Отпада времевото ограничение за подаване на сигнали към Националната агенция за приходите – това е записано в мотивите към законопроекта за изменение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
С промените се премахва пречката да се образува производство по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от 2 г. Така отпада правилото от чл. 9, т. 2 от закона, което постановяваше: "Не се образува производство за подаването на сигнали за нарушения, извършени преди повече от две години". Остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали. Аргумент за това е, че в европейската директива не се предвижда срок нито като условие за предприемане на последващи действия по подаването на сигнали, нито като условие за защита.
Измененията са приведени в съответствие с констатации на Европейската комисия (ЕК), според които са необходими промени в част от разпоредбите на закона.
Друга промяна предлага увеличаване на обхвата на защитата, така че от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.
Друго предложение е в случай на устно докладване по телефона и чрез физически срещи субектите да имат право да документират устното докладване като направят запис на разговора в траен и възстановим вид. Сега законът предвижда възможността субектите само да съставят протокол.
Очакваните резултати от прилагането на закона са: осигуряване на ефективна защита на много по-широк кръг от лица, които подават сигнали за нарушения; осигуряване на ефективен механизъм за прозрачност и отчетността на органите на местна власт и местно самоуправление. Законопроектът е публикуван за провеждане на обществени консултации за срок от 14 дни. Датата на приключване е 23.1.2024 г.