Бизнесът протестира срещу идеята още повече да субсидира евтиното парно за потребителите

13.01.2022 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Индустрията у нас категорично протестира срещу идеята на държавата фирмите отново да поемат удара от новите, високи цени на природния газ. Това заявяват в своя позиция от Асоциацията на организациите на българските работодатели
Бизнесът протестира срещу идеята още повече да субсидира евтиното парно за потребителите
Снимка: под лиценза на creative commons

Индустрията у нас категорично протестира срещу идеята на държавата фирмите отново да поемат удара от новите, високи цени на природния газ. Това заявяват в своя позиция от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) по повод на обявените от енергийния министър Александър Николов идеи за обуздаване на цените на природния газ за битовите потребители.

„Анонсираното на пресконференция на 12 януари 2022 г. от Вас поевтиняване на парното за сметка на скъп газ за индустрията ще затвори заводи. Досега евтиното отопление на софиянци беше за сметка на целия народ. Сега ще е за сметка само на работещите в индустрията.  Това ще задълбочи кръстосаното субсидиране на енергоносителите от индустрията към битовите потребители на топлинна енергия, което е абсолютно забранено от европейските директиви!“, обясняват от бизнес организацията. Припомняме, че около 70% от цената на топлоенергията зависи от цената на природния газ и това най-силно се усеща при работата на Топлофикация София.

Според тях ползите от дългосрочните договори на „Булгаргаз“ трябва да бъдат споделяни справедливо измежду всички пазарни участници, а не да се създават привилегировани касти на пазара. Индустрията в България трябва да може да функционира и това е част от обществения интерес. „Социалната политика трябва да спре да бъде изпълнявана през енергийната система!“, категорични са от АОБР.

„Като индустриалци настояваме да продължаваме да закупуваме природния си газ на достъпни цени, за да се запазят конкурентоспособността, работните места и експортният потенциал на националната икономика. Намираме се в безпрецедентна обстановка на пандемия, комбинирана с непосилно високи цени на електроенергия, сега се появява заплаха и от още по-високи цени на газа за предприятията в България, за сметка на други пазарни участници.

Как ще имаме икономика и растеж? Кой ще поеме отговорността за съсипване на индустрията?“, заявяват те в писмото си, изпратено до енергийният министър Александър Николов.

Припомняме, че от нова година природния газ у нас поскъпна с нови 30%, а енергийното ведомство обеща да има подкрепа за бизнеса и потребителите заради високите цени. В момента се прецизира как точно да бъдат подкрепени фирмите и хората, използващи природен газ, а вече са ясни и начините за обуздаване на цените на електроенергията. Първата подкрепа по линия на природния газ се очаква да бъде усетена в следващите сметки, които ще излязат до началото на месец февруари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...