Въглищният сектор ще трябва да съкрати 1 млн. работни места до 2050 г.

11.10.2023 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Въглищният сектор ще трябва да съкрати около 1 млн. работни места по света до 2050 година, дори да не се поемат допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи
Въглищният сектор ще трябва да съкрати 1 млн. работни места до 2050 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Въглищният сектор ще трябва да съкрати около 1 млн. работни места по света до 2050 година, дори да не се поемат допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи в сектора.

Това се казва в проучване на базирания в САЩ мозъчен тръст "Глоубъл енерджи монитър" (Global Energy Monitor), цитирано от "Ройтерс".

Очаква се стотици мини да затворят през идните десетилетия, когато достигнат края на жизнения си цикъл и страните заменят въглищата с по-чисти нисковъглеродни енергийни източници.

Дороти Мей, ръководител на проекта за "Глоубъл коул майн трекър", заяви, че правителствата трябва да планират, за да гарантират, че служителите няма да пострадат от енергийния преход.

"Затварянето на въглищните мини е неизбежно, но икономическите трудности и социалните борби не са", каза тя.

"Глоубъл енерджи монитър" е разгледал 4300 проекта за въглищни мини в света, което обхваща работна сила от общо близо 2.7 милиона души. Според резултатите от проучването над 400 хил. работници, които понастоящем са заети в мините, ще спрат работа преди 2035 година.

Ако плановете за отказ от въглищни мини с цел да се ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий бъдат осъществени, по-малко от 10% от работната ръка, налична в момента, ще бъде необходима в световен план според оценката на мозъчния тръст.

В китайската въглищна промишленост, която е най-голямата в света, понастоящем работят над 1.5 милиона души. От общо 1 милион работни места, които се очаква да бъдат загубени до средата на века, над 240 хил. ще са в китайската провинция Шанси.

Китайският въглищен сектор вече премина през няколко вълни на преструктуриране през последните десетилетия, като редица минни райони в северната и североизточната част на страната изпитват трудности да намерят алтернативни източници на растеж и заетост след затварянето на рудниците.

"Въглищната промишленост като цяло има изключително лоша репутация за отношението към работниците", заяви Райън Дрискел Тейт, програмен директор за въглищата в мозъчния тръст.

"Това, от което се нуждаем, е проактивно планиране за работниците и въглищни общности, така че промишлеността и правителствата останат отговорни към тези работници, които дълго време носят тежестта в сектора", допълни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...