Милиони американци са изключени от системата за обезщетения при безработица

30.04.2020 | 11:35
по статията работи: econ.bg
На всеки 10 души, които успешно са подали молби за получаване на обезщетение при безработица, трима или четирима не са успели да се регистрират, а други двама изобщо не са опитали да кандидатстват за обезщетения в момент на остра икономическа криза
Милиони американци са изключени от системата за обезщетения при безработица
Снимка: под лиценза на creative commons

Милиони американци, които бяха освободени от работа по време на разрастващата се криза с разпространението на коронавируса, не са успели да се регистрират в бюрата по труда в момент на свободно падане за националната икономика, показва ново проучване. Институтът за икономическа политика в САЩ установи в проучване, проведено онлайн, че на всеки 10 души, които успешно са подали молби за получаване на обезщетение при безработица, трима или четирима не са успели да се регистрират, а други двама изобщо не са опитали да кандидатстват за обезщетения в момент на остра икономическа криза.

„Интересувахме се как се справя системата за изплащане на обезщетения при безработица в момент, в който десетки милиони американци загубиха работата си. Получихме сведения, че самата процедура е трудна и сложна. Проведохме онлайн проучване, което обхвана около 25 000 души. И установихме, за съжаление, че милиони хора не са подали молби за обезщетения при безработица, защото е твърде трудно“, казва Бен Циперер – икономист от Института за икономическа политика.

Официалната статистика на американското министерство на труда сочи, че 26.5 милиона души са подали молби за помощи от средата на март досега, изтривайки работните места, разкрити през най-големия бум на заетостта в историята на Съединените щати. А изследването на Института за икономическа политика е установило, че допълнителни между 8.9 милиона и 13.9 милиона души са били изключени от системата. Останалите без работа твърдят, че са се сблъскали със свалени уебсайтове и постоянно заети телефонни линии в момент, в който служителите, администриращи програмата, са били претрупани с работа.

Безработицата почти навсякъде в Европа бележи рекордно високи равнища на фона на борбата срещу коронавируса. В Испания през първото тримесечие на 2020 г тя се е увеличила до 14.4 процента. Страната, която е една от най-тежко засегнатите от пандемията, наложи стриктни противоепидемиологични мерки от 14 март, които по-рано този месец започна леко да смекчава.

Броят на безработните се е увеличил със 121 000 до 3.31 милиона в края на март, показват данни на националното статистическо бюро. Те обаче не включват близо 4 милиона души, за които правителството обяви, че са временно отстранени от работа.

Във Франция положението е идентично, като там над 10.2 милиона работници от частния сектор са включени в схеми за временна безработица и ще бъдат пряко подпомогнати от държавата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...