В Германия има 2 млн. свободни работни места, обяви работодателска организация

13.01.2023 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Недостигът на работна сила в Германия продължава да нараства, като броят на свободните позиции е достигнал два милиона в страната, която се сблъсква със застаряващо население
В Германия има 2 млн. свободни работни места, обяви работодателска организация
Снимка: под лиценза на creative commons

Недостигът на работна сила в Германия продължава да нараства, като броят на свободните позиции е достигнал два милиона в страната, която се сблъсква със застаряващо население. Това се посочва в проучване, публикувано вчера от работодателска организация.

"В Германия има два милиона свободни работни места, което води до загуба от 100 милиарда евро от създадена стойност", заяви на пресконференция Ахим Деркс, председател на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари (DIHK), която е осъществила проучването.

След като анкетира 22 000 германски компании, организацията потвърди, че "половината" от тях изпитват трудности да попълнят свободните си работни места. Това е "рекорд", според асоциацията.

Германия от години се сблъсква с недостиг на работна сила заради застаряването на населението в ключови сектори като промишлеността, здравеопазването, хотелско-ресторантьорския отрасъл и строителството.

Понастоящем около 58 на сто от компаниите в промишления сектор се оплакват от липса на работна сила, отчита работодателската организация. Засегнати са емблематични сектори за германската икономическа сила като машиностроенето (67 на сто) и автомобилостроенето (65 на сто).

В сферата на здравеопазването и социалните грижи дефицитът се усеща при цели 71%, отбелязва "Дойче веле".

Затрудненията на логистичната индустрия също правят впечатление. "Липсата на шофьори в логистичните компании затруднява все повече навременното доставяне на крайни продукти в търговията, както и на суровини и материали в промишлеността", казва Деркс.

В сферата на хотелиерството недостигът на персонал доведе до ограничаване на предлаганите услуги и намаляване на работното време.

"Квалифицираната работна сила е особено търсена", отбелязва Асоциацията на германските индустриално-търговски камари.

"Енергийната криза и сътресенията по веригите за доставки не са единствените рискови фактори за деиндустриализация на Германия, към тях се добавят и проблемите с наемането на персонал", обобщи Деркс.

Работодателската организация цитира сред възможностите за разрешаване на проблема "по-добрия баланс между личния и професионалния живот" на служителите, "по-значителното участие на възрастните хора на пазара на труда" и "намаляването на бюрокрацията".

Една от съсловните организации на лекарите в Германия наскоро призова всички медицински кабинети да преминат към четиридневна работна седмица. Освен от икономически съображения, това би било и "знак срещу все по-нарастващата бюрокрация в лекарските практики и средство за борба с недостига на квалифицирани работници".

Асоциацията на германските индустриално-търговски камари призова "да се улесни имиграцията на работна сила" и обучението на чужденци, най-вече украинци, които са пристигнали неотдавна на територията на страната.

Германското правителство вече изрази желание да улесни визовата си политика, за да привлече чуждестранна работна сила.

Управляващата коалиция начело с Германската-социалдемократическа партия, партия "Съюз 90/Зелени" и Свободната демократическа партия прие точкова система, вдъхновена от канадския модел за привличане на чужденци, които не са от Европа и ще улесни политиката си за натурализация.

Според представения през септември документ Берлин очаква да има недостиг на около 240 000 квалифицирани служители до 2026 година.

Според DIHK 35% от предприятията се надяват, че проблемът отчасти ще бъде решен и чрез улесняване на наемането на чуждестранни квалифицирани работници. Оценките сочат, че всяка година са необходими общо 400 000 имигранти, за да се запълни недостигът на работна ръка на германския пазар на труда.

Според Института за изследване на заетостта германският пазар на труда може да се свие с до седем милиона работници до 2035 г., ако не се предприемат мерки, отбелязва "Дойче веле".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...