И Сметната палата установи провал с помощите при COVID в туризма

02.02.2024 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Според Сметната палата недостатъчно своевременното и целево подпомагане се дължи на липса на достатъчен административен капацитет в Министерство на туризма, слабости при разработването на дизайна на мерките и т.н.
И Сметната палата установи провал с помощите при COVID в туризма
Снимка: под лиценза на creative commons

Действията на Министерство на туризма за въвеждане на мерки за подкрепа на туристическия сектор във връзка с пандемията от COVID са закъснели, показва одит на Сметната палата „Ефективност на мерките в подкрепа на туризма за преодоляване на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19“ за периода от 01.02.2020 г. до 31.12.2021 г.

От ведомството са предприели общо 7 специфични мерки на обща стойност 149 милиона лева, финансирани по ОП „Иновации и конкурентноспособност“ 2014-2020 г. Според Сметната палата недостатъчно своевременното и целево подпомагане се дължи на липса на достатъчен административен капацитет в Министерство на туризма, слабости при разработването на дизайна на мерките, недостатъчно целенасочено информиране на заинтересованите лица, пропуски в работата на оценителните комисии и липса на контрол при целевото разходване на средствата от подпомогнатите лица за част от схемите.

От ведомството са категорични, че Министерството на туризма не е направило анализ, който да приоритизира браншовете в туризма, най-силно нуждаещи се от допълнителен ресурс за оцеляване в условията на пандемията. По тази причина по-голямата част от процедурите и схемите за подпомагане не са инициирани от министерството, а са в резултат на действия на други заинтересовани страни и това в някои случаи е оказало негативен ефект при насочването им.

Като пример се посочва обявената, но неосъществена схема за подпомагане на туроператорите, които водят туристи у нас със субсидия за заета седалка в чартърен полет. Част от проблемите са произтекли от факта, че е наложено изискване „схемата да се прилага само за туроператори, използващи въздушни превозвачи с български лиценз, определено от Европейската комисия като дискриминационно”, поясняват от Сметната палата.

От всички предприети 7 мерки за помощ единствено предложението да се предоставят ваучери на потребителите на туристически пакети, отменени заради пандемията, като заместител на възстановяването на предплатени от тях суми към туроператори и туристически агенти, е инициирано от Министерството на туризма. Поне официално, тъй като за следящите процесите в сектора е ясно, че и тази схема бе инициирана реално от бранша.

Министерство на туризма не се е справило и с помощта към туроператорите за погасяване на общите дългове в размер на 250 млн. лв. за неосъществени пътувания в резултат на пандемията към общо 200 хиляди клиенти и доставчици. В резултат помощта е получена близо година след старта на пандемията, с огромно закъснение, като през този период междуфирмените задължения са довели и до фалити. От бизнеса припомниха, че и в момента водят десетки дела срещу Министерство на туризма за неизплатени помощи, довели до изкривяване на пазара, отказани с формални мотиви от комисиите. Специалистите в неформални разговори обясняват, че нарочно са отрязани компании от помощта заради липсата на достатъчно средства, в резултат на което фирмите и до днес печелят дела срещу Министерство на туризма, а парите вместо от европрограми по тях ще се плащат от бюджета на ведомството.

Сред изводите в одита на Сметната палата е и че Министерство на туризма не е предприело достатъчно действия, за да подкрепи екскурзоводите и планинските водачи, а средствата по сключените договори за направа на промоционални клипове с помощта на експертите от сектора са разплатени близо 2 години след началото на пандемията.

“При разработване на дизайна на мерките са допуснати различни пропуски, забавяния, а в някои случаи и несъответствия с изискванията, което създава затруднения за лицата, извършващи оценяване на заявленията/проектните предложения и осъществяване на контрол”, твърдят още от Сметната палата. Допуснати са слабости в процеса и изпълнението на стартираните схеми и процедури за подкрепа, като не се гарантира във всички случаи справедливо и целенасочено подпомагане в съответствие с потребностите на предприятията от туристическия сектор.

“Липсва ясен регламент на извършване на проверките за допустимост и това води до прилагане на нееднакъв подход и различно третиране на кандидатите при оценка на заявленията/проектните предложения“, е записано още в одита. Освен това помощите са се забавили значително, а самите процедури са отнели до три месеца.

От Министерството на туризма не са предприети достатъчни действия за по-ефективно използване на финансовия ресурс, определен за подпомагане в условията на ограниченията от пандемията от COVID-19 и са допуснати слабости в прогнозирането и планирането, заключават от Сметната палата.

В резултат от извършения одит, на министъра на туризма се дават осем препоръки, изпълнението на които да доведе до по-голяма ефективност на работата в процеса по администриране на държавните помощи и за осигуряване на мониторинг и оценка на ефективността на схемите за тях. Министърът на туризма трябва да предприеме мерки за изпълнение на препоръките и да уведоми писмено за това председателя на Сметната палата в срок до 31.07.2024 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...