Кабинетът оставя на наследниците си решенията за дългосрочни доставки на газ

29.08.2022 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Служебното правителство ще открие възможно най-скоро търгове за доставка на природен газ в средносрочен и дългосрочен план. Решението за подписване на договори обаче ще бъде оставено на следващото редовно правителство
Кабинетът оставя на наследниците си решенията за дългосрочни доставки на газ
Снимка: под лиценза на creative commons

Служебното правителство ще открие възможно най-скоро търгове за доставка на природен газ в средносрочен и дългосрочен план. Решението за подписване на договори обаче ще бъде оставено на следващото редовно правителство. Това съобщи президентът Румен Радев на среща с представители на ръководството на компаниите Gastrade и Copelouzos Group.

На нея се обсъждаха възможностите за увеличаване на количествата природен газ за България, които страната ще получава през Гърция чрез терминала в град Александруполис. В разговора участваха министър-председателят на служебното правителство Гълъб Донев, министърът на енергетиката Росен Христов, представители на ръководствата на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз".

"Газтрейд" (Gastrade) и "Копелузос" (Copelouzos) са сред компаниите, разработили проекта за терминала за втечнен природен газ в Александруполис. Терминалът, който трябва да е готов през 2023 г., ще осигури нови количества газ за снабдяване на регионалните пазари в Югоизточна Европа. Очаква се компании от САЩ, Катар, Израел да бъдат основните доставчици.

"За нас е от изключителна важност терминалът да бъде завършен в срок, както и да разгледаме възможностите за повишаване доставките на газ през Гърция както в дългосрочен, така и дългосрочен план", посочи днес Радев, като поиска и включването управлението на България в порт Александруполис.

Гръцките представители посочиха, че завишаване капацитета на пристанището е от стратегическо значение, а България ще е с приоритет при резервиране на капацитет. Подчерта, че страната е по пътя на доставки към Сърбия и Румъния, а се надява те да стигнат и до Украйна.

Очаква се проектът да допринесе за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на газ, както и за насърчаване на конкуренцията в полза на крайните клиенти. Планираният капацитет на съоръжението възлиза на 6.1 млрд. кубически метра годишно. Сред резервиралите капацитет е и "Булгаргаз" с 500 млн. кубически метра годишно, а България е и акционер с 20% в проекта. През 2021 г. ЕС реши да отпусне безвъзмездна помощ от 166,7 млн. евро за него.

Това е втора среща по темата за газовите доставки, която организира президентът Румен Радев през този месец. На 12 август той коментира довършването на строежа на интерконектора с представители на дружеството възложител Ай Си Джи Би и строителя "Авакс". Тогава гръцката компания строител си даде срок до края на август или най-късно до 7-8 септември да изпълни всичко недовършено по обекта и да получи необходимите разрешения от българските власти. При изпълнение в срок на довършителните работи интерконекторът трябва да доставя търговски количества газ от 1 октомври.

Малко след встъпването в длъжност служебното правителство създаде кризисен щаб в енергетиката. Причината бе в недостигащи количества природен газ за зимните месеци. По сметки на "Булгаргаз" недостигът е от 40% месечно, при това с включени количества от танкерите, договорени от кабинета "Петков". Кризисният щаб обаче реши България да получи само един от договорените 3+4 танкера с втечнен газ от американската компания "Шиниър". Той ще осигури част от потреблението за октомври, а отказът на останалите бе мотивиран с неосигурени слотове за разтоварване и високата им цена, която би направила сделката нерентабилна.

Въпреки думи на енергийния министър Росен Христов, че с приоритет ще се търсят алтернативни доставки от Азербайджан и Турция, той определи като неизбежни и преговорите за възстановяване на доставките от руската компания "Газпром", с която България има договор до края на годината, но от края на април не получава заложените количества заради едностранно прекратяване на доставките от Русия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...