Българската народна банка затегна правилата за отпускане на кредити от търговските банки. Управителният съвет на БНБ увеличи нивото на антицикличния капиталов буфер на 1,5%, като промяната влиза в сила от 1 януари 2023 г.
По този начин банките ще заделят повече резерви за всеки отпуснат кредит. Заемите за домакинства, особено жилищните, нарастват с ускорени темпове. Продължителното запазване на текущите нива на увеличение на кредитите при съществуващите нива на реалните лихвени проценти създава предпоставки за вдигане на задлъжнялостта, което може да се отрази негативно върху способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си и да доведе до нарастване на лошите заеми при потенциално влошаване на икономическата среда, мотивират решението си от БНБ.
В отговор на тези рискове на 16 септември 2021 г. БНБ увеличи антицикличния буфер от сегашните 0,5% на 1%, като промяната влиза в сила от 1 октомври 2022 г. Сега е взето решение за още едно повишаване на буфера.
Текущата политика на банките за поддържане на кредитната активност в сегментите на жилищното строителство и на кредитите, обезпечени с търговско и недвижимо имущество, макар и защитена като индивидуални кредитни решения и покрита с наличните ликвидни и капиталови буфери, има общосистемна проекция, което налага продължаване на проактивната позиция за изграждането на буферен капацитет срещу цикличните рискове, посочват от БНБ.
Предвид на запазващата се висока кредитна активност и несигурността по отношение на развитието на икономическата среда, повишението на равнището на антицикличния буфер от 1% на 1,5% в сила от 1 януари 2023 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при потенциално нарастване на необслужваните кредити. В съответствие с Наредба щ 8 на БНБ, решението за увеличаване на нивото на антицикличния буфер се оповестява 12 месеца преди влизането му в сила.