България попадна в списък на засилено наблюдение за пране на пари

30.10.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Въпреки положените усилия от правителството и парламента България не успя да избегне попадането в списъка на страни и територии под засилено наблюдение за пране на пари и борба с финансирането на тероризма
България попадна в списък на засилено наблюдение за пране на пари
Снимка: под лиценза на creative commons

Въпреки положените усилия от правителството и парламента България не успя да избегне попадането в списъка на страни и територии под засилено наблюдение за пране на пари и борба с финансирането на тероризма.

Решението, за което съобщи кореспондент на "Дойче веле" в Брюксел, е на основаната през 1989 г. Група за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF), базирана в Париж. Тази международна организация е на практика глобалният лидер в борбата с прането на пари и финансирането на тероризма, като препоръките на тази група с 39 държави членки и нейните регионални партньори се следват от над 200 страни и територии.

Според Юнас Кан от досегашните 26 държави в този "сив списък" са отпаднали Албания, Каймановите острови, Йордания и Панама. Другата европейска държава в тази група е Хърватия.

По-късно това бе потвърдено и с публикуването на днешното решение. В него се казва, че България е поела този месец политически ангажимент на високо ниво да работи с FATF и MONEYVAL (партньорът към Съвета на Европа, работещ с европейските страни) за укрепване на ефективността на борбата с прането на пари и финансирането на тероризъм.

Това ще става чрез:

прилагане на национална стратегия с приемане на цялостен план за действие

отстраняване на оставащите пропуски в техническото съответствие

демонстриране, че е започнало прилагане на основан на риска надзор за оператори на пощенски парични преводи пари, доставчици на обмяна на валута и агенти за недвижими имоти и установяване на контрол за навлизане на тези сегменти от пазара

гарантиране, че информацията за действителните собственици, съхранявана в регистъра, е точна и актуална завършване внедряването на автоматизираната система за осигуряване на по-добро приоритизиране на докладването на съмнителни транзакции

подобряване на разследванията и съдебните преследвания на различни видове пране на пари в съответствие с рисковете, включително корупция в големи мащаби и организирана престъпност

гарантиране, че конфискацията се преследва като цел на прилаганите политики

осигуряване на възможност за провеждане на паралелни финансови разследвания във всички разследвания за тероризъм

отстраняване на пропуски в рамките на целевите финансови санкции

идентифициране на определена категория неправителствени организации, които са най-уязвими към злоупотреби в името на тероризъм

демонстриране на първоначално прилагане на базирано на риска наблюдение за предотвратяване на злоупотреби за целите на тероризма.

Решението е на пленарно заседание на FATF, което се свиква три пъти годишно и ако прецени, че една държава системно не прилага стандартите на организацията, може да попадне в групата Юрисдикции под засилено наблюдение или Юрисдикции с висок риск ("черен списък", в който са Северна Корея, Иран и Мянмар).

Държавите със статута, даден днес на България, фактически признават, че имат стратегически недостатъци на националния си режим за борба с прането на пари и финансирането на тероризъм и разпространението на оръжия за масово унищожаване.

Очаква се те активно да работят с FATF в ясно определена времева рамка за бързи действия. Формално погледнато, няма препоръка към бизнеса и другите държави по света да засилят предварителните си проверки, да очакват изключване на цели категории клиенти или да вземат мерки за намаляване на риска, но посланието е ясно - това е страна, към която трябва да се подхожда със засилено внимание.

Последната оценка на експертите в Петия доклад за България бе одобрена на пленарното му заседание през май 2022 г. Докладът с подробностите, описани върху близо 350 страници, бе публикуван на 11 юли 2022 г. и, както е отбелязано в него, отразява реалностите към периода 6 - 17 септември 2021 г. - моментът на визитата и срещите на мисията им в България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...