Лошото време и природните бедствия, които могат да провалят почивката са основният проблем за 39% от българите. Това показва международно проучване, в което е включена и нашата страна.
Второто по големина притеснение сред анкетираните българи (32%) е, че багажът им може да бъде изгубен, повреден или откраднат (на летището, например). От друга страна, отменен или закъснял полет е повод за притеснение, споделен от едва 17% от българските участници в проучването. Българските жени се страхуват повече от лошото време и природните бедствия (43%), докато българските мъже споделят по-нисък праг на притеснение от тези внезапни събития (35%).
За българските жени откраднат или повреден багаж е вторият най-голям страх (33%), докато за мъжете измамите при пътуване са на второ място (34%). Младите българи на възраст между 18 и 24 години също се притесняват повече от загуба на багажа (48%), в сравнение с по-възрастните над 65 години (21%).
Последните се страхуват на-вече от лошо време (44%). Проблем с багажа е кошмарът за представителите на южните страни – испанците, португалците и гърците (съответно 51%, 48%, 46%), докато литовците, унгарците и германците се страхуват по-малко от това (23%, 26%, 26%). В Европа италианците (33%) и испанците (32%) се страхуват най-много от закъснения на полети, докато хърватите и унгарците се страхуват най-малко от подобни пречки (по 14%).
Третото основно притеснение е рискът от измама – например, когато платен предварително апартамент е в значително по-лошо състояние от това в офертата или въобще не съществува. 32% от анкетираните българи се страхуват от това, като мъжете (34%) повече от жените (31%) и младежите между 18 и 24 години (46%) повече от по-възрастните над 55 години (19%).
Много по-малко българи се страхуват от загуба на данните на картата си или че крадец може да изпразни сметката им (28% от отговорите). А 11% от българите, участвали в проучването, не се страхуват от нищо, защото при пътуване най-важно е приключението! Тези смели хора са предимно мъже (12%) и възрастни над 65 години (18%).