Китай наложи ограничения на научните публикации за произхода на коронавируса, според директива на правителството, съобщи CNN. Новата политика налага всички научни публикации за COVID-19 да бъдат обект на допълнително проучване и цензура преди изследванията, очаквани с огромно нетърпение от световната научна общност, да видят бял свят, съобщава БНР.
Особено строга ще бъде цензурата на публикациите, касаещи появата на новия вирус, за които ще се изисква разрешение от служители от висшия управленски ешелон. Това бе съобщено в две онлайн бележки в сайтовете на два китайски университета, които своевременно бяха изтрити.
Засилената цензура изглежда поредния опит на китайското правителство да контролира изкъсо информацията за произхода на пандемията от коронавирус, на която са жертва вече над 100 000 души по света, а 1,7 милиона са хората с положителни проби за COVID-19.
Американският президент Тръмп упорито нарича публично COVID-19 "китайския вирус", а китайците пък обвиниха американски военни, че го пуснали в провинция Ухан.
От края на януари китайските учени и изследователи публикуваха серия от изследвания върху вируса във влиятелни международни медицински издания. Някои от разкритията им, като кога за пръв път е констатирана зараза на човек от човек, повдигнаха въпроси относно действията на официалните власти и предизвикаха полемики в китайските социални медии. С новата мярка управляващите изглежда затягат хватката си върху публикуването на нови изследвания за вируса.
Учен, пожелал изрично анонимност от страх от репресии, заяви пред CNN, че новата мярка вероятно ще възпрепятства важни научни изследвания.
"Мисля, че става дума за координирано усилие на китайското правителство да контролира информацията с намерението да обясни, че епидемията не е тръгнала от Китай“, каза той. „И не смятам, че те ще толерират обективно проучване в тази насока“.