Народното събрание излезе в предизборна ваканция

16.10.2019 | 11:15
по статията работи: econ.bg
В гласуваното решение за двуседмичното отсъствие се уточни, че народните представители ще продължат да работят в постоянните парламентарни комисии, които обаче едва ли успешно ще се съберат
Народното събрание излезе в предизборна ваканция
Снимка: БГНЕС

От днес депутатите официално са в предизборна ваканция, която ще продължи до 25-ти октомври включително. И докато в правилника за дейността на Народното събрание никъде изрично не се споменава за възможност за разпускането на парламента за предизборни цели, ваканцията на депутатите преди избори се превърна в традиция. 

Разпускането на парламента за предизборна работа и агитация стана част от парламентарния живот в България и депутатите, чиято програма напоследък беше оскъдна откъм законодателство, ще пропуснат на практика 6 пленарни заседания с два редовни парламентарни контрола. 

В гласуваното решение за двуседмичното отсъствие се уточни, че народните представители ще продължат да работят в постоянните парламентарни комисии, които обаче едва ли успешно ще се съберат. Реши се още на депутатите да се признават транспортни разходи, извършени само по повод участия в заседанията на комисиите. 

И докато преди години дългите ваканции предизвикваха остри възражения в Народното събрание с основния мотив, че се заглушава гласът на опозицията, преди тези избори БСП не положи подписа си под решението, но така и не го оспори в пленарната зала. 

Поставя се въпросът нужна ли е предизборна ваканция, въпреки че част от работата на народните избранници е да се срещат с хората в избирателния си район.

Но изборите са друго нещо и залогът е различен.  Играта на кворум не е полезна за никого, но споровете са неизбежни.

Парламентарните групи излъчиха и не малко депутати за участие в кметската надпревара - общо 21. Само от редиците на БСП - депутатите кандидат-кметове са 8, от редиците на патриотите - 6-ма, ГЕРБ включи в напреварата трима народни представители, а "Воля" и ДПС по един, както и един независим. И на фона на всичко това предизборната ваканция намира своя формален, но и неформален мотив - формалният, че голяма част от депутатите са ангажирани с организацията на изборите в избирателните си райони, а неформалният е фактът, че парламентарната трибуна често се използва като поле за агитация. Заседанията на Народното събрание се предават онлайн, а парламентарният контрол по правилник се излъчва пряко по БНР и БНТ. 

Но докато депутатите са въвлечени в битките за местната власт, законодателният процес буксува и ще догонва последните срокове. Остава под въпрос дали най-важният закон - този за държавния бюджет за догодина - ще бъде внесен в Народното събрание в разгара на кампанията или ще изчака да премине изборната нощ и отново ще гони последния възможен срок - 31 октомври. Останаха някак висящи законодателните решения за съкратеното съдебно следствие, след като окончателно се гласува без съкратено съдебно следствие за умишлено убийство, но не и за тежка телесна повреда.

Измененията в Наказателния кодекс, внесени от ГЕРБ и подкрепени от правосъдното ведомство, с които се запазва институтът за съкратеното съдебно следствие, но при преценка на съда за размера на наказанието, не са оттеглени, а напротив, очакват да станат обект на обсъждане в правната комисия веднага след изборите - поне това са сигналите от правосъдния министър Данаил Кирилов.

Предизборната ваканция осуети удължаването на срока за работа на временната комисия, която проучва фактите и обстоятелствата около хакерската атака в Приходната агенция и остави откриването на процедурата за избор на нов председател на Антикорупционната комисия на ниво ресорна комисия. Председателят й Борис Ячев от Обединени патриоти прогнозира, че до 20 ноември ще има избран нов шеф на Антикорупционната комисия.

И както не веднъж сме ставали свидетели, веднага след изборите, на Народното събрание отново няма да му стигне времето за законодателната програма до следващата редовна, Коледна ваканция, и ще се забърза с продължителни, извънредни и дори среднощни заседания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....