Част от препоръките на Европейската комисия за фискалната политика на Гърция е да се прекратят действащите мерки за енергийна подкрепа до края на 2023 г., като спестените средства се използват за намаляване на бюджетния дефицит, предаде АНА-МПА.
Комисията призовава за 2024 г. да се ограничи номиналното увеличение на национално финансираните нетни първични разходи до 2,6 процента. Според Комисията е необходимо също така да се запазят финансираните на национално равнище публични инвестиции и да се гарантира ефективното усвояване на безвъзмездните средства от Механизма за възстановяване и устойчивост и други фондове на ЕС, за насърчаване на екологичния и цифровия преход.
„Гърция продължава да се сблъсква с прекомерни дисбаланси“, но уязвимостта намалява, посочва ЕК в доклада си. Комисията прогнозира, че икономическият растеж на страната ще се забави до 2,5 процента през 2023 г. и 1,9 процента през 2024 г. Тя отбелязва, че Гърция е изправена и пред предизвикателства, свързани със здравеопазването и дългосрочните грижи, картографирането на поземлените имоти, енергийната политика и екологичния преход.
Също така част от препоръките са по-благоприятна данъчна система и засилване на спазването на данъчното законодателство чрез използването на електронни плащания.
„Изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост на Гърция до момента върви добре“, се посочва в доклада на Комисията.
Досега Гърция е получила общо 7,126 млрд. евро (3,436 млрд. в безвъзмездни средства и 3,69 млрд. евро в заеми).