БНБ напомня какви са правата на потребителите при плащания в Европа

19.12.2019 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Българската народна банка публикува на своята интернет страница брошура на Европейската комисия на тема "Вашите права при извършване на плащания в Европа"
БНБ напомня какви са правата на потребителите при плащания в Европа
Снимка: БНБ

Българската народна банка публикува на своята интернет страница брошура на Европейската комисия на тема "Вашите права при извършване на плащания в Европа". Тя съдържа информация, свързана основно със сигурността и таксите при изпълнение на платежни операции, както и с новите видове платежни услуги - по предоставяне на информация за сметка и по иницииране на плащане.

В брошурата се напомня, че всеки потребител, който пребивава законно в ЕС, има право да ползва - безплатно или срещу приемлива такса, основна платежна сметка (т.е. сметка по дебитна карта, позволяваща теглене на пари в брой, депозиране на средства, както и нареждане и получаване на плащания).

А също и че плащанията в евро вече са със същите такси като за местните плащания, така една сметка в евро позволява да се извършват плащания в цяла Европа. Трансграничните плащания в евро от 15 декември струват колкото националните плащания в евро.

От септември 2019 г. електронните плащания са по-сигурни благодарение на задълбоченото установяване на идентичността на клиента. Това става чрез комбинация от различни фактори за удостоверяване на идентичността, например ПИН и в определени случаи пръстов отпечатък.

При кражба на кредитната карта отговорността на притежателя й е ограничена до най-много 50 евро (освен в случаи на груба небрежност).

Клиентите на банкови услуги няма да носят отговорност за неразрешени плащания, извършени, след като са информирали банката си, или за онлайн плащания, ако доставчикът на платежни услуги или банка не са осигурили задълбочено установяване на идентичността на клиента.

Когато сумата на окончателно картово плащане не е предварително известна (например при наем на автомобил или хотелски разходи), търговецът може да блокира по карта само одобрената от притежателя й сума.

По правило при плащане с потребителски дебитни и кредитни карти търговците - както в магазините, така и онлайн - не могат да изискват заплащането на цена, по-висока от обявената ("допълнителна такса").

Цялата брошура е налична тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...