ЕК прогнозира икономически ръст от 3.5% на България тази година

12.05.2021 | 12:55
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия очаква стабилизиране на публичния дефицит в България до 1.9 на сто през 2022 година
ЕК прогнозира икономически ръст от 3.5% на България тази година
Снимка: под лиценза на creative commons

Очаква се брутният вътрешен продукт на България да нарасне от 3,5 на сто тази година на 4,7% през 2022 г. Това обаче зависи от усвояването на средствата за възстановяване и развитие от страна на българското правителство. Данните се съдържат в огласената пролетна икономическа прогноза на Европейската комисия.

През 2020 г. България е имала бюджетен дефицит за първи път от 4 години, се казва още в документа. Причина са спешните мерки, взети заради пандемията от Covid-19.

Оценките за 2020 г. са, че публичният дефицит е бил 3,4 на сто от брутния вътрешен продукт и се прогнозира стабилизирането му до 1,9 на сто през 2022 г.

Инфлацията ще варира значително през тази година, тъй като допусканите цени на енергията и промените в ставките на ДДС пораждат значителни колебания в равнището на цените в сравнение със същия период на миналата година. Прогнозната инфлация за България е 1.6% през 2021г. и 2.0% през 2022г.

Условията на пазара на труда бавно се подобряват след първоначалното въздействие на пандемията. Пазарите на труда обаче ще се нуждаят от време, за да се възстановят напълно, тъй като има възможност работното време да се увеличи, преди дружествата да наемат повече работници. Предвижда се равнището на безработица в България да бъде 4.8 % през 2021 г. и 3.9 % през 2022 г.

Публичната подкрепа за домакинствата и предприятията изигра жизненоважна роля за смекчаване на въздействието на пандемията върху икономиката, но доведе до увеличаване на равнището на дълга на държавите членки. В ЕС съотношението на публичния дълг към БВП се очаква да достигне най-високата си стойност от 94 % през тази година, преди леко да намалее до 93 % през 2022 г.  За България се очаква държавният дълг да намалее до 24,5% от БВП през 2021 г., главно благодарение на положителното въздействието на по-високия икономически растеж, и до 24% през 2022 г.

Рисковете, свързани с перспективите, са високи и ще останат такива, докато сянката на пандемията от COVID-19 е надвиснала над икономиката. Промените в епидемиологичната обстановка и ефикасността и ефективността на програмите за ваксинация биха могли да се окажат по-положителни или по-отрицателни от предвиденото в основния сценарий на настоящата прогноза.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...