КНСБ предлага да има различни отстъпки от сметката за ток във връзка с предстоящата либерализация на пазара на ток за битови потребители и определянето на енергийно бедните. Това става ясно от становище на синдиката във връзка с предложените от Министерството на енергетиката промени на Закона за енергетиката.
"За компенсации на всички клиенти да се прилагат отстъпки от сметката според доходното им състояние за основно жилище само за определено адекватно количество енергия в отоплителен или охладителен сезон и друго количество в преходен сезон. Най-добре е схемите за подпомагане да се разработват от специален, нарочен за тази цел, компетентен орган със социални функции", пишат синдикатите във връзка с определяне на енергийно бедните потребители у нас.
Негативно становище във връзка с предлаганите промени изрази и омбудсманът Диана Ковачева, която смята, че е опасно да се бърза с освобождаване на цените на тока за бита. "Стартът на поетапната либерализация на пазара на електроенергия за домакинствата от 1 януари 2024 г., т.е. по средата на отоплителния сезон, е прибързан и необмислен. Има реална опасност правата на гражданите да останат незащитени", пише Ковачева.
Има опасност цената на тока за бита да скочи драстично още от 1 януари 2024 г., без да се спази преходен период и задържане на ценовите нива на регулирания пазар до 2026 г. Това пък предупреди Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод предлаганите промени, които предвиждат поетапно либерализиране на пазара на електроенергия за домакинствата в следващите две-три години.
От КЕВР са притеснени, че в закона се залага бърза промяна с премахването на обществения доставчик НЕК и замяната му с частни търговци. Според закона това трябва да стане буквално за няколко месеца. Затова регулаторът препоръчва преходен период на оттегляне на обществения доставчик да е поне 2-3 години.
Една от големите неясноти е откъде ще се осигури финансирането на разликата в цените на регулирания (за домакинствата) и свободния (за небитовите потребители) пазар на електрическа енергия на дребно. Според КЕВР, за да няма сътресения на пазара на ток за бита, са необходими допълнителни около 1,4 млрд. лв. на година във ФСЕС за компенсации. От регулатора предупреждават, че тази сума може да набъбне заради несигурната геополитическа обстановка, голямото търсене на енергия в световен мащаб, действията на основните централни банки и др.
Комисията се противопоставя и на намеренията регулираният пазар на едро да се премахне по средата на отоплителния сезон - 1 януари 2024 г., което може да създаде "непреодолими трудности за крайните снабдители с ток да осигурят необходимите им количества ток за битовите клиенти".