Нотариусите с отпор за контрола върху публичните задължения

23.05.2024 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Въведеният с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс нотариален контрол за неплатени публични задължения не изнася на гилдията, въпреки положителния ефект върху бюджета
Нотариусите с отпор за контрола върху публичните задължения
Снимка: под лиценза на creative commons

Въведеният с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс нотариален контрол за неплатени публични задължения не изнася на гилдията, въпреки положителния ефект върху бюджета и наличието й във всички нормални държави. Новите разпоредби влязоха в сила този месец и доведоха незабавно до увеличени постъпления в хазната. Нотариусите обаче негодуват поради нарушения им частен интерес, независимо че по закон изпълняват на първо място публични функции.

С промените беше премахната порочната практика за масово изповядане на сделки при налични публични задължения на страните, което бива заобикаляно с декларация за липса на такива. Съгласно новите правила подлежаща на вписване сделка се допуска само след проверка по електронен път в Националната агенция за приходите, извършена от нотариуса, съдията по вписванията и длъжностното лице по регистрация.

Целта е да се установи, че прехвърлителят или учредителят на вещни права, съответно ипотекарният длъжник или залогодателят, няма непогасени, подлежащи на принудително изпълнение публични задължения. Аналогични изисквания са въведени и по отношение на сделките с прехвърляне собствеността върху моторни превозни средства.

Когато нотариус или съдия по вписванията установи, че има непогасени публични задължения, сделката може да бъде извършена или удостоверена едва след заплащане на публичните задължения или ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен те да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право, и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет. При нарушение на тези правила е предвидена солидарна отговорност редом с длъжниците за нотариусите и Агенцията по вписвания.

“Съгласно Закона за нотариусите и нотариалната дейност нотариусът носи отговорност, но в рамките на удостоверения материален интерес. А сега ние отговаряме за цялото задължение. Говорим за реална имуществена отговорност. Държавата може да претендира парите по свой избор – или от длъжника, или от нотариуса. Ако сделката е за 100 000 лв., нотариусът носи отговорност за 100 000 лв., но ако длъжникът има 1 млн. лв. задължения, така както се тълкува текстът излиза че нотариусът би следвало да носи отговорност за 1 млн. лв. Отговорността не може да е безкрайна, а трябва да е съобразно удостоверения материален интерес”, коментира пред медиите председателят на Нотариалната камара Димитър Танев.

Заявката е разпоредбите да бъдат преправени с прецизиране и конкретизиране на на хипотезите за носене на отговорност. Същевременно Танев призна, че досегашните декларации за липса на задължения към бюджета са били архаичен способ за установяване на данъчни задължения. И увери, че гилдията е за тази промяна, която отдавна работи в цяла Европа и забавеното й въвежданеу нас може да бъде обяснено единствено с липса на държавност. Нещо повече, Танев посочи че проверката за публични задължения отнема две минути, като не забавя сделките и води до скок на събираемостта.

„За ден и половина имаше около 12 хиляди направени справки. Държавата събра няколко милиона лева, въпреки че все още няма много сделки“, отбеляза Танев с добавката, че събираемостта на задълженията към държавата ще се повиши значително. Именно първоначалният спад в броя на сделките е обаче неизказаната причина за недоволството на гилдията. Защото ако нотариусът направи дължимата по закон справка непосредствено преди сделката и в системата на НАП-а не фигурира задължение, което да бъде документирано и лесно проследимо, няма да носи предвидената солидарна отговорност.

Междувременно в портала на НАП беше задействана електронната услуга „Справка за наличие или липса на задължения за целите на чл. 264 от ДОПК“. Чрез нея нотариусите и служителите на Агенцията по вписванията могат да влизат със своя е-подпис в базата данни на приходната агенция. От приходната агенция са категорични, че задължителните е-справки са ефективна мярка за подобряване на събираемостта на публичните вземания, като съветват всички граждани и фирми, които подготвят подлежаща на заверяване и вписване сделка сами да проверят дали нямат висящи данъчни или други задължения към хазната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...