Депутатите решиха как се става "Национален курорт"

18.09.2024 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Вносителите предвиждат и брутният вътрешен продукт, който се формира в туристическите дестинации, да е отделен критерий за определянето на националните курорти
Депутатите решиха как се става "Национален курорт"
Снимка: БГНЕС

С 89 гласа “За” (от тях 54 на ГЕРБ-СДС, 11 на ДПС, 9 на БСП и 14 на ИТН, един – нечленуващ в парламентарна група) парламентът прие механизма по обявяването на туристическа дестинация за национален курорт. Това стана с промяна в Закона за туризма, внесена от Любен Дилов -син и гpyпa народни представители.

“Против” бяха трима депутати, нечленуващи в парламентарни групи. “Въздържал се” гласуваха 59 народни представители – 25 от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, 31 от “Възраждане” и трима, нечленуващи в парламентарни групи.

Вносителите предвиждат и брутният вътрешен продукт, който се формира в туристическите дестинации, да е отделен критерий за определянето на националните курорти, с цел държавната политика приоритетно да е насочена към тяхното създаване, поддържане и контрол.

Не на последно място вносителите разчитат, че когато даден курорт е обявен за национален, там ще има осигурен и допълнителен контрол заради струпването на множество хора на едно място.

По дреме на дебатите по законопроекта от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” (ПП-ДБ) обясниха мотивите си, заради които не го подкрепиха.

Вяра Тодева от ПП-ДБ, член на парламентарната комисия по туризъм, обясни, че от законопроекта не става ясно какво се случва с обявения през февруари 2012 г. списък на курортите в Република България, в който някои от тях са определени като “курорти с национално значение”.

Стои въпросът дали те ще трябва да кандидатстват по новата процедура за затвърждаване на статута си. Освен това от ПП-ДБ смятат, че законопроектът не предлага обективни критерии за определяне на един курорт за национален. Според Вяра Тодева разписаните в него критерии са субективни – с изключение на наличието на аптека на територията на общината.

Тодева обърна внимание и че в постъпилото становище от Министерството на туризма от екипа на Евтим Милов също са посочили, че липсва яснота и конкретика в критериите и те не са съобразени с настоящото законодателство. На следващо място тя категорично се обяви против идеята заявление за обявяване на национален курорт да се подава само от общините, на чиято територия попада въпросната туристическа дестинация.

Тя не одобри и разписания ред за разглеждане на заявленията в 14-дневен срок от подаването им от комисия, назначена от министъра на туризма в състав от петима до деветима членове. Тя уточни, че е предвидено комисията да заседава, когато присъстват повече от половината от членовете й, а решенията да се взимат с мнозинство – повече от половината от присъстващите – това означава, че при назначена комисия от петима членове е достатъчно да присъстват трима от тях, за да се проведе заседание и така само с два гласа “За” един курорт ще може да бъде обявен за национален.

Тодева бе категорична, че за ПП-ДБ това е неприемливо, тъй като дори при една стандартна процедура по Закона за обществените поръчки комисията заседава само в пълен състав. От ПП-ДБ не приемат и текстовете в предложения законопроект, които регламентират извънредни проверки в националните курорти чрез длъжностни лица, посочени от министъра на туризма. Причината – критериите, на които те трябва да отговарят, са субективни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...