Разрушителните земетресения в Турция от миналата седмица може да доведат до загуби в размер на 1% от БВП на страната през тази година.
Това предупреждава Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), писа в. "Дейли сабах".
В последния си доклад Банката уточнява, че това е „разумна оценка“ поради очаквания тласък от усилията за реконструкция по-късно през годината, което ще компенсира отрицателното въздействие върху инфраструктурата и веригите за доставки.
Земетресенията с магнитуд 7,7 и 7,6 удариха с интервал от девет часа в Югоизточна Турция и Северна Сирия на 6 февруари, като разрушиха хиляди сгради и нанесоха сериозни щети на инфраструктурата.
Властите обявиха, че 36 187 са загинали в бедствието или 15% от 13,5 милиона население в засегнатите провинции.
Регионът формира близо 10% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
„Земетресението засегна до голяма степен земеделски райони и райони, известни с леката си промишленост, така че разпространението към други сектори е ограничено“, уточнява пред Reuters главният икономист на ЕБВР Беата Яворчик.
Банката промени прогнозата си на ръста на БВП на страната от 3.5% на 3% през 2023 г., без да се отчита въздействието на земетресението. Нарастващите изисквания за външно финансиране и политическата несигурност, свързани с предстоящите избори, създават правят икономиката уязвима, посочват анализатори.
„Тъй като обезценяването на турската лира изпревари инфлацията от 2015 г. досега, износът на Турция расте бързо, възползвайки се от по-ниските разходи, изразени в щатски долари“, е отбелязано в доклада.
Въздействието на земетресението върху БВП вероятно ще бъде по-слабо, отколкото това, сполетяло Северозападна Турция през 1999 г. в Северозападна Турция, което удари индустриалния център, подчертава Махмуд Мохиелдин, старши вицепрезидент за Програмата за развитие на ООН. Той смята, че през следващите няколко месеца след първоначалното въздействие инвестициите на публичния и частния сектор във възстановяването могат да стимулират растежа на БВП в бъдеще.