Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград

06.12.2024 | 09:05
по статията работи: econ.bg
По-рано главният ветеринарен санитарен инспектор Илиян Костов обясни, че вирусът на чумата е мутирал, но това, че убива по-малко, не означава, че не е опасен
Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград
Снимка: под лиценза на creative commons

Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград. Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик. Това се казва в съвместно и изненадващо прессъобщение на Министерството на земеделието и храните и МВР. 

МВР ще обезпечи действията по изпълнение на заповедта на директора на БАБХ.

Допълнителните мерки включват изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ, потвърдиха от Агенцията.

"Ангажимент на полицейските служители е опазване на обществения ред, гарантиране сигурността и създаване на условия за изпълнение на заповедта", отбелязват от министерствата. 

Българските власти ще действат решително и незабавно, ако и третото изследване на проби - този път във Франция, покаже, че овцефермата във Велинград е огнище на чума. Това обяви по-рано през деня главният ветеринарен санитарен инспектор Илиян Костов пред Нова тв. 

Беше съобщено, че резултатите от лабораторията в Монпелие ще са готови до дни. Те трябваше да покажат заразени ли са животните, чума ли е болестта, откъде е дошъл вирусът и прилагана ли е ваксинация. Огнища на опасната зараза бяха открити още през лятото в Гърция и Румъния. Там огромен брой овце бяха умъртвени, за да не се разнася болестта. Вчера стана ясно, че от ЕК са изпратили писмо, че София трябва да вземе веднага най-строги мерки. 

"Ниската смъртност сред заразените с чума стада не означава, че болест няма. Ветеринарните лекари не са убийци. Ние сме положили клетва и имаме Етичен кодекс. Едно от изискванията е да не вредим на животните. А ако се налага умъртвяване, това трябва да стане по безболезнен начин, обясни д-р Костов.

Доцент Костов обясни защо европейската практика е да се унищожават всички животни - дори при ниска смъртност в стадото. "Всяко животно се бори по различен начин със заболяването. Едните излъчват вируса по-дълго време, независимо дали изработват антитела или не. Други организми, които са по-слаби или имат съпътстващи заболявания, умират. Освен това  вирусът мутира - в Европа не е толкова агресивен като в африканските страни. Тук имаме съвсем неясно изразени признаци с лека температура. Но това не означава, че те не продължават да отделят вируса в околната среда. Смъртността ще е ниска, но не знаем в следващо стадо как ще се прояви”, подчерта главният ветеринарен инспектор. 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...