През 2018 г. страните от ЕС са събрали 325 млрд. евро от екологични данъци и такси, става ясно от доклад на EcoRys по поръчка на Европейската комисия. Страните с най-високи "зелени" данъци в общността са Латвия и България, при които приходите от тези налози са около 10% от общите. На обратния полюс са Германия и Люксембург, където приходите от екологичните данъци и такси са около 4% от общите.
В своя доклад от EcoRys анализират доколко съществуващите данъчни схеми могат да помогнат за енергийната трансформация и превръщането на Европа във въглеродно неутрален континент до 2050 г. Екологичните такси обаче не се определят на ниво ЕС, а са в правомощията на националните власти. Единствената съществуваща общоевропейска схема е търговията с емисиите въглероден диоксид (ETS), е записано още в анализа.
Като цяло зелените данъци в държавите от ЕС имат за цел да намалят емисиите СО2 в сектори, които не са обхванати от ETS, като например транспортния. През последните години транспортът непрекъснато повишава нивото на вредните за околната среда емисии и вече има дял около 20% от общите емисии в общността. Принципът на тези данъци и такси е "замърсителят плаща" и целта е да направи тези дейности по-щадящи околната среда.