Бизнесът в страната и региона се опасява от риск за неплатежоспособност

05.06.2024 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Само 37% от компаниите очакват ръст на печалбите през следващите месеци, в някои сектори растат неизпълнените задължения, според доклад на практиките за плащанията между бизнеса (B2B) в региона Atradius Payment Practices Barometer
Бизнесът в страната и региона се опасява от риск за неплатежоспособност
Снимка: под лиценза на creative commons

Засилва се безпокойството сред бизнеса в Централна и Източна Европа заради нарастващ риск от неплатежоспособност през следващата година.

Това е един от основните изводи от годишното проучване на практиките за плащанията между бизнеса (B2B) в региона Atradius Payment Practices Barometer.

Проучването е проведено към края на първото и началото на второто тримесечие на годината сред 1719 фирми от България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Турция, опериращи в различни сектори (земеделие, търговия, химическа и фармацевтична индустрия, транспорт, производство на стомана, производство и търговия на дълготрайни стоки и т.н.).

Като цяло в региона цари икономическо напрежение относно клиентския кредитен риск – 60% от анкетираните фирми очакват ръст на неплатежоспособността. Компаниите в Румъния и Чехия изразяват най-голям песимизъм, както и бизнесите от строителството.

Само 37% от компаниите очакват ръст на печалбите през следващите месеци, а повечето очакват липса на промяна или дори негативна тенденция, констатира се в изследването. Индустрията на потребителските дълготрайни стоки е най-песимистична за финансовите резултати.

Повече от половината от фирмите в региона (55%) казват, че няма значителна промяна в условията на плащане, които те предлагат на B2B клиенти. Сред останалите повечето удължават сроковете за плащане. Средностатистическият срок остава 60 дни от фактурирането, но в сектори като хранително-вкусовата промишленост и металургията сроковете се увеличават до 90 дни.

Що се отнася до секторите и пазарите, най-меки са условията за плащане в хранително-вкусовата промишленост и металургията, както и в Румъния и Унгария.

Нараства делът на отписаните проблемни дългове като несъбираеми. Те сега възлизат на 8% от всички фактурирани B2B плащания, като загубите са най-сериозни за предприятията в Словения и Чехия, както и за бизнесите от строителния, металургичния и транспортния сектор.

Забавянето на плащанията между бизнеса води до прекъсвания във веригата на доставки и забавяне на инвестиции, посочва се в доклада.

Един от начините за намаляване на риска от забавените плащания и неизпълнението на задълженията е отделянето на резерви, които да ги покрият. Това обаче блокира оборотен капитал на компаниите.

Друг вариант е застраховането – в сравнение със същия период на миналата година с 10% повече бизнеси от Централна и Източна Европа застраховат търговски кредити. Общо 56% от анкетираните фирми, които застраховат вземания, казват, че това им освобождава оборотен капитал за текущи операции и инвестиции.

Други популярни инструменти, използвани от анкетираните в региона фирми, са факторинг и акредитиви.

Ограниченията от страна на човешките ресурси също са източник на безпокойство за бизнесите от Централна и Източна Европа, посочва се още в доклада. Други тревожни сфери са околната среда и устойчивостта и как те ще засегнат компаниите от региона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....