Въпреки апелите на икономисти и заявленията на БНБ за мерки, които да охладят ипотечното кредитиране и пазара на имоти, брокери не смятат, че това ще има някакво голямо отражение през започналата година.
Прогнозата на "Имотека" е, че пазарът ще остане стабилен, броят на сделките ще се задържи на нивата от 2023 г., а цените ще продължат да растат, макар и плавно. Това обяви пред журналисти Явор Пейчев, изп. директор на компанията. Допълни, че ако инфлацията и през тази година се задържи около нивата си от края на 2023 г. - около 4.5-4.7%, то с толкова ще се повишат и цените на жилищата.
Данните на компанията сочат, че средно през 2023 г. цените са се повишили с 11% в големите градове, като най-голямо е поскъпването в Пловдив - с 18%.
Интересът на купувачите се очаква да продължат да държат проектите за нови сгради, както и исторически най-ниските нива, които достигнаха лихвите по заемите - средно 2.61%. Пейчев не очаква рязкото им увеличение, а освен това смята, че решилите да купуват са предвидили и такъв сценарий. Дори да бъдат увеличени с 0.3, 0.6% или дори 1%, няма да окажат коренно влияние върху поведението на купувачите, смята Пейчев.
Допусна, че част от потенциалните купувачи ще изберат при такъв сценарий да останат под наем, което пък би стимулирало този сегмент от пазара. По данни на ръководената от него компания през миналата година наемите са се повишили с около 200 лв. в София и са достигнали 900 лв. средно за двустаен апартамент и 1300 лв., което е поскъпване с 16-17% за година.
Прогнозата му е, че очакването България да влезе в еврозоната от 2025 г., напредъкът за Шенген, успокояването на инфлацията и продължаващият ръст на доходите ще стимулират пазара на жилища.