Заради малкия си размер българският пазар не може да осигури устойчиво развитие на една глобална компания, така че новите предприемачи в България успешно създават продукти и услуги, насочени към световните пазари. Този коментар в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Петър Статев, председател на надзорния съвет на София Тех Парк.
Той обясни, че новата вълна от иновации, която залива света, има възможност за пробиви там, където няма влияние на локалната ситуация, като за България това се отнася до забавянето на средствата по публичните харчове.
„Има добри примери за български компании, които навлизат в модерния свят на големите данни, изкуствения интелект, на обработката на информация посредством инструментариума на изкуствения интелект и машинното обучение. Този клас компании много бързо могат да излязат на световните пазари", отбеляза Статев.
Според него при цифровата трансформация най-важни са хората. Статев посочи, че в някои сектори у нас, като финтех и банковия сектор тя е напреднала много, но се забавя в производствените предприятия, които не са част от големи международни вериги. „В България голяма част от производствените предприятия се появиха благодарение на чуждестранни инвеститори и процесът се управлява от централите в чужбина по предсказуем начин. Предизвикателството е за българските компании, при които има подизпълнители, и именно там е битката за бързото навлизане на съвременния инструментариум“, посочи председателят на София Тех Парк.