Излишъкът от петрол, генериран при съхранение по време на пандемията и намаляването на търсенето на гориво, вече е почти изчерпан. Това съобщава „Блумбърг“, позовавайки се на данни на икономисти от „Citigroup“ и Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Излишните запаси от суровини, както отбелязва агенцията, сега са само в Китай, който ги е оставил за нови рафинерии, пише БГНЕС.
Според МАЕ към февруари в хранилищата са останали по-малко от една пета от натрупаните обеми горива. Оттогава остатъците са намалели още повече. Икономистите отбелязват, че новото ребалансиране на световния петролен пазар и нарастващото търсене на гориво от възстановяващата се световна икономика вече са довели до увеличение на цените на петрола до 67 долара за барел.
По-рано МАЕ подобри прогнозата си за растеж на търсенето на петрол. Миналата седмица петролът поскъпна с почти 5%. Този растеж беше улеснен от редица оптимистични фактори, които подобриха очакванията за търсенето на петрол и предлагането на тази суровина на пазара, както и от спада в американските запаси.