Жегите в Европа предизвикват туристите да търсят по-хладни дестинации

18.07.2023 | 12:00
по статията работи: econ.bg
Покачващите се летни температури в Южна Европа могат да предизвикат трайна промяна в туристическите навици, като повече пътници ще избират по-хладни дестинации или ще ходят на почивка през пролетта или есента
Жегите в Европа предизвикват туристите да търсят по-хладни дестинации
Снимка: под лиценза на creative commons

Покачващите се летни температури в Южна Европа могат да предизвикат трайна промяна в туристическите навици, като повече пътници ще избират по-хладни дестинации или ще ходят на почивка през пролетта или есента, за да избегнат екстремните горещини, прогнозират туристически агенции и експерти, цитирани от "Ройтерс".

Данните на Европейската комисия за пътувания (ETC) показват, че броят на хората, които се надяват да пътуват до Средиземноморския регион през юни до ноември, вече е намалял с 10% в сравнение с миналата година, когато горещото време доведе до суша и горски пожари.

Междувременно се наблюдава скок в интереса към дестинации като Чехия, Дания, Ирландия и България.

"Очакваме непредсказуемите метеорологични условия в бъдеще да окажат по-голямо влияние върху избора на пътниците в Европа", казва Мигел Санс, ръководител на ETC.

Според доклад на организацията 7.6% от туристите сега смятат екстремните метеорологични явления за основна грижа при пътувания между юни и ноември.

Сред тях са Анита Елшой и нейният съпруг, които са се върнали у дома в Норвегия от любимото си място за почивка във Васанело, село северно от Рим, седмица по-рано от планираното този месец, тъй като температурите достигнали около 35C.

"Получих силно главоболие, краката и пръстите (ми) се подуха и бях все по-замаяна", разказва Елшой за симптомите, свързани с жегата. "Трябваше да сме там две седмици, но не можахме (да останем) заради жегата."

Интересът към пътуванията отново се повиши това лято, тъй като туристите изоставиха годините на пандемични ограничения, а туристическите компании казват, че жегата все още не е довела до анулиране на много пътувания.

По-специално британците са резервирали по-малко ваканции у дома и повече в Средиземноморието, често много месеци предварително, защото продължават да жадуват за бягство на плажа след локдауните, казва Шон Типтън от групата на британските туристически агенти ABTA.

Но този баланс може да се промени, тъй като горещите вълни стават все по-изтощителни. Учените отдавна предупреждават, че изменението на климата, причинено от емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива, ще направи метеорологичните явления по-чести, тежки и смъртоносни.

Метеоролозите прогнозират, че температурите през следващата седмица може да надминат сегашния рекорд на Европа от 48.8 градуса по Целзий, поставен в Сицилия през август 2021 г., което поражда опасения от повторение на смъртните случаи от жегата от миналата година.

Истории за туристи, извозвани с хеликоптери от италианските плажове или откарани с линейки от атинския Акропол, заляха европейските медии през последните седмици.

"Нашето скорошно проучване показва спад в броя на хората, които се интересуват от пътуване през август, пиковия месец, докато повече европейци обмислят есенни пътувания", отбелязва Санс.

Туристи в Рим коментираха пред "Ройтерс", че ще помислят добре дали да резервират пътуване до там отново през юли, докато опитваха да пият достатъчно вода, да се охладят и да намерят климатизирани места за почивка.

"Бих дошла, когато е по-студено. Само юни, април", каза Далфна Нибур, американска туристка на почивка със съпруга си в Рим тази седмица, допълвайки, че жегата прави посещението ѝ неприятно.

Това са лоши новини за икономиката на Италия, която се облагодетелства от натоварения летен трафик.

Министерството на околната среда на Италия предупреди в доклад тази година, че чуждестранните туристи в бъдеще ще пътуват повече през пролетта и есента и ще избират по-хладни дестинации.

"Балансът ще бъде отрицателен и защото част от италианските туристи ще допринесат за потока от международен туризъм към по-малко горещи страни", се казва в доклада.

Някои се надяват, че изменението ще бъде просто промяна в движението, а не намаляване.

В Гърция, където международните пристигания със самолет са се увеличили с 87.5% на годишна база между януари и март, пренаселеността през лятото измъчва известни туристически дестинации като остров Миконос.

Увеличеното пътуване през зимните, пролетните и есенните месеци може да облекчи този проблем и да компенсира потенциалното лятно забавяне според гръцкото министерство на околната среда.

Гръцките власти затвориха древния Акропол на Атина през най-горещата част от деня в петък, за да защитят туристите.

В Испания се очаква голямо търсене на почивка в крайбрежните дестинации в северната част на страната и на испанските туристически острови, където летните температури обикновено са по-ниски според доклад на националната туристическа асоциация Exceltur.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...