На първото за тази година заседание социалната комисия в парламента ще обсъди внесените от Министерския съвет промени в Кодекса за социално осигуряване. Те регламентират така наречената фаза на изплащане на пенсиите от допълнителното задължително пенсионно осигуряване от частните фондове. Всички родени след 31 декември 1959 г. задължително се осигуряват в Универсален пенсионен фонд. Първите масови плащания по тези фондове предстоят през есента на тази година за близо 17 000 жени.
Проектът за промени в Кодекса за социално осигуряване стана факт след продължила близо две години експертна работа. И от бизнеса, и от синдикатите, които вече го обсъдиха в Националния съвет за тристранно сътрудничество, отчетоха, че проектът има редица достойнства, които са свързани с предвидените гаранции за брутните вноски на хората, специалния фонд, който дружествата ще създават за тази гаранция, както и с осъвременяването, което се предвижда да се прави.
Проектът регламентира видовете пенсионни продукти, които ще се изплащат от универсалните пенсионни фондове според натрупаните средства в индивидуалната партида на всеки осигурен - допълнителна пожизнена пенсия, еднократно или разсрочено изплащане.
Предвижда се пожизнената пенсия да не е по-малко от 15 на сто от минималната пенсия за стаж и възраст от ДОО.
Предлага се и промяна на срока, в който хората могат да правят промяна в избора на осигуряване и тези, които навършват възрастта за пенсиониране от 2022 до 2025 година да могат да упражнят правото на избор до една година преди тази възраст.
Този период се увеличава плавно до 2038 година, когато осигуряването ще може да се променя не по-късно от пет години преди навършването на възрастта за пенсиониране.