометрия, слухови стволови евокирани потенциали (ССЕП);
- импедансметрия;
- отоневрологични изследвания;
- олфактометрия;
- густрометрия;
- други.
Допълнителни звена, необходими за диагностиката на професионалните болести, осигурявани чрез сключени договори с други лечебни
заведения
1. Лаборатория за изследване на метали и метаболитите им в биологични среди
2. Имунологична лаборатория
3. Микробиологична лаборатория
4. Отделение по образна диагностика с възможности за осъществяване на компютъртомография и магнитнорезонансна томография
5. Отделение/кабинет за инвазивни изследвания на бели дробове, плевра, черен дроб, стомах и други с последващи цитологични (хистологични), имунологични, цитохимични и други изследвания и тъканни проби

Приложение № 3
към чл. 9, ал. 3 (PDF)


Приложение № 3а
към чл. 9, ал. 3 (PDF)
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив