Има всички шансове да се поздравим с положителен резултат в края на годината по отношение на влизането ни в Шенген. Най-големият риск се намира тук, в тази зала, надявам се той да не се реализира, заяви премиерът по време на блиц контрола в НС
Оптимизъм за влизането на България в Шенген изрази премиерът акад. Николай Денков по време на днешния блиц контрол в Народното събрание.
"Има всички шансове да се поздравим с положителен резултат в края на годината по отношение на влизането ни в Шенген. Най-големият риск се намира тук, в тази зала, надявам се той да не се реализира, "захапа" обаче той опозицията.
"Остава да работим по същия начин - по антикорупционната комисия, промените в Конституцията, да продължим с дипломатическите усилия, без да създаваме напрежение", добави той.
Това е един от най-важните приоритети за България, за да успеем да преодолеем една несправедливост, която пречи на българския бизнес, на българските граждани, която е свързана със загуби за стотици милиони всяка година", каза той.
"Това, което може да се направи, е да имаме ясен план свързан със законодателна програма, която вие приемате в НС, и дипломатически усилия от страна на госпожа Мария Габриел и ясна позиция от страна на България, реализирана през мен, като министър-председател и министерствата - във всяко едно от техните ресорни задължения, за да покажем, че трябва да бъде в зоната Шенген", категоричен бе той.
Денков отново подчерта, че и Нидерландия, и Австрия, и целият Европейски съюз има полза от това България да е в шенгеското пространство.
"Това е от полза не само за България, това е от полза и за Австрия и за Нидерландия, които досега са имали резерви. Това е от полза и за цяла Европа", смята премиерът.
На въпрос за икономическите показатели на страната, премиерът също изрази позитивизъм. "България се справя изключително добре през последната година. Тя е с едни от най-високите ръстове в ЕС, с една от най-ниските инфлации. Въпреки общите затруднения на икономиката в света, българската икономика се справя добре и тази година ще завърши с 1,8-1,9 растеж на БВП", прогнозира Денков.
По темата с износа той отбеляза, че м.г. е била "изключителна във връзка с повишените цени на енергията и износа с развитието на бойните действия", затова "трябва да се търсят по-изгладени данни за развитието на страната".
"До момента ситуацията изглежда добре", смята Денков. Това обаче не го успокоявало и следели какво се случва. Целта е да се увеличат опитите и успехите в привличането на чуждестранни инвестиции. Тази година те са с 50% повече от м.г., с положителна тенденция за развитие, настоя премиерът. И отбеляза, че заедно с депутатите, благодарение и на законодателството, което те приемат, създават благоприятна ситуация за привличане на инвестиции.
"Търговският баланс от години е отрицателен, но има положително развитие в сектора на услугите. Там трябва да се внимава как ще се промени IT сферата предвид внедряването на изкуствен интелект", заяви премиерът. В Стара Загора пък имал заявен интерес от инвестиция за над 4 млрд. лв.
Той отбеляза, че трябва да се грижат за аграрния сектор. Вече били дадени всички средства, които се полагат и те били повече от предните 2 г. Съфинансирането е повишено до позволения максимум, а преди било на минимума, посочи той.
А Румен Гечев от БСП настоя управляващите да са по-внимателни във външната политика. Успешна е политиката, която осигурява добри възможности на българския бизнес, смята той. И настоя кабинетът и министрите да са "по-разумни, по-организирани и запознати какво правят партньорите ни от ЕС за преструктуриране на икономиката и новите предизвикателства".
"Не мисля, че имаме съществени различия, може би само в някои нюанси. Успехът на Румъния се дължи в това, че тя успя да реформира съдебната си реформа преди 10 г. Това липсва на България", каза Денков, репликирайки на напомнянето, че Румъния има по-добри показатели от нас. И призна, че трябва да се внимава по отношение на външната политика.
Относно напредъка по подписаното споразумение между миньорите, парламента и правителството през октомври месец Денков увери, че се работи много интензивно и има напредък по всички точки, както и това, че текат преговори с ЕК.
Синдикатите също имали информация как вървят разговорите и всичко по споразумението.
"Има доста ясна идея как да се ревизират точките и как да се осъществи прехода, така че хората там не само да бъдат защитени, но да имат перспектива за развитие. Работим и за това Стара Загора да бъде един от най-развитите икономически индустриални региони в България", заключи премиерът.