Депутати призоваха Варна да не обжалва съдебното решение за акциите на Пловдивския панаир

25.07.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Общинският съвет във Варна да вземе решение, с което да възстанови акциите от Пловдивския панаир, собственост на община Варна, на министерството на икономиката, за да се спре излишно пилеене на публичен ресурс
Депутати призоваха Варна да не обжалва съдебното решение за акциите на Пловдивския панаир
Снимка: под лиценза на creative commons

Общинският съвет във Варна да вземе решение, с което да възстанови акциите от Пловдивския панаир, собственост на община Варна, на министерството на икономиката, за да се спре излишно пилеене на публичен ресурс. За това призова днес в парламента бившият министър на икономиката Богдан Богданов. Коментара си той направи след решение на Софийския градски съд от понеделник. С него апортирането на варненските акции от панаира в размер на 29% от капитала на дружеството "Международен панаир Пловдив" в контролираното от бизнесмена Георги Гергов "Пълдин туринвест" беше обявено за противозаконно.

"В продължение на години бяхме свидетели на систематично бездействие по този случай както от страна на местната власт във Варна, така и от страна на няколко министри на икономиката в различни правителства, каза Богданов. След повече от 12 години борба за възстановяване на собствеността (на държавата) и спиране на скритата приватизация на Пловдивския панаир ние имаме пореден успех с общите усилия на кабинета "Денков".

Според мотивите към решението на Софийския градски съд от понеделник прехвърлянето на акциите след решение на предходния състав на Варненския общински съвет от 2021 г. е нищожно, тъй като е извършено при "тежки нарушения на Закона за приватизацията и следприватизационния контрол (ЗПСК)".

Сега както дружеството на Гергов, така и местната администрация във Варна са осъдени да платят и близо 800 хил. лв. разноски и държавни такси по делото, направени от Министерството на икономиката и индустрията. Парите ще трябва да бъдат платени, в случай че кметът на Варна Благомир Коцев не обжалва съдебното решение от понеделник.

"Надявам се, че община Варна няма да обжалва това решение, за да не влиза в допълнителни разходи, а освен това се надявам да потърси тези 450 хил. лв. от бившия кмет на града Иван Портних, каза народният представител Стела Николова. Всъщност именно той трябва да плати тези пари, тъй като не е изпълнил решение на общинския съвет от 2017 г. за връщането на акциите на държавата."

Николова съобщи също, че вече е подала сигнал до прокуратурата за неизпълненото от Портних решение на общинския съвет във Варна. "Надявам се този път прокуратурата да свърши работата си, а не отново тихомълком да прекрати досъдебното производство, тъй като според действащия и в момента Закон за местното самоуправление и местната администрация кметовете са длъжни да изпълняват решенията на общинските съвети."

Община Варна получи акциите си в размер на 29% от Пловдивския панаир като подарък от държавата през 2016 г. Други 20% от държавния дял бяха дарени на Пловдив, но общинският съвет там отказа да ги приеме.

Година по-късно Изпълнителната комисия на ГЕРБ и лично Бойко Борисов поискаха от кмета на Варна да върне акциите на държавата, като ги дари обратно на министерството на икономиката чрез тогавашния министър Емил Караниколов. На 2 май 2017 г. Варненският общински съвет взе единодушно решение в полза на това искане, а за изпълнението му на кмета Портних беше възложено да сключи договор за безвъзмездно прехвърляне на собствеността върху акциите.

Това обаче така и не се случи, а проверка на "Дневник" от декември 2022 г. показа, че в продължение на пет години Портних не е предприел нито едно от действията, предвидени в Правилника за работа на Централния депозитар, за безвъзмездно прехвърляне на варненските акции от "Международен панаир Пловдив" на Министерството на икономиката и индустрията, както го задължи местният общински съвет.

С действията си Иван Портних създаде условия за установяването на пълен контрол върху активите на панаира от страна на пловдивския бизнесмен Георги Гергов, за което няколко години по-късно той предприе реални действия. Бившият служебен министър на икономиката Даниела Везиева определи това евентуално развитие на казуса като "скрита приватизация".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...