ОЛАФ е разследвала измами за 1.1 млн. евро в българското земеделие през 2020 г.

29.09.2021 | 12:20
по статията работи: econ.bg
През миналата година Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ е проверявала случаи за потенциално източване на евросредства в размер на 1 091 892 евро в българското земеделие
ОЛАФ е разследвала измами за 1.1 млн. евро в българското земеделие през 2020 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

През миналата година Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ е проверявала случаи за потенциално източване на евросредства в размер на 1 091 892 евро в българското земеделие. Това е записано в годишния доклад за защита на финансовите интереси на Европейския съюз (доклад на PIF), приет днес от Европейската комисия, съобщиха от пресцентъра на институцията.

Този път страната не е в лидерските позиции в класацията, но размерът на средствата буди силно притеснение на фона на общата статистика, според която в десет от 27-те държави членки случаите за измами са НУЛА. И това са Белгия, Ирландия, Гърция, Хърватска, Кипър, Люксембург, Нидерландия, Австрия, Финландия и Швеция.

Най-много нарушения с опит за източване за над 16 милиона евро, са докладвани за Румъния. Следва Естония – с 2,456 млн. евро, Италия – с 2,406 млн. евро, Словения – 1,311 млн. евро, Испания – 1,218 млн. евро и на 6-о място е България.

При кохезионните фондове и фонда по рибарство страната е далеч по-скромна – там проверяваните случаи са за 100 хил. евро. Първенец обаче отново е Румъния – с проверявани случаи за 150 049 939 евро. Следват Италия, Португалия, Унгария, Полша, Словения и Чехия, където докладваните случаи са съответно за 19,9 млн. евро, 15,1 млн. евро, 9,7 млн. евро, 8,2 млн. евро, 7,5 млн. евро и 5,8 млн. евро.

Докладът на ЕК, представен днес от Йоханес Хан, комисар по бюджета и администрацията на Еврокомисията, все пак има положителен нюанс, тъй като отчита намаление в броя на нередностите, докладвани като измамни мерки през 2020 г.

Докладваните през миналата година измамни нередности са 1 056, като комбинираното финансово въздействие от тях възлиза на 371 милиона евро, което е с около 20% по-малко в сравнение с 2019 г. и с това се отчита стабилното намаляване, наблюдавано през последните пет години.

Броят на неправомерните нередности остава стабилен, но намалява стойността си с 6%, според доклада.

Работейки ръка за ръка, всички различни компоненти на борбата с измамите на ЕС осигурява нашата защита срещу измамниците -  разследващата и аналитичната работа на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), прокурорските правомощия на Европа.

Прокуратура (ЕНПО), координиращата роля на Евроюст, оперативната капацитет на Европол и тясно сътрудничество с и между националните власти, посочи още Йоханес Хан.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...