Българските туристи растат, чуждите - намаляват през лятото

17.09.2024 | 14:00
по статията работи: econ.bg
7500 българи по-малко са посетили черноморските ни курорти в Бургас, Варна и Добрич в разгара на летния сезон спрямо същия период на миналата година
Българските туристи растат, чуждите - намаляват през лятото
Снимка: БГНЕС

Министърът на туризма  туризма Евтим Милошев вече няколко пъти обяви, че това лято туризмът ще е по-добър по резултати от последната нормална година преди пандемията - 2019 г. Още е рано да бъдат оповестени окончателни данни за броя на местните и чуждестранните туристи както и на броя на нощувките.

Данните към момента на Националния статистически институт обаче показват, че това ще се окаже вярно за българските туристи, но не и за чуждестранните.

7500 българи по-малко са посетили черноморските ни курорти в Бургас, Варна и Добрич в разгара на летния сезон спрямо същия период на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт на дейността на местата за настаняване у нас. Според тях през юли тази година броят на българските туристи, които са ползвали хотели и места за настаняване по морето, е бил 325 480, а преди година са били 333 хил. Хотелите в цялата страна отчитат с 19 000 по-малко български гости за юли спрямо година по-рано. 

Освен че са по-малко, но и тези, които все пак са гости на родните хотелиери, отсядат за по-кратко. Средната продължителност на престоя през юли в хотелите у нас на българи е 2,7 нощувки, а преди година е бил 3,2 нощувки. 

В същото време обаче  броят на чужденците, които идват у нас и ползват хотелско настаняване, се увеличава. Общо 794 хил. чужди туристи са били у нас, което е с 3,6 на сто повече спрямо същия месец на 2023 г. Три четвърти от чуждите туристи са отсядали в хотели с 4 и 5 звезди. За сравнение българите, които ползват настаняване на местата с по-висок клас, са под 40 на сто. Повече от половината от нашенците са отседнали в хотели с категория от 1 до 3 звезди. 

Предпочитанията на българите към хотели с по-малко звезди личи от разходите за нощувки средно на човек. Според данните на националната статистика приходите на хотелите от всеки български турист е около 90 лева, а от чужденците е 130 лева. 

Заради значително увеличение на чуждите туристи и приходите на хотелите растат, като за месец юли те надхвърлят половин милиард лева. За сравнение преди година са били с 15 на сто, или със 70 млн. лв. по-малко. 

В същото време броят на местата за настаняване остава непроменен спрямо година по-рано. Статистиката отчита, че пред юли 2024 г. в страната са функционирали 3698 обекта с 10 или повече легла, със 147,9 хил. стаи и 339,4 хил. легла в тях.  

Общата заетост на леглата в местата за настаняване у нас през юли 2024 година е 57,4%, като се увеличава с 1,6 процентни пункта в сравнение с година по-рано, съобщават от НСИ. Най-висока е заетостта на леглата в местата за настаняване с 4 и 5 звезди - 72,8%, следват тези с 3 звезди - 52%, и с 1 и 2 звезди - 35,2 на сто.

През юли 2024 г. в страната са функционирали 3 698 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с близо 148 000 стаи и 339 000 легла в тях, колкото са регистрирани и през 2023 година.

Общият брой на нощувките е 5,9 млн., или с 2,4 на сто повече в сравнение с година по-рано. Чуждите граждани са реализирали 3,8 млн. нощувки, а българските - 2,1 милиона. Две трети от нощувките - 75 на сто от общия брой, са регистрирани в местата за настаняване с 4 и 5 звезди.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...