От 1 април 2020 г. БНБ увеличава капиталовите буфери на банките

18.09.2019 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Управителният съвет на БНБ потвърди решението си за поетапно увеличаване на капиталовите буфери на банките до 1% от кредитни рискови експозиции в Република България към 1-ви април 2020 година
От 1 април 2020 г. БНБ увеличава капиталовите буфери на банките
Снимка: под лиценза на creative commons

Управителният съвет на БНБ потвърди решението си за поетапно увеличаване на капиталовите буфери на банките до 1% от кредитни рискови експозиции в Република България към 1-ви април 2020 година, като това ниво ще се запази и през следващите две тримесечия догодина.

Основното предназначение на капиталовите буфери на банките, или нивото на антицикличния капиталов буфер, е да послужи като защита на банковата система срещу потенциални загуби, произтичащи от натрупване на цикличен системен риск в периоди на прекомерен кредитен растеж.

Централната банка също така потвърди, чер нивото на антицикличния буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, остава 0% до края на третото тримесечие на 2019 година, след което се повишава до 0,5% до края на първото тримесечие на 2020-а година, като при необходимост Българската народна банка може да вземе решение и за по-ранно увеличение на буфера. Решение за нивото, приложимо през първото тримесечие на 2021-а година, Управителният съвет на БНБ ще вземе през декември 2019-а година, се посочва в съобщение на сайта на централната банка.

Към края на второто тримесечие на настоящата година изчисленото според публикуваната на интернет страницата на БНБ методология съотношение кредит/БВП възлиза на 95,3%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-41,0 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер.

В същото време централната банка отбеляза, че кредитната активност в сегмента на жилищните и потребителските кредити остава висока. В периоди на засилено кредитиране е възможно да започне постепенно натрупване на циклични рискове, които да се проявят, ако способността на кредитополучателите за обслужване на задълженията отслабне при евентуален бъдещ спад на икономическата активност и нарастване на лихвените проценти по кредитите.

БНБ допълни, че поддържането на антицикличен капиталов буфер в период на благоприятни икономически условия може да допринесе за съхраняване и допълнително засилване на капиталовата позиция на банковата система, с което да се повиши устойчивостта на кредитните институции към бъдеща реализация на кредитен риск.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...