Пенсиите в България са шест пъти по-ниски от средното ниво за страните от ЕС, обявиха в петък от европейската статистическа служба Евростат. Годишната сума, която получава човек с пенсия за стаж и възраст, средно за страните-членки е 15 114 евро, а в България е само 2382 евро. Докато средният европейски пенсионер получава 1260 евро на месец, българският взима под 200 евро.
Обявените от Евростат данни са за 2020 г., но те ясно показват къде се намира пенсионната система на страната ни спрямо останалите държави от ЕС. А ситуацията не се е променила много, въпреки направените увеличения през миналата година. Ниските пенсии в България се дължат на две причини, става ясно от данните на Евростат. От една страна ниските доходи, върху които се осигуряваме, а от друга и малкият размер на разходите за пенсии спрямо брутния вътрешен продукт на страната. Тоест пенсиите са ниски не само защото икономиката ни изостава спрямо тази на другите страни, а и защото разходите за пенсии като дял от произведеното в страната са по-малки спрямо нивото в други държави членки.
Разходите за пенсии в страните от ЕС са средно 13,6% от брутния вътрешен продукт (БВП), обявиха от Евростат. През 2020 г. разходите за пенсии в България са само 8,1% от БВП. След увеличенията на пенсиите през последните две години в подготвения от Министерството на финансите проект на бюджет за 2023 г. е предвидено разходите за пенсии да бъдат 10,4% от БВП на страната, или 19,168 млрд. лв. Прогнозният размер на БВП на страната за тази година е 184,5 млрд. лв. Ако за пенсии бъдат отделени 13,6%, колкото е средното ниво за страните от ЕС, означава че общият размер на разходите ще надмине 25 млрд. лв. Или ще бъде с близо 6 млрд. лв. повече от записаното в проектобюджета.
Всички пенсии да бъдат увеличени с 12% от 1 юли по “швейцарското правило” - с 50 на сто от инфлацията и с 50% от ръста на средния осигурителен доходи през миналата година, предвижда проектът на бюджет. В резултат средният размер на пенсиите ще нарасне до 788,10 лв. Това прави 403 евро. Оказва се, че дори с това увеличение пенсиите в България ще бъдат над три пъти по-ниски от тези в Германия и то не за настоящата година, а за 2020 г., за когато са последните данни на Евростат - 1409 евро. В Гърция пенсионерите с пенсия за стаж и възраст са взимали над 1000 евро на месец, в Испания - близо 1400 евро, а в Италия - над 1500 евро. В България повечето работещи хора получават заплати, които са по-ниски от пенсиите в страни като Германия, Италия и Испания.
* Данните за България за разходите за пенсии като процент от брутния вътрешен продукт и средна месечна пенсия са за 2023 г. след увеличението от 1 юли. Останалите данни в таблицата са за 2020 г.