Виното от реколта 2024 ще е по-хубаво, но по-скъпо

30.08.2024 | 07:55
по статията работи: econ.bg
Заради сушата и големите горещини през лятото добивът на винени сортове грозде значително намалява. Гроздето обаче е с по-добри качества, казват лозарите
Виното от реколта 2024 ще е по-хубаво, но по-скъпо
Снимка: под лиценза на creative commons

Виното от реколта 2024 се очертава да бъде по-скъпо, но пък по-качествено. Заради сушата и големите горещини през лятото добивът на винени сортове грозде значително намалява. Гроздето обаче е с по-добри качества, казват лозарите, които почти месец по-рано започнаха гроздобера. Засега изкупните цени тръгват от по-високи нива от миналогодишните, което означа, че виното ще е по-скъпо. 

В района на Сандански вече прибраха мерлото - две седмици по-рано от обикновено. На север, в област Монтана, започна гроздоберът на белите винени сортове, като очакват до седмица да са готови и червените сортове.

Резултатите от първите ферментирали сокове са впечатляващи, заяви пред Нова тв Петър Михов, гроздопроизводител от Струмяни до Сандански.

"В последната седмица с по градус на ден се вдигаше захарността на гроздето, което ни накара да берем поне 20 дни по-рано", каза пред бТВ Милка Велкова, гроздопроизводител от ломското село Долно Линево. Достигнати са оптималните за белите сортове 21-22 захарни градуса и киселинност 3 и 2 - най-добрите за направата на белите вина.

"Гроздето е с много добро качество, за сметка на количеството и ще съм доволна, ако постигнем наполовина миналогодишния добив", обясни Велкова, която отглежда 2000 декара лозя в Ломско. В Долно Линево берат белите сортове "Врачански мискет", "Тамянка", "Мускат отонел", "Совинион блан" и "Шардоне". Цените са тази година са по-добри  - белите сортове се изкупуват за 1.50 лв. на килограм.

В района на Сандански и Мелник изкупните цени са още по-високи за белите сортове - започват от 1.70 лв. на килограм и достигат 2 лева, казва Петър Михов. Докато червените мерло, каберне и сира се изкупуват за 1.20 лв. нагоре.

"Досега прилагахме безполивно отглеждане на лозовите насаждения, но занапред ще сме принудени да поливаме заради високите летни температури. Това лято температурата на почвата надхвърляше 45-50 градуса и за растенията е трудно да фотосинтезират", обясни Михов.

Гроздопроизводителите се оплакват и от изключително свит пазар - търсенето намалява и трудно реализират продукцията си.

Заради постоянните смени на правителства и земеделски министри се затруднява и диалогът на обединението на лозарите за намиране на подходящи мерки за подпомагане на сектора. Те посочват огромната разлика в субсидиите за българските лозари в сравнение с тези в страните от Западна Европа, което ги прави неконкурентни. У нас са 13 евро на декар, докато в Румъния - 135 евро, а във Франция - 250 евро, твърди Милка Велкова. Според нея необходимостта от по-сериозна подкрепа от страна на държавата става все по-наложителна предвид на промените в климата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...