Обмислят повишаване на пенсиите заради инфлацията

15.04.2022 | 17:35
по статията работи: econ.bg
"Не, няма да ги изненадаме неприятно. Може да ги изненадаме само приятно. Светът е в криза, не само в България има инфлация. Аз съм съгласен с твърденията, че подобно наливане в пенсиите провокира инфлация, но аз не мога да се съглася, че за да не провоки
Обмислят повишаване на пенсиите заради инфлацията
Снимка: под лиценза на creative commons

Няма да изненадаме пенсионерите неприятно след 1 юни, можем да ги изненадаме само приятно, каза днес пред БНТ социалният министър Георги Гьоков. На 30 юни спира плащането на т.нар. COVID-добавка от 60 лева. "Хората приеха тази добавка като част от пенсията и не можем да си позволим те да получават по-малко", допълни той.

Министърът припомни, че предвидената индексация на пенсиите от 1 юли е 6%, което не покрива COVID-добавката. Комисия в момента прави сметки колко ще струват различните варианти тя да бъде покрита.

Като вариант присъства промяна на формулата за изчисляване на индексацията на пенсиите, заложена в Кодекса за социалното осигуряване (т.нар. швейцарско правило). Възможно е и да се предвиди и антиинфлационна добавка, която да варира. Финалното решение ще е на Министерството на финансите, след като се направят нужните разчети.

Министър Гьоков подчерта, че това ще е временно решение, като е нужно преизчисляване на пенсиите. В отговор на въпрос той посочи, че великденската добавка за пенсионерите е 70 лв., защото толкова може да си позволи бюджетът. Гьоков уточни, че тя се дава към всички пенсии, защото "това са очакванията на обществото".

Попитан защо не отпада таванът на пенсиите, министърът каза, че причината е, че част от високите пенсии са придобити "с недобри практики". Той посочи, че един от проблемите на решенията в социалната сфера е, че те се взимат от политиците

В отговор на въпрос Георги Гьоков посочи, че решението за диференцирана работна заплата по области и сектори има много предимства, но повече недостатъци. Той допълни, че и в момента има минимални осигурителни прагове, разделени на девет сектора. Министърът допълни, че с колективни трудови договори също може да се промени минималната работна заплата и на места това се прави.

В отговор на въпрос той посочи, че в България има минимална часова ставка и законови възможности за почасово заплащане и гъвкавото работно време, но в страната няма традиции в тази посока.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...