Депутатите ще изслушат представители на изпълнителната власт по повод регулирано водоподаване от река Арда за Гърция във връзка с нуждите на гръцки фермери. Какви действия предприема правителството за защита на националните интереси ще отговарят премиерът Росен Желязков, министрите на околната среда и земеделието, представител на министерството на енергетиката и на Националната електрическа компания (НЕК). Изслушването е по искане на депутати от парламентарната група на “Възраждане”.
От 1964 г. водата от Родопите тече свободно по Арда в равнината Еврос в Гърция съгласно споразумение за репарации от Втората световна война между двете страни. Но спогодбата изтече на 9 юли 2024 г. и не е известно дали ще бъде подновена, тъй като България също има нужда от вода.
Народните представителите ще продължат работа с приемането на процедурни правила за попълване на съставите на регулатори с изтекъл мандат.
Предвидено е да бъдат приети процедурите за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията; за председател и четирима членове на Фискалния съвет, както и за подуправител –ръководител на управление “Банков надзор“, на Българската народна банка. Предстои да бъдат гласувани и процедурни правила за избор на заместник-председател, ръководещ управление “Надзор на инвестиционната дейност”, на заместник-председател, ръководещ управление “Застрахователен надзор” и на заместник-председател, ръководещ управление “Осигурителен надзор“ на Комисията за финансов надзор.